Patria (Patria Finance)
Investice  |  23.07.2018 08:28:52

G20: Globální růst je méně synchronizovaný, více nejistý

Globální hospodářský růst zůstává robustní a nezaměstnanost je nejnižší v poslední dekádě. Růst je ale méně synchronizovaný a riziko poklesu v krátkodobém a střednědobém výhledu se zvýšilo. Uvádí se to v závěrečném prohlášení z konference skupiny největších ekonomik světa G20 v Buenos Aires.

"Rizika poklesu v krátkodobém a střednědobém horizontu se zvýšila," uvádí dokument. Za hrozby budoucího ekonomického růstu text označuje mimo jiné zvýšené obchodní a geopolitické napětí, globální nerovnováhu a nerovnost. Rozvíjející se trhy jsou podle prohlášení lépe připravené, stále však čelí nestabilitě finančního trhu a možnému odlivu kapitálu.

Ministři potvrdili závěr vrcholné schůzky G20 z loňského roku, že obchod je motorem globálního růstu a mnohostranné obchodní smlouvy jsou velmi významné. Zdůraznili "nutnost rozšířit dialog s cílem omezit rizika a prohloubit důvěru".

Jednání v Argentině dominovala témata obchodu a měnových kurzů v situaci, kdy americký prezident Donald Trump v pátek obvinil Evropskou unii a Čínu z oslabování svých měn, aby tak získaly výhodu v obchodu. Bílý dům rovněž pobouřil evropské spojence zavedením cel na ocel a hliník a přinutil tím Evropskou unii k odvetě.

Americký ministr financí Steve Mnuchin se v Buenos Aires pokusil nabídnout Evropě a Japonsku nové smlouvy o volném obchodu, aby si podle agentury Reuters vytvořil páku pro obchodní spory s Čínou. Jeho francouzský kolega Bruno Le Maire ale návrh odmítl s tím, že Washington musí před jakýmkoli jednáním nejdřív zrušit cla na evropský dovoz.

Zástupce Evropy Hubert Fuchs nicméně zaujal smířlivější postoj. Zrušení cel není nutným předpokladem obchodních rozhovorů, řekl Fuchs a pochválil Mnuchina za "upřímný" přístup k jednání. Kanadský ministr Bill Morneau dokonce řekl, že Mnuchin nabízí "zrušení všech cel, bariér a dotací", což je prý skvělá, ale obtížně dosažitelná myšlenka.

Mnuchin dnes uvedl, že spojenci ze skupiny zemí G7 berou jeho návrh na zrušení všech vzájemných obchodních bariér vážně. Dodal, že Trumpova administrativa bude o této záležitosti jednat s Evropskou unií. Trump se ve středu setká se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Trumpovým obchodním postojem podle Mnuchina není protekcionismus, ale prosazování volného a spravedlivého obchodu pro USA. "Velmi podporujeme myšlenku, že obchod je důležitý pro světovou ekonomiku, musí však probíhat za spravedlivých a vzájemně výhodných podmínek," prohlásil ministr.

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688