TNBiz (TN.cz)
Investice  |  23.07.2018 07:39:01

Za zdravotní péči dáváme ročně balík. Které nemoci stojí nejvíc?

Nejvíce peněz dlouhodobě dávají zdravotní pojišťovny na nemoci oběhové soustavy, následuje léčba novotvarů, třetí nejnákladnější položkou jsou prohlídky a nejrůznější vyšetření. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

V roce 2016 dosáhly celkové výdaje na zdravotní péči v České republice 361,6 miliardy korun. Meziročně vzrostly o 9,6 miliardy korun, což je nejvíce od roku 2010. Na jednoho člověka činí roční výdaje v průměru 34 230 korun. V rámci Evropské unie patří výdaje k těm nižším. Ještě méně dávají na zdravotní péči na Slovensku, v Maďarsku a Polsku.

Z vlastní kapsy si lidé nejčastěji platí léky a terapeutické pomůcky, jako jsou brýle, naslouchadla, berle, invalidní vozíky apod. Významný podíl výdajů domácností představují též platby za nadstandardní služby a materiál. Platí si také za lázeňské pobyty, nadstandardní pokoje v nemocnicích či za různá potvrzení u lékařů.

Zdravotní pojišťovny daly v roce 2016 na zdravotní péči celkem 237,7 miliardy korun. Nejnákladnější skupinou onemocnění jsou dlouhodobě nemoci oběhové soustavy (25,4 mld. ). "Dlouhodobě jde o vysoce nákladná a relativně častá onemocnění. Do této skupiny se řadí např. srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. Průměrné výdaje zdravotních pojišťoven na jednoho muže trpícího onemocněním oběhové soustavy přesahují podle aktuálních dat 2 700 korun. U žen jsou o 600 korun nižší," upřesňuje předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Druhou finančně nejnáročnější diagnózou jsou novotvary, jejichž léčba stála pojišťovny 23,6 miliardy korun. Vysoké výdaje na onkologickou léčbu souvisejí s nárůstem nově hlášených pacientů i se zaváděním moderních a drahých léků či přístrojů do praxe.

Třetí nejnákladnější kapitolou jsou faktory ovlivňující zdravotní stav a kontakt se zdravotnickými službami (18,0 mld. ). Patří sem nejrůznější prohlídky (preventivní, zubní, gynekologické, v těhotenství, oční atd.), laboratorní vyšetření, screeningové vyšetření, očkování, lékařské pozorování, kosmetické výkony, přizpůsobení a seřízení implantovaných nebo protetických pomůcek, následná vyšetření po chemoterapii, dárcovství orgánů a tkání, hospitalizace novorozenců po porodu, doprovod dítěte při hospitalizaci a další.

Průměrné výdaje zdravotních pojišťoven na jednu ženu v roce 2016 dosáhly 23 385 korun. U mužů šlo o částku 22 103 korun. Z hlediska věkových skupin vydaly pojišťovny nejvíc peněz na zdravotní péči o osoby mezi 70 a 74 lety.

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688