Petr Rozkošný (Meteobox.cz)
Investice  |  25.10.2018 05:36:34

Evropské fintechové společnosti výrazně zaostávají…

Evropské fintechové start-upy se tento rok těší z nárůstu objemu investic o 23 % (YoY). Společnosti ze „Starého kontinentu“ tímto však pouze dohánění ztrátu, kterou v uplynulých letech nabraly vůči svým asijským a americkým konkurentům (z 10 největších fintechových společností světa, pouze 1 pochází z Evropy). Zároveň, jedná se o trend částečně způsobený očekáváním „tvrdého“ Brexitu, kdy se investice doposud směřující do Velké Británie přesouvají do střední a východní Evropy. Bohužel pro Českou republiku, nejčastějšími destinacemi projektů „prchajících“ z Velké Británie jsou Litva, Polsko, Rumunsko a Estonsko. V České republice se tedy žádná „fintechová renesance“ konat nebude.

Největší ekonomiky Evropské unie, tj. Německo, Francie, Itálie, na poli „fintech“ výrazně zaostávají za USA, Austrálií, Čínou (včetně Hong Kongu) a Japonskem. „Tradiční“ finanční domy, které doposud spoléhaly na své „značky“ a vybudovaný klientský kmen však začínají pociťovat nutnost změny. Stále finančně silnější generace mileniálů totiž necítí nutnost být věrná „tradičním“ finančním domům, přičemž si snadno a rychle osvojuje alternativy.

Při současném tempu, do roku 2022 bude více než 80 % interakcí s bankou probíhat prostřednictvím mobilního telefonu, roste tlak na rychlost vypořádání transakcí, zabezpečení a pohodlí při komunikaci. Zatímco „tradiční“ bankovní domy stále preferují komunikaci „textovou“ formou, mladé fintechové společnosti již dokáží např. zpracovávat, žádosti o půjčku, založení účtu apod. prostřednictvím hlasu, identifikovat zákazníka biometrickými údaji namísto PIN kódu apod.

Finančního sektoru se více než jakéhokoliv jiného odvětví dotýká rozvoj technologie blockchain, díky které jsou zákazníci méně závislí na své stávající bance, „užívají“ si vyšší míry anonymity, rychlosti vypořádání transakcí a „nezávislosti“ na aktuálních podmínkách banky, u které mají svůj účet.

Fintechové společnosti si dnes užívají výhodu, že se nachází mimo stávající regulaci finančních trhů, která naopak dusí rozvoj „klasických“ finančních domů. Stejně tak, společnosti ze západní Evropy, jejichž ekonomiky jako celek si moderní technologie osvojují „opatrně“, naráží na nedostatek kvalifikované pracovní síly.

V neposlední řadě, rozvoj fintechových společností v Evropské unii zbrzdilo GDPR, jež výrazně omezuje možnosti firem nakládat s daty svých klientů, tj. nezbytnou „stravou“ pro algoritmy umělé inteligence.

S regulacemi se však nyní potýkají i fintechové společnosti v USA, na které dopadá kladivo „lobby klasických finančních společností“. Zdá se tedy, že opravdovou renesanci nových technologií bude i nadále zažívat Asie, konkrétně Čína.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688