TNBiz (TN.cz)
Hypotéky  |  15.05.2018 08:34:24

Nákup bytu v Česku je stále těžší. Už nestačí ani 10 ročních platů

Koupit v České republice byt se pro stále větší část obyvatel stává nedostupným luxusem. Na jeho pořízení totiž nestačí ani 10 průměrných ročních platů. Češi ze všech evropských národů na vlastní byt šetří nejdéle. Třeba Španělé by si za stejnou dobu našetřili na dva byty.

Podle analytické a auditorské společnosti Deloitte Češi potřebují na nákup průměrného bytu o výměře 70 metrů čtverečních téměř 11 ročních platů. Ze všech zemí, v nichž Deloitte dostupnost bytů srovnával, vyšla Česká republika nejhůře. Britové našetří na byt v novostavbě za 10 let, Izraelci za 9,6 roku. Osm let musí šetřit Francouzi, Maďaři a také Slovinci.

Naopak na opačném konci žebříčku stojí Nizozemsko, kde jsou ale ve srovnání zahrnuty ceny v novostavbách i u starších bytů, Německo, kde jde o vyvolávací ceny, a Španělsko. Za relativně dostupné označila společnost také byty v Dánsku, Portugalsko nebo v Rakousku.

Ve většině sledovaných zemí v předminulém roce ceny nemovitostí stoupaly. Ve Slovinsku to bylo dokonce o více než čtvrtinu. O 15 % zdražily ceny za metr čtvereční bytu ve Španělsku, v České republice to bylo o 5,5 %. Propad zaznamenala jen Itálie a Velká Británie, kde ceny klesly o 9 %. To bylo ale dáno propadem britské libry, v librách byly ceny pořád vyšší, než v předchozích letech.

 

 

Hůře dostupným se stává hlavně bydlení v českém hlavním městě. V roce 2016 stouply ceny meziročně o 10,5 %. Více zdražily jen byty v Amsterdamu (11,9 %), Budapešti (15,3 %) a Paříži (15,6 %).

Podle webu Realitymix.cz navíc ceny bytů v Praze dále dramaticky rostou. Na konci roku 2016 odhadoval web průměrnou cenu za 1 m2 na 72 tisíc korun, od té doby se vyšplhala na téměř 83 tisíc korun.

 

 

Česko ale vyniká poměrně nízkou nerovností mezi regiony. V Praze vyjde byt na 117 % celonárodního průměru, to v centru Londýna je to 357 %, v centru Paříže 305 %, v Lisabonu 241 % a v Mnichově 223 % národního průměru dané země.

Prudký růst cen bytů má i další následky - roste také cena pronájmů. "Zdražení se projevuje v tom, že jdou na odbyt pronájmy a na základě toho i ty pronájmy zdražují," prozradil pro TN.cz realitní makléř Martin Vaš. 

Ceny pronájmů prodražuje i rozhodnutí České národní banky, která zakázala poskytovat tzv. 100% hypotéky. Na pořízení nemovitosti musí mít lidé našetřenu alespoň desetinu z ceny nemovitosti, proto musí více lidí volit pronájmy. Vyšší poptávka pak nájmy dále zvyšuje.

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.


Poslední zprávy z rubriky Hypotéky:

12.04.2024  Trh s hypotékami ožívá (video) Ceskatelevize.cz (ČT)
04.04.2024  Sazby hypoték nadále klesají (INDEX) Broker Consulting (Broker Consulting)







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688