Vlada.cz (Vláda)
Dotace  |  31.07.2018 13:21:47

Vláda jmenovala V. Košťála novým předsedou Rady ERÚ, podá také žalobu k Soudnímu dvoru EU kvůli dotacím pro zemědělce


Kabinet Andreje Babiše se v úterý 31. července sešel k poslednímu jednání před vládními prázdninami. Ministři se kvůli rekonstrukci Strakovy akademie sešli v Hrzánském paláci a projednali mj. šest poslaneckých návrhů novel zákonů. Rozhodli o změně na postu předsedy Rady Energetického regulačního úřadu, schválili podání žaloby Soudnímu dvoru EU na neplatnost prováděcího rozhodnutí Evropské komise, které se týká zemědělských dotací, a schválili zásady tvorby právní úpravy přestupků.

Novým předsedou Rady Energetického regulačního úřadu byl vládou s účinností od 1. srpna 2018 jmenován Vratislav Košťál, jehož vláda nově ustanovila členem Rady. Jako člen Rady má pětiletý pětiletý mandát, předsedou byl jmenován na tři roky. V předsednické funkci nahradí odvolaného Vladimíra Outratu.

Česká republika nesouhlasí s rozhodnutím Evropské komise, která prováděcím rozhodnutím z 13. června 2018 vyloučila některé výdaje vynaložené členskými státy v rámci Evropského zemědělského záručního fondu (EZZF) a v rámci Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EZFRV) z financování Evropskou unií. Vláda rozhodla, že se bude proti tomuto verdiktu bránit soudní cestou u Soudního dvora EU. Českých zemědělců se týká konkrétně Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova (EZFRV). ČR by na základě rozhodnutí EK musela vrátit Evropské unii více než 151 000 eur. Vláda zásadně nesouhlasí ani s výší vyloučených finančních prostředků, ani s odůvodněním, na jehož základě Komise rozhodnutí vydala. Podáním žaloby pověřila vládního zmocněnce pro zastupování České republiky před Soudním dvorem EU.

Vláda Andreje Babiše odsouhlasila také zásady tvorby právní úpravy přestupků. Hlavním cílem schváleného materiálu nelegislativní povahy je vytvořit předpoklad pro postupnou reformu skutkových podstat přestupků ve stávajících a nově vytvářených zákonech. Zásady navazují na nově přijaté zákonyzákon o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich, zákon o některých přestupcích, který upravuje vybrané přestupky na různých úsecích veřejné správy, a schválený doprovodný zákon, který řeší další nezbytné změny. Jejich novelami došlo mj. k terminologickému nahrazení pojmu správní delikt pojmem přestupek a byly odstraněny duplicity a nežádoucí odchylky od nové obecné právní úpravy. Materiál, který kabinet schválil, upravuje společná pravidla pro tvorbu ustanovení o přestupcích, a to se záměrem přispět k jednotnosti a přehlednosti právního řádu. Bude využit při zpracovávání vládních návrhů zcela nových zákonů obsahujících ustanovení o přestupcích a novel zákonů provádějících revize ustanovení o přestupcích.

Kabinet se zabýval také šesti poslaneckými návrhy novel zákonů. Nejdůležitější návrhy se týkaly Nejvyššího kontrolního úřadu. Skupina poslanců navrhuje změnit Ústavu ČR a zároveň vydat příslušnou novelu zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu. Cílem navržených změn je rozšířit působnost Nejvyššího kontrolního úřadu tak, aby měl možnost kontrolovat také hospodaření s majetkem územních samosprávných celků a s majetkem právnických osob s účastí státu nebo územního samosprávného celku. Návrh na změnu ústavy vláda podpořila, k novele vydala neutrální stanovisko. Ministrům se totiž nelíbí, že poslanci chtějí nově získanou kompetenci NKÚ v oblasti samospráv omezit pouze na kraje, statutární města a hlavní město Prahu. Podle názoru vlády není zřejmé, proč by měla být NKÚ kontrolována pouze statutární města. Kabinet navrhne, aby se rozšíření kontrolní působnosti NKÚ týkalo všech obcí s rozšířenou působností.

Kompletní výsledky jednání vlády naleznete na http://www.vlada.cz/cz/vysledky-jednani-vlady-31--cervence-2018-167847/

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Vláda jmenovala V. Košťála novým předsedou Rady ERÚ, podá také žalobu k Soudnímu dvoru EU kvůli dotacím pro zemědělce

Diskuze a názory uživatelů na téma: Vláda jmenovala V. Košťála novým předsedou Rady ERÚ, podá také žalobu k Soudnímu dvoru EU kvůli dotacím pro zemědělce

Na dané téma nejsou žádné názory.
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Důchodová kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Podílové fondy

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Penzijní fondy

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - TÜV spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies