ČSSZ (Cssz.cz)
Penzijní připojištění  |  07.03.2018 11:04:00

Počet českých důchodů zasílaných ČSSZ do zahraničí roste. Od roku 2010 se zvýšil o více než polovinuČeské důchody mířily v loňském roce do celého světa, exotické destinace nevyjímaje. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) v prosinci minulého roku evidovala 93 236 důchodců s nárokem na český důchod v 88 zemích. Nejvíce důchodů (řádově desítky tisíc) putovalo v rámci Evropy – do sousední Slovenské republiky, Německa a Polska.

Na Slovensku žilo celkem 32 001 příjemců českého důchodu, v Německu 19 197 a v Polsku 15 378. Do Kanady, Švýcarska, USA, Rakouska, Austrálie, Bulharska, Řecka a Švédska byl český důchod posílán řádově tisícům příjemců. Do exotických států jako jsou například Seychely, Madagaskar, Maroko, Alžír, Egypt, Peru či Dominikánská republika byl počet vyplácených důchodů v řádu jednotek.

Z evidence ČSSZ vyplývá, že počet příjemců českého důchodu v cizině každoročně stoupá. V porovnání s obdobím před sedmi lety se zvýšil o více než 33 tisíc, což představuje nárůst o 56 %. S ohledem na specifika zabezpečení výplat důchodů do ciziny je stále nezbytné individuální posouzení každého případu, což dělá agendu zejména po administrativní stránce náročnou.

 

Způsob výplaty důchodu do ciziny

Lidem trvale žijícím v zahraničí ČSSZ vyplácí důchody buď na účet u peněžního ústavu v cizině, nebo šekem na adresu v cizině či na účet u banky v České republice. Výplaty na účty převažují. Způsob výplaty si lidé volí sami a zpravidla jej sdělí při sepisování žádosti o důchod, kdykoliv později mohou požádat o změnu, pokud to právní předpis umožňuje.

 

Dokládat potvrzení o žití vyžaduje zákon

Podmínkou pro provádění všech typů výplat důchodu do zahraničí, není-li jinak upraveno, je pravidelné předkládání tzv. potvrzení o žití. Toto potvrzení musí být vlastnoručně podepsané důchodcem a jeho podpis na dokladu musí být úředně ověřen. Podpis ověřuje orgán nebo úřad k tomu příslušný podle právních předpisů státu trvalého bydliště (např. místní úřad, nositelé sociálního pojištění, notář apod.), či zastupitelský úřad. Tiskopis „potvrzení o žití“ je v různých jazycích dostupný na webu ČSSZ.

Potvrzení o žití předkládá důchodce s výplatou na účet (u banky v cizině nebo v ČR) z vlastního podnětu a v takových intervalech, které si sám určí, např. čtvrtletně, pololetně nebo v jiném časovém úseku. Důchod se vyplácí vždy zpětně, za období od poslední výplaty do měsíce, v němž bylo „potvrzení o žití“ ověřeno. V praxi to znamená, že důchod je vyplacen vždy, když ČSSZ obdrží ověřený doklad o žití. Intervaly předkládání potvrzení v zásadě určují i intervaly výplaty důchodu. Např. zašle-li ho klient dvakrát ročně, je výplata důchodu za zpětné období provedena rovněž dvakrát ročně.

 

Některé výplaty do ciziny mají odlišná pravidla

Specifická je výplata důchodu na Slovensko - tam je možné penzi vyplácet pouze na účet. I předkládání dokladů o žití je v případě Slovenska odlišné. Důchody jsou na účty klientů vypláceny měsíčně, s tím, že potvrzení musí předkládat pravidelně 4x ročně. K tomu je ČSSZ vždy vyzve a tiskopis jim automaticky zašle. Také do Polska jsou výplaty důchodů zajišťovány měsíčně, nikoliv však na účty, ale na adresy, a bez předkládání dokladů o žití. Výplata na adresu (šekem) do ostatních států je prováděna kvartálně a potvrzení o žití zasílají v tomto případě příjemci důchodu ČSSZ 1x za rok.

Ověřit si specifika pro výplatu důchodu do konkrétního státu lze telefonicky prostřednictvím call centra nebo osobně při návštěvě ČR na kterékoliv okresní správě sociálního zabezpečení či přímo v klientském centru při pražském ústředí ČSSZ, zde si může důchodce nechat úředně ověřit podpis a odevzdat potvrzení o žití. Detailní informace o podmínkách výplaty důchodu do ciziny jsou na www.cssz.cz.  

 

Tabulka 1: Vývoj počtu příjemců českých důchodů v zahraničí k 31. 12.

Rok

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

Počet

59 548

66 689

75 157

80 173

84 252

87 588

 90 464

93 236

Zdroj: ČSSZ

 

Tabulka 2: Prvních deset států podle počtu příjemců českého důchodu k 31. 12. 2017

Pořadí

Stát

Počet příjemců

Slovensko

32 001

Německo

19 197

Polsko

15 378

Kanada

  3 907

Švýcarsko

  3 183

USA

  3 019

Rakousko

  3 010

Austrálie

  2 343

Bulharsko

  2 118

Řecko

  1 891

Zdroj: ČSSZ

 

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Počet českých důchodů zasílaných ČSSZ do zahraničí roste. Od roku 2010 se zvýšil o více než polovinu

Diskuze a názory uživatelů na téma: Počet českých důchodů zasílaných ČSSZ do zahraničí roste. Od roku 2010 se zvýšil o více než polovinu

Na dané téma nejsou žádné názory.


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Důchody

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Podílové fondy

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies