Akcenta (AKCENTA CZ)
Investice  |  10.08.2018 14:46:50

Vývoj na devizovém trhu ve 32. týdnu (6.8.-10.8.2018)


Klíčové události a ukazatele

CZ - Průmyslová produkce v červnu vzrostla o 1,5 % m/m a o 6,9 % r/r (po očištění o kalendářní dny)
CZ - Spotřebitelská inflace v červenci zpomalila na 2,3 % r/r z červnových 2,6 % r/r
DE - Průmyslová produkce v červnu zpomalila na 2,5 % r/r z květnových 3,1 % r/r
US - Eskalace protekcionistických opatření v obchodních vztazích mezi USA a Čínou se dále zvyšuje

Očekávané události a ukazatele v příštím týdnu

CZ - Hrubý domácí produkt (2. čtvrtletí) - předběžný odhad
EZ - Hrubý domácí produkt (2. čtvrtletí) - předběžný odhad
PL - Hrubý domácí produkt (2. čtvrtletí) - předběžný odhad
US - Maloobchodní tržby (červenec)

Měnové kurzy (vývoj v tomto týdnu) a Predikce vývoje


Úrokové sazby


Vývoj EUR/CZK

 • Koruna se vůči euru v tomto týdnu pohybovala zhruba v rozmezí 25,55 – 25,70 CZK/EUR a velmi slušně zatím ustála silný výprodej turecké liry a ruského rublu.
 • Tento týden byl velmi bohatý na nové statistiky z domácí ekonomiky, které vesměs potvrdily velmi slušnou kondici české ekonomiky, ale zároveň i skutečnost, že její hospodářský růst zpomaluje. Vzhledem ke kapacitním omezením českých firem, a to především s ohledem na akutní nedostatek zaměstnanců, se není čemu divit. Jak moc ekonomika zpomalila se dozvíme již v příštím týdnu.
 • Z červnových statistik byla konkrétně zveřejněna velmi dobrá čísla z průmyslu. Zatímco v předchozích čtvrtletích byla hlavním motorem jeho růstu motorová vozidla, tak v červnu se dařilo energetice a ve zpracovatelském průmyslu především strojírenství a výrobě elektrických zařízení. Naopak produkce automobilů již roste jen pozvolna. V červnu se dařilo poměrně solidně i zahraničnímu obchodu, ačkoliv přebytek obchodní bilance ve výši necelých 16 mld. korun byl ve srovnání s loňskem o něco slabší. Vyšší investiční aktivita v domácí ekonomice a dražší ropa se podílely na skutečnosti, že meziročně dovoz rostl opět o něco rychleji než vývoz a tento vývoj bude pokračovat i ve druhé polovině letošního roku. O něco slabší byly v červnu maloobchodní tržby, což bylo způsobeno poklesem prodeje potravin. S ohledem na silnou spotřebitelskou důvěru, nízkou nezaměstnanost a rychlý růst mezd je však nepravděpodobné, že by se spotřebitelský sentiment ve druhé polovině roku zhoršil.
 • Nezaměstnanost, vyjádřená podílem nezaměstnaných osob, v červenci s ohledem na negativní sezónnost dočasně vzrostla na 3,1 %, avšak během nadcházejících měsíců zamíří zpět pod 3 %. Poptávka po zaměstnancích ze strany firem neopadá, když počet volných pracovních míst vzrostl již na 310 tis. Rekordně nízká nezaměstnanost v kombinaci s rychlým růstem mezd je zároveň vodou na mlýn pro poptávkou taženou inflaci. Spotřebitelská inflace sice v červenci zpomalila na 2,3 %, avšak ceny služeb, které jsou poměrně solidním indikátorem poptávkové inflace vzrostly o 3,5 %. Když do současných hodnot inflace navíc započteme velmi pravděpodobný růst cen potravin v nadcházejících měsících (nižší úroda s ohledem na suché léto), tak se ČNB výraznějšího zpomalení inflace rozhodně bát nemusí.


Vývoj USD/CZK

 • Vývoj na eurodolaru způsobil, že koruna ve druhé polovině týdne vůči dolaru výrazně oslabila a v pátek dopoledne se nacházela v blízkosti hladiny 22,40 CZK/USD, na dohled letošních minim.
 • Důležitá makroekonomická data byla v USA v podobě červencové spotřebitelské inflace zveřejněna až v pátek odpoledne, tj. později, než jsou psány tyto řádky. Pokud se nebudeme soustředit jen na červencová čísla a zhodnotíme vývoj inflace za posledních několik měsíců, tak je zřejmé, že inflace od začátku letošního roku zrychluje ze 2 % až na současná téměř 3 %. Inflační tlaky v americké ekonomice zjevně zesilují, což navíc potvrzuje i jádrová složka inflace, která se pohybuje nad 2 %. K tomu, aby se jádrová inflace dlouhodobě pohybovala kolem 2 % je však zároveň důležité, aby v americké ekonomice rostly mzdy. Ty sice rostou, ale jen velmi pomalu. Při aktuální cca 3 % inflaci je reálný růst mezd, tj. očištění právě o inflaci, de facto nulový. A právě bez rychlejšího růst mezd si lze těžko představit, že se jádrová inflace bude i v nadcházejících čtvrtletích nacházet nad 2 %.
 • Dále se v tomto týdnu roztáčela kola protekcionistických opatření, když epicentrem zůstává vztah mezi USA a Čínou. Poté, co USA oznámily zavedení cel na čínské zboží, tak Čína uveřejnila odvetná cla ve výši 25 % ve stejném rozsahu (16 mld. dolarů) a se shodným načasováním (23. srpen). Bude se to týkat např. ropy, uhlí, oceli či medicínských přístrojů a vybavení.


Vývoj PLN/CZK

 • Na měnovém páru koruny s polským zlotým i v tomto týdnu pokračovalo obchodování v okolí hranice 6 CZK/PLN. Zatímco v první polovině týdne se kurz nacházel především nad výše uvedenou hranicí, tak ve druhé polovině koruna posílila a zamířila pod 6 CZK/PLN.
 • Zlotý i koruna v tomto týdnu zatím ustály výprodej měn emrging markets (EM). Pod silným prodejním tlakem se totiž nacházela jak turecká lira, tak i ruský rubl. V případě turecké liry je její oslabení kombinací politických faktorů, vysokého zahraničního dluhu a výrazného schodku na běžném účtu platební bilance, což dohromady vede k odlivu zahraničních investic ze země. Naopak rubl negativně reagoval na zprávu o možném dalším zavedení politicko-ekonomických sankcí na Rusko. V případě, že by výprodej na trzích EM pokračoval, tak je pravděpodobné, že k určitému oslabení dojde i v případě středoevropských měn.
 • Tento týden byl z pohledu polských makroekonomických dat zcela nezajímavý. Spíše jako zajímavost uvedu v tomto týdnu publikované devizové rezervy České národní banky (ČNB) a Polské centrální banky (NBP). Letos na konci července činila výše devizových rezerv ČNB 123,2 mld. eur, zatímco v případě NBP to bylo 95,6 mld. eur. Polsko, navzdory tomu, že je několikanásobně větší ekonomikou než ČR, má devizové rezervy zhruba na třech čtvrtinách ČR. Devizové rezervy v případě ČNB výrazně vzrostly v době trvání intervenčního závazku, a to především hned při jeho vyhlášení (listopad 2013) a následně v měsících před jeho ukončením v dubnu 2017.


Vývoj EUR/USD

 • Na hlavním měnovém páru se v tomto týdnu od pondělí do čtvrtku obchodovalo v rozmezí 1,153 – 1,163 USD/EUR. V pátek brzy ráno však euro oslabilo a zamířilo pod hladinu 1,15 USD/EUR na nejslabší hodnoty v letošním roce. Čistě z technického pohledu se prolomením hladiny 1,15 otevírá dolaru cesta k dalšímu posílení. V tuto chvíli je však o dalším posilování dolaru předčasné hovořit, když bude velmi důležité, zda se americká měna pod hladinou 1,15 udrží i během pátečního odpoledne a v příštím týdnu.
 • Jaké jsou důvody oslabení eura pod hladinu 1,15 USD/EUR? Dvěma slovy nejistota a obavy pramenící z obchodního protekcionismu a jeho dopadu na globální ekonomický růst. A třetím slovem expozice některých evropských bank v Turecku. A právě prudké oslabení turecké liry mohlo být výsledně spouštěčem pátečního oslabení eura pod hladinu 1,15.
 • V tomto týdnu byl na návštěvě v České národní bance (ČNB) prezident německé Bundesbanky a horký favorit na prezidentský post v Evropské centrální bance (M. Draghimu končí mandát v příštím roce) J. Weidmann. Ten společně s J. Rusnokem jako největší globální hrozbu označili nárůst protekcionistických opatření v obchodních vztazích mezi nejdůležitějšími centry světa. A eskalace vyhlašování cel mezi USA a Čínou toto riziko nadále zvyšuje.
 • Řetězec důvodů způsobující oslabení eura lze poté definovat následovně. Čím více obchodního protekcionismu, tím větší riziko slabšího globálního hospodářského růstu, tím větší pravděpodobnost slabšího hospodářského růstu v eurozóně a výsledně i větší pravděpodobnost, že ECB bude daleko pomaleji postupovat v normalizaci měnové politiky.

AKCENTA CZ

AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku a Německu. Klientské portfolio tvoří více než 33 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.

Více informací na: https://www.akcentacz.cz

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Vývoj na devizovém trhu ve 32. týdnu (6.8.-10.8.2018)

Diskuze a názory uživatelů na téma: Vývoj na devizovém trhu ve 32. týdnu (6.8.-10.8.2018)

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Investice:

Po 21:24  Apple nedovolil Wall Street odlepit se od nuly Patria (Patria Finance)
Po 21:01  Closing Bell & výhled na 26. 3. Grant Capital (Grant Capital)
Po 18:48  Je to vše o nominálním produktu? Patria (Patria Finance)

Přečtěte si také:


Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Důchody

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Podílové fondy

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies