Patria (Patria Finance)
Podnikání  |  18.12.2017 05:18:30

Poskytujete někomu ubytování? Dejte si pozor na daně!Popularita poskytování ubytování prostřednictvím internetových platforem roste a s tím také rostou příjmy dosahované těmi, kteří toto ubytování poskytují. Pro určení správného režimu zdanění těchto příjmů je nejprve nutné určit, zda se jedná o poskytování ubytovacích služeb nebo o nájem.

Daň z příjmů fyzických osob

Zdanění příjmů z nájmu nemovitých věcí (domů, bytů nebo jednotlivých místností) s sebou nenese tolik povinností jako zdanění příjmů z poskytování ubytovacích služeb. Fyzické osoby, které pronajímají své nemovité věci, nemají povinnost registrace k dani, neodvádí z těchto příjmů pojistné na důchodové ani na zdravotní pojištění a ani nemusí odvádět žádné místní poplatky. Zdaní své příjmy v rámci § 9 zákona o daních z příjmů. Tyto příjmy lze snížit buď o související výdaje ve skutečné výši nebo v paušální výši 30 % z příjmů.

Příjmy z poskytování ubytovacích služeb soustavně za účelem dosažení zisku se zdaňují jako příjmy ze samostatné činnosti podle § 7 zákona o daních z příjmů a fyzické osobě vzniká povinnost registrace k dani. Fyzická osoba si může oproti těmto příjmům uplatnit buď skutečné výdaje nebo výdaje v paušální výši 60 % případně jen 40 % z příjmů. Z těchto příjmů se odvádí pojistné na důchodové a zdravotní pojištění. Nutné je pamatovat také na místní poplatky z ubytování.

Jestliže by ubytovací služby byly poskytovány jen příležitostně, dosažené příjmy by se zdaňovaly jako tzv. ostatní příjmy podle § 10 zákona o daních z příjmů. Osobám s těmito příjmy by nevznikala registrační povinnost k dani ani povinnost odvádět pojistné na důchodové a zdravotní pojištění. Proti těmto příjmům lze uplatnit pouze přímo související výdaje. Příjmy z příležitostného poskytování ubytování jsou osvobozeny od daně, pokud by jejich roční úhrn nepřesáhl 30 000 .

DPH

Fyzická osoba je považována za osobu povinnou k dani jak v případech, kdy pronajímá své nemovité věci, tak v případech, kdy poskytuje ubytovací služby. Nájem nemovitých věcí je většinou osvobozen od DPH a ubytovací služby podléhají 21% sazbě DPH.

U poskytovatelů ubytovacích služeb, kteří nejsou dosud registrováni jako plátci DPH, vstupuje hodnota poskytnutých plnění vždy do výpočtu zákonného obratu pro povinnou registraci k DPH, který v současné době činí 1 mil. . Také příjmy z nájmu, pokud nejsou doplňkovou činností uskutečňovanou příležitostně, se do obratu pro povinnou registraci k DPH zahrnují. Pokud má ale pronajímatel pouze příjmy z nájmu, který je osvobozen od DPH, nestává se povinně plátcem daně, ani když tyto příjmy přesáhnou stanovený obrat.

Společně s povinností podávat přiznání k DPH mají plátci povinnost podávat také kontrolní hlášení.

EET

V neposlední řadě se na poskytovatele ubytovacích služeb, kteří přijímají platby v hotovosti, platební kartou nebo jiným obdobným způsobem, mohou za určitých podmínek vztahovat povinnosti podle zákona o evidenci tržeb. Na osoby, které tuto činnost vykonávají příležitostně nebo kterým plynou příjmy z nájmu, povinná elektronická evidence tržeb nedopadá.

Airbnb – ubytovací služby nebo nájem?

Z výše uvedeného přehledu zejména daňových povinností vyplývá, že pečlivé posouzení, zda osoba poskytuje ubytovací službu nebo pouze prostý nájem, může poskytovateli ubytování pomoci předejít řadě nepříjemností a minimalizovat daňová rizika.

Pro snazší orientaci v této problematice vydalo Generální finanční ředitelství „Informaci k daňovému posouzení povinností poskytovatelů ubytovacích služeb (Airbnb a další)“, kde uvádí, podle čeho lze určit, kdy se jedná o ubytovací služby a kdy o nájem. GFŘ se přiklání k závěru, že služby nabízející ubytování prostřednictvím internetových platforem lze v zásadě považovat za ubytovací služby, a nikoliv za nájem.

Autor:

Pavla Blažková, daňová poradkyně Kocián Šolc Balaštík

Ema Conevová, daňová asistentka Kocián Šolc Balaštík

Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Poskytujete někomu ubytování? Dejte si pozor na daně!

Diskuze a názory

Na dané téma nejsou žádné názory.
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Důchodová kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Podílové fondy

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Penzijní fondy

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - TÜV spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů