Patria (Patria Finance)
Akcie ve světě  |  19.10.2018 09:13:53

Rozbřesk: Čína hlásí nejhorší HDP od krize a napětí na italských dluhopisech stoupá

Čína zaznamenala nejpomalejší růst za posledních deset let (6,5 %). To není dobré znamení pro ekonomiku, která v budoucnu podle našich analýz může být jedním z epicenter finanční krize.

Čína je viditelně za vrcholem finančního cyklu - po více než 10 letech silného růstu úvěrů a cen nemovitostí, kdy se zadlužení domácností a podniků zvýšilo celkově o více než 100 % HDP, se kolo otáčí. Ukazuje se, že řada úvěrů byla v minulosti poskytnuta nerozvážně, jejich růst se zastavil a ceny nemovitostí začínají klesat. To nutně negativně dopadá na investice, které v Číně tvoří přes polovinu HDP - výrazně více než je běžné v takto velkých ekonomikách (v USA tvoří investice přibližně 20 % HDP). A v důsledku toho nemá ekonomika moc jiných možností než dál zpomalovat. Otázkou je pouze, jak rychle. Zprávy z posledních měsíců spíše ukazují, že čínská komunistická strana přestává mít situaci “pevně v rukou”.

Na jedné straně se snaží viditelně zpomalující ekonomiku povzbudit uvolněnější měnovou politikou. Na druhou stranu aktivně brání finančnímu sektoru v dalším poskytování úvěrů, především ze strachu z dalšího nafukování realitní bubliny. V takové chvíli volnější měnová politika nemůže příliš pomoci. I rozpočtová politika naráží na podobné mantinely přeinvestovanosti v čínské ekonomice. Situace jednoduše nemá dobré řešení a v sestupné fázi finančního cyklu se Čína bude muset připravit na slabou nebo dokonce padající domácí poptávku. V takovém případě by potřebovala zabrat opět více na zahraničních trzích a vůbec se jí nehodí obchodní válka s Donaldem Trumpem. Číně může teoreticky trochu ulevit postupné oslabování juanu. Ovšem ne nijak dramatické, které by bylo spojené pravděpodobně s výrazným odlivem kapitálu a zrychlením poklesu cen akcií a nemovitostí. V takovém případě by investice i útraty domácností ještě rychleji šláply na brzdu. A už nyní zažívají čínská města protesty lidí proti klesajícím cenám nemovitostí - v Šanghaji a dalších velkých městech lidé napadají centra developerů zlevňujících neprodané byty, které tak tlačí dolů jejich již realizované investice (https://on.ft.com/2NNn4Pk). Zdá se ovšem, že s poklesem cen předražených nemovitostí ani čínští komunisté nic nesvedou.


TRHY
CZK a dluhopisy
Česká koruna se dostala pod tlak s poklesem akciových trhů a nárůstem italských rizikových spreadů, které v regionu nevytváří zrovna nejlepší atmosféru. Slabší čínská čísla i přetrvávající napětí kolem Itálie nejsou pro rozvíjející se trhy ani riziková aktiva dobrou zprávou ani pro nejbližší dny. Koruně také asi zvlášť nepomohou holubičí výroky Oldřicha Dědka z ČNB.

Zahraniční forex
Dolar si včera připsal další zisky, které vyplynuly jednak z vysokých úrokových sazeb v USA (jež neklesají ani při akciovém výprodeji) a jednak z pokračující přestřelky mezi Římem a Bruselem ohledně italského rozpočtu na rok 2019. Evropská komise zjevně vsadila na taktiku, že to bude trh (dluhopisů), který přinutí italskou vládu k poslušnosti. A tak rizikové marže u italského vládního dluhu rostou a euru se logicky nedaří. Trh dluhopisů a s ním i euro nyní budou nervózně vyhlížet revize italských ratingů, které by se do konce října měly dostavit od agentur S&P a Moody’s.

Ropa
Ropa Brent se ke konci týdne obchoduje lehce pod hranicí 80 USD/barel, kde ji pomáhají udržet nejnovější makro čísla z Číny. Ve třetím kvartále totiž poklesl hospodářský růst meziročně na 6,5 %, což je nejpomalejší tempo růstu od roku 2009. Role Číny na globálním ropném trhu, respektive jeho poptávkové straně, je přitom zásadní, neboť je největším dovozcem surové ropy na světě a po Spojených státech jejím druhým největším konzumentem. Pokud by tedy měla čínská ekonomika dále zpomalovat - k čemuž může přispět např. vyhrocení obchodního konfliktu s USA - lze očekávat menší “hlad” po ropě (a obecně energetických komoditách), což by mělo významný dopad na tržní bilanci a nakonec i cenu ropy.

Akcie
Hlavní indexy propadly v rozmezí 1-2 %. Naopak volatilita na trzích se značně zvýšila, jen za včerejšek o 3 %. Za zmínku mimo špatnou náladu na trhu stojí i povýsledkové reakce na akciích Philip Morris International (+3,6 %). V uplynulém čtvrtletí se dařilo rovněž společnosti Alcoa, ta posílila navzdory negativnímu sentimentu na trhu o úctyhodných 5,9 %.


Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688