Ing. Ivan Fučík (Fučík & partneři)
Okénko daně  |  02.05.2018 18:22:05

Daňová správa - Daňový řád


Daňový řád tvoří souhrn procesních pravidel regulujících práva a povinnosti daňových subjektů, třetích osob, jakož i postup správců daně v souvislosti se správou daní. V návaznosti na smysl samotné existence a podstaty daní, představuje základní cíl této regulace správné zjištění, stanovení výše daní a zabezpečení jejich úhrady. Smyslem existence daní z veřejnoprávního hlediska je zajištění účasti daňových subjektů na nákladech nevyhnutelných k realizaci veřejných potřeb celé společnosti. Důležité však je, aby prodloužená ruka státu, v podobě finančních správních orgánů, nesledovala jenom cíl shromažďování prostředků k zabezpečení veřejných statků. Nezbytností je respektování práv daňových subjektů při uplatňování jednotlivých procesních institutů v souladu s principem proporcionality a minimalizace zásahů tak, aby procesní postup nebyl vůči jednotlivcům nepřiměřený a neporušoval jejich autonomní sféru.

Vzájemné spolupůsobení daňových subjektů a správce daní probíhá v rámci jednotlivých daňových řízení, dělených na dílčí postupy. Daňové řízení představuje užší pojem, než pojem správa daní. Jde již o konkrétní řízení o konkrétní dani, zatímco správa daní v sobě obecně zahrnuje místní šetření, vyhledávací činnost, zajištění věcí, postup k odstranění pochybností, daňovou kontrolu apod. V případě nejasností a rozporů jsou hlavním návodem pro realizaci procesně-právních institutů zásady daňového řádu, ke kterým mimo jiného patří zásada přiměřenosti, procesní rovnosti, hospodárnosti, volného hodnocení důkazů, legitimního očekávání či materiální pravdy. Úspěšnost daňového řízení v podstatné míře ovlivňuje daňový subjekt plněním svých povinností. Správa daní stojí na principu, dle kterého je nositelem břemena tvrzení daňový subjekt. Dané tvrzení podléhá následně revizi ze strany správce daně, který může k tvrzené částce zaujmout akceptační stanovisko nebo změnit tvrzení v souladu se zákonem. Cílem daňového řízení je zajistit, aby výsledná daň odpovídala daňové povinnosti stanovené zákonem. Od správce daně se požaduje vynaložení veškerého úsilí k získání všech podkladů a zjištění všech skutečností potřebných k ověření daňové povinnosti daňového subjektu. Daňové řízení ukončí správce daně vydáním rozhodnutí, jako individuálního správního aktu, prostřednictvím kterého správce daně konstitutivně ukládá povinnost a přiznává právo, případně již existující práva a povinnosti deklaratorně prohlašuje. Pravomocným rozhodnutím nabývá uplatnitelnost zásada „ne bis in idem“. Jde o tzv. negativní podmínku řízení – překážku následně zahájeného nebo probíhajícího řízení ve věci už pravomocně rozhodnuté.

Jako protipól k autoritativní povaze a bezprostřední závaznosti rozhodnutí zakotvuje daňový řád právo daňového subjektu na podání opravných prostředků nebo uplatnění dozorčích prostředků ex offo správcem daně. Ty slouží k ochraně před skutkově nesprávným, či nezákonným rozhodnutím. Jejich pomocí je možné vydané rozhodnutí v rámci správy daní přezkoumat, resp. napadnout. V souladu s aktuální právní úpravou je rozdělení opravných a dozorčích prostředků koncipováno:

1. Opravné prostředky

a) Řádné opravné prostředky: odvolání, rozklad – podávané proti nepravomocnému rozhodnutí z iniciativy daňového subjekt

b) Mimořádný opravný prostředek: návrh na povolení obnovy řízení – směřuje pouze proti pravomocnému rozhodnutí z důvodu vad skutkových. Uplatnění je výlučně v dispozici daňového subjektu

2. Dozorcí prostředky

a) Nařízení obnovy řízení: jen proti pravomocnému rozhodnutí pro vady skutkové

b) Nařízení přezkoumání rozhodnutí: nařízení je možné i vůči nepravomocnému rozhodnutí z důvodu nezákonnosti původního rozhodnutí, nápravy právních vad

Daňový řád kromě jiného upravuje průběh registračního řízení, řízení o závazném posouzení, vyměřovacího, doměřovacího řízení nebo exekučního řízení. V případě, kdy správce daně nerespektuje zákonné mantinely a intenzivní zásahy do sféry daňového subjektu se tak stávají protizákonné, je ústavněprávní povinností správních soudů poskytnout ochranu práva daňových subjektů.

 

Ivan Fučík & Soňa Hanigovská


Ing. Ivan Fučík

Auditor, daňový poradce, partner

ivan@fucik.cz

Ivan se zaměřuje na mezinárodní daňové plánování a uplatnění smluv o zamezení dvojího zdanění včetně transakčního poradenství. Podílí se také na různorodých auditorských projektech či zajištění likvidací společností.

Fučík & Partneři

Od roku 1995 působíme na poli daňového poradenství a auditu. Svým klientům nabízíme mnohaleté zkušenosti podnikového poradenství. Pořádáme vzdělávací semináře na témata z daňového prostředí. Účastníme se odborných konferencí a diskuzí. A dále se specializujeme na řízení lidských zdrojů a outsourcing mzdového a finančního účetnictví. Poskytujeme komplexní poradenské služby v oblasti auditu, daní, podnikového poradenství, účetnictví, personálního poradenství včetně mzdového účetnictví a transakčního poradenství. Naším cílem je spokojenost našich klientů.

Děláme to, co nás baví, dělejte to také a starosti s účetnictvím a daněmi nechte na nás!

Více informací na:http://www.fucik.cz/

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Daňová správa - Daňový řád

Diskuze a názory uživatelů na téma: Daňová správa - Daňový řád

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Okénko daně:

03.12.2018  Připravované změny v DPH: druhá část Ing. Jana Kolářová (Fučík & partneři)
19.11.2018  Artificial Inteligence, Machine Learning, účetnictví a daně Ing. Ivan Fučík (Fučík & partneři)
19.11.2018  Nová pravidla po daňovou uznatelnost úroků Ing. Štěpán Osička (Fučík & partneři)
19.11.2018  Připravované změny v DPH – 1. část Ing. Jana Kolářová (Fučík & partneři)
22.10.2018  Opravy chyb, změny v účetních odhadech a změny v účetních metodách – 2. část Ing. Klára Honzíková (Fučík & partneři)
Označení stránky: daňový řád


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Důchodová kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Podílové fondy

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Penzijní fondy

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - TÜV spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies