Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  27.11.2017 17:54:04

Čeká nás týden dat o inflaci a předstihovém PMI


Dnešek je chudý na informace o vývoji klíčových makroekonomických ukazatelů, ale ve zbytku týdne nám to vynahradí hned několik statistik inflace a spotřebitelské důvěry. 
  
Nejprve ve středu publikuje svou statistiku listopadové inflace Německo, která by podle odhadu týmu RBI i trhu měla zrychlit z nuly na 0,3 % meziměsíčně. V meziročním vyjádření lze očekávat, že německá inflace bude díky růstu cen dopravy a rekreace částečně korigovat pokles z minulého měsíce a zrychlí na 1,7 %. 
  
Ve čtvrtek bude zveřejněn listopadový vývoj harmonizované spotřebitelské inflace v eurozóněI přes relativně silnější nárůst cen spalovacích hmot a dopravy nelze očekávat výraznější zrychlení celkového tempa růstu cen ze stávající úrovně 1,4 % meziročně. Tým RBI očekává nárůst inflace jen o 0,1 p.b. na 1,5 %, odhad mediánu trhu leží desetinu procentního bodu výše na 1,6 %. Listopadová úroveň inflace v Itálii by měla podle odhadů zůstat beze změny a ve Francii dokonce mírně klesnout. Nicméně lze očekávat, že silnější nárůst cen ve Španělsku a Německu požene celkovou inflaci v eurozóně nahoru. Listopadová jádrová inflace v eurozóně by podle týmu RBI měla zůstat nezměněná. Podle odhadu mediánu trhu by ale měla vzrůst, byť jen mírně o 0,1 p.b. na 1 %. 
  
V ten samý den se dozvíme vývoj PCE deflátoru pro USA, což je sofistikovaná statistika tempa růstu cen, kterou používá Fed pro svá inflační cílování a měnověpolitická rozhodnutí. Očekává se, že meziměsíčně dojde ke zřetelnému zpomalení na 0,1 % ze zářijových 0,4 %, i když v meziročním vyjádření dojde podle odhadu trhu jen k mírnému zpomalení o 0,1 p.b. na 1,5 %. Pokud realizované hodnoty potvrdí odhady trhu, pro měnověpolitickou radu Fedu, která by ráda viděla solidnější růst cen před příštím navyšováním úrokových sazeb, to nebude dobrá zpráva. Ve Fedu panuje neshoda o tom, jestli současné zpomalení tempa růstu cen v USA je jen dočasné, nebo za tím stojí závažnější strukturální důvody. 
  
Pátek nám nadělí statistiku vývoje indexu důvěry nákupních manažerů ve výrobě (PMI), u kterého po předchozím svižném růstu odhadujeme pokles o 1,3 b. na 57,2 bodů. Dále budeme sledovat zveřejnění druhého odhadu českého HDP za třetí čtvrtletí, který podle bleskového odhadu rostl 0,5 % mezičtvrtletně a 5 % meziročně. Zajímavější informací budou čísla o struktuře HDP růstu, do kterého podle ČSÚ přispívaly všechny hlavní výdajové složky přibližně stejně měrou. 

Autor: Jakub Červenka, analytik, 234 401 070 
Editor: Milan Frydrych, analytik 

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s. 
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688