Okénko investora  |  21.11.2018 10:09:46

Technologické hvězdy stahují trh do propasti

Známé technologické společnosti se zdály být v loňském roce neporazitelné a každý, kdo do nich neinvestoval, byl považován minimálně za neprozíravého, ne-li přímo za amatéra. Jenže ejhle, z “expertů” se velmi rychle stali amatéři a naopak. Loňští šampioni si nejenže nevedou moc dobře, ale díky své předchozí velké popularitě a velké tržní kapitalizaci stahují celý trh ke dnu. Při většině poklesů skupina populárních technologických akcií FAANG celkem spolehlivě klesá více než průměrný trh, měřeno například indexem S&P 500 nebo Nasdaq 100. Nic nenasvědčuje tomu, že by se v horizontu nejbližších týdnů na tomto negativním výhledu mělo něco zásadně změnit. Ba naopak, negativní nálada na trzích se s každým dalším poklesem spíše utvrzuje.

 

Z hlediska technické analýzy padá jedna býčí “bašta” za druhou. Naposled je tomu například u akcií Applu, jejichž cena opět klesla, protože firma před několika dny reportovala horší výhled na prodej široké řady svých telefonů a snížila objednávky součástek u řady svých klíčových dodavatelů. Tato negativní zpráva se prohnala trhem jako smršť a stáhla s sebou celé indexy. Za jediný den index Nasdaq 100 ztratil zhruba tři procenta. Pokles ceny akcií Applu od posledního vrcholu již činí přibližně dvacet procent, což je považováno za hranici medvědího trhu. Stejný propad pod hranici dvacetiprocentního poklesu v pondělí 19. listopadu zažily i akcie Alphabetu (Google). To ovšem znamená, že všech pět akcií z legendárního týmu FAANG (Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Google), se reálně nachází v medvědím trhu, ceny všech pěti těchto akcií klesly o více než 20 procent oproti svému vrcholu. Předchozí lídři trhu byli tedy zcela jasně poraženi.

 

Pro náladu na trzích je ale horší skutečnost, že velká váha těchto titulů sebou do medvědího trhu neúprosně stahuje celý index Nasdaq 100. Tento týden, pokud se nestane zázrak, skončí Nasdaq 100 v takzvané “death cross” technické formaci, kdy hodnota 50denního klouzavého průměru klesne pod hodnotu 200denního průměru ceny indexu. Tato situace by mohla současnému trhu sebrat poslední zbytky býčí síly. Ale abychom nebyli jenom pesimističtí, pro kontrariánské investory nebo dlouhodobě zaměřené akcionáře vyvstává otázka: Kdy jindy nakupovat akcie, když ne po hlubokých poklesech ceny a v době, kdy ostatní investoři hází ručník do ringu?

 

Za zmínku stojí například fakt, že cena akcií Facebooku klesla o závratných 40 procent od svého vrcholu z konce letošního července. Cena akcií Nvidia je ve volném pádu a graf velmi silně ukazuje takzvaný “padající nůž”. Fundamentálně cena akcií Nvidia v sobě stále zahrnuje značný budoucí růst, přesto pokles ceny akcií od vrcholu již činí zhruba 50 procent. Netflix ztrácí od loňského vrcholu již bezmála 40 procent a mohli bychom pokračovat. Samozřejmě, sleva z přemrštěné ceny, respektive příliš vysokých očekávání růstu, sama o sobě neznamená, že nyní jsou stejné akcie příležitostí pro skvělým nákup. Růst cen a P/E poměrů technologických akcií byl založen na vysokých očekávaných růstech budoucích zisků. Jenže v současnosti dochází k tomu, že tempa růstu rapidně klesají a jsou taženy pouze nafukováním cen za prodanou jednotku (ať už je to jeden prodaný telefon u Applu nebo jedno prodané reklamní zobrazení u Googlu či Facebooku). Není divu. Svět není nafukovací a akcie FAANG se prakticky staly trhem. Jsou ve svém oboru již příliš dominantní na to, aby dlouho rostly výrazně rychleji než trh.

 

Navíc zrovna v této situaci začíná klesat tempo růstu počtu uživatelů internetu, kteří jsou přímo či nepřímo živnou půdou prakticky všech těchto růstových příběhů. Počet uživatelů by měl růst v nejbližším roce tempem okolo 7 procent. Valná většina přírůstku je navíc tvořena rozvojovými zeměmi, kde kupní síla nedosahuje takových výšin, na jaké jsme zvyklí v rozvinutých zemích. Přírůstek tržeb na tomto trhu tedy klidně může být výrazně nižší než oněch 7 procent. Pořád půjde o růstový trh, ale ceny akcií FAANG před poklesem zahrnovaly dvouciferná tempa růstu pro nejbližších několik let. Tento příběh je nyní v ohrožení, a proto akcie reagují velmi nelibě.


Ing. Štěpán Křeček, MBA

Na pozici hlavního ekonoma ve společnosti BH Securities a.s. zodpovídá za tvorbu makroekonomických a tržních analýz. Rovněž se věnuje komunikaci s veřejností a médii. Jako host televizních a rozhlasových pořadů se často vyjadřuje k aktuálnímu ekonomickému dění. V současné době patří mezi nejcitovanější české ekonomy. Vystudoval Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze, kde dále působí a vyučuje několik předmětů. Po odborné stránce se zaměřuje na analýzu české ekonomiky, sociální systémy a veřejné rozpočty. Na tato témata napsal řadu odborných prací. Rád sportuje, čte a poslouchá vážnou hudbu.

BH Securities a.s.

BH Securities je licencovaný obchodník s cennými papíry a člen Burzy cenných papírů Praha a.s. Společnost byla založena v roce 1993, krátce po vzniku kapitálového trhu v České republice.

Dnes je BHS jedním z nejvýznamnějších nebankovních obchodníků s cennými papíry na českém kapitálovém trhu a individualizované investiční služby bez změny jména či přístupu poskytuje kontinuálně již 25 let.

BHS nabízí široké portfolio investičních služeb. Vedle obchodování na kapitálových trzích jsou to především správa aktiv a individuálních portfolií (asset management), fondy kvalifikovaných investorů, emise a obchodování s dluhopisy, podílové fondy či investiční zlato.

Více informací naleznete na: www.investice.cz/ nebo na: www.bhs.cz.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Přečtěte si také:

17.03.2020Letecké společnosti padají do propasti Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)
12.03.2020Italská ekonomika padá do propasti (12.3.2020) Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)
11.03.2020Italská ekonomika padá do propasti BHS (BH Securities a.s.)
21.11.2018Technologické hvězdy FAANG stahují trh do propasti Research (Česká spořitelna)



Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688