Patria (Patria Finance)
Makroekonomika  |  22.01.2018 17:41:57

Obsese HDP? Podle alternativního ukazatele Česko relativně boduje

Hrubý domácí produkt se často bere jako ukazatel výkonu domácí ekonomiky. Podle Světového ekonomického fóra na něj ale ekonomové a politici spoléhají až moc – na úkor životní úrovně. A její řešení? Širší ukazatel rozvoje, podle kterého patří Česku 15. příčka mezi vyspělými ekonomikami.

„Upřednostňování hospodářského růstu nad sociální rovností během desítek let vedlo k historicky vysokým úrovním příjmové nerovnosti a nerovnosti v bohatství,“ uvedl WEF ve zprávě, která byla zveřejněna den před začátkem výročního setkání politiků, podnikatelů, celebrit a dalších osobností veřejného života ve švýcarském Davosu. WEF toto setkání pořádá.

Metrika, kterou nadace vyvinula, se nazývá index inkluzivního rozvoje (IDI) a hodnotí 103 zemí nejen z hlediska růstu, ale také rovnosti a udržitelného spravování zdrojů – těch přírodních, ale i finančních.

Srovnání letos dominují malé a střední evropské státy v čele s Norskem, které WEF tímto považuje za vyspělou ekonomiku s největší mírou inkluze. Jediným neevropským státem v první desítce je Austrálie:



WEF tvrdí, že používat HDP jako hlavní ekonomický ukazatel není efektivní. Měří totiž současnou produkci zboží a služeb. Stranou už ale nechává to, do jaké míry napomáhá hospodářství obecnějšímu společensko-hospodářskému vývoji té které země. Ten se projevuje na příklad v příjmu domácností – konkrétně v jeho mediánové hodnotě, ale i v pracovních příležitostech nebo v kvalitě života.

Hlavní ukazatele výkonnosti z hlediska inkluzivního růstu a vývoje:

Příklad Spojených států nebo Japonska podle WEF ukazuje, že tamní hospodářský růst se do sociální inkluze už tak dobře nepromítl: Jejich ukazatele IDI jsou výrazně nižší než jejich pořadí podle HDP na obyvatele (viz graf výše). Naopak Česko zmiňuje organizace WEF mezi zeměmi, kterým se vedlo mimořádně dobře, pokud jde o snahu „překlopit“ hospodářský růst do větší udržitelnosti a inkluze.

„Při zajišťování inkluzivního společenskohospodářského pokroku a lepší životní úrovně není možné spoléhat na relativně silný HDP jako takový, bez přihlédnutí k dalším faktorům,“ takové je podle autorů zprávy její hlavní zjištění.

Zdroje: WEF, BBG

Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688