Patria (Patria Finance)
Investice  |  05.11.2018 15:37:37

Efekt tunelu a časovaná bomba příjmové nerovnosti


Proč se vůbec obávat rostoucí příjmové nerovnosti, která je patrná v řadě vyspělých ekonomik a zejména ve Spojených státech? Ekonom Tim Taylor tvrdí, že tu nejlepší odpověď možná známe již od roku 1973, kdy Albert O. Hirschman hovořil o takzvaném efektu tunelu. Ten dobře vysvětluje, proč příjmová nerovnost může někdy pomáhat, ale někdy také škodit a mít vážné společenské a ekonomické důsledky.

Hirschman v roce 1973 v Quarterly Journal of Economics napsal: „Představte si, že jedete v tunelu po dvouproudé silnici a najednou se vytvoří dopravní zácpa. Po chvíli se začnou auta ve druhém jízdním pruhu pohybovat. V tu chvíli se vám zlepší nálada, protože doufáte, že se auta opět hnout i ve vašem pruhu, protože překážka byla odstraněna. Jenže si představme, že z nějakého důvodu se stále hýbe jen druhá řada aut. Pak budete čím dál víc zklamanější a začnete uvažovat o tom, že se děje něco nefér, že někdo podvádí. Řada lidí pak nakonec propadne vzteku a svou zlobu dá najevo.“

Po určitou dobu tedy efekt tunelu působí pozitivně jak na ty, kteří stojí, tak na ty, kteří mají to štěstí a jedou v pruhu, ve kterém se auta rozjela. Je proto rozumné předpokládat, že rovnostářská distribuce příjmů v ekonomice není tím nejlepším scénářem. Lepší je situace, kdy příjmy rostou jedné skupině, ale tento růst dává naději na zlepšení životních podmínek i těm, kteří se právě růstu příjmu netěší. Hirschman v této souvislosti popsal několik chudých ekonomik, kde byl tento efekt skutečně patrný a růst bohatství části společnosti byl vítán všemi jako známka lepší budoucnost pro všechny.

Jenže po čase se může začít projevovat ona temnější stránka popsaného efektu, a to ve chvíli, kdy lidé nabydou přesvědčení, že se děje něco nekalého. Podle ekonoma k tomu došlo v zemích, jako je Brazílie, Pákistán, Nigérie či Mexiko. A Taylor v této souvislosti zmiňuje i současnou situaci ve Spojených státech, kde příjmová nerovnost roste již od sedmdesátých let a významně k ní přispěla také devadesátá léta, kdy se rozšířil způsob odměňování managementů firem založený na akciových opcích. Tehdy celá společnost vnímala změny jako něco, co nakonec prospěje všem. Tento názor se však začal měnit s příchodem nového tisíciletí, s globalizací, konkurencí čínského zboží a následně s Velkou recesí. A je možné, že politici se nechali ukolébat první fází efektu tunelu, kdy panoval optimismus v celé společnosti, a nereagovali včas na příchod fáze druhé.

Zdroj: The Conversable Economist

 

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688