Judr. Lumír Schejbal (SCHEJBAL&PARTNERS)
Investice  |  23.11.2017 06:43:55

Informační povinnosti investičních zprostředkovatelů vůči ČNB od ledna 2018


ČNB na svých webových stránkách publikovala odpověď na dotaz k informačním povinnostem investičních zprostředkovatelů dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu, ve znění účinném od 3. 1. 2018 (dále jen „ZPKT“), a vyhlášky č. 309/2017 Sb., o žádostech a oznámení podle zákona o podnikání na kapitálovém trhu (účinné od 3. 1. 2018). Investiční zprostředkovatel má vůči ČNB následující informační povinnosti:

  1. Investiční zprostředkovatel informuje Českou národní banku o významných změnách ve skutečnostech, na jejichž základě získal povolení k činnosti, a to bez zbytečného odkladu poté, co změna nastala. Tuto povinnost měli investiční zprostředkovatelé i před 3. 1. 2018, ale byla podmíněna vydáním prováděcí vyhlášky, která vydána nebyla. Po 3. 1. 2018 platí povinnost přímo ze zákona.

   Po tomto datu investiční zprostředkovatel informuje ČNB o změnách v předpokladech, které nastaly 3. 1. 2018 nebo poté. Neprokazuje však opětovně splnění předpokladů, na základě kterých získal do 2. 1. 2018 registraci, ani nedokládá, že splňuje předpoklady, které zákon nově vyžaduje nad rámec dřívějších podmínek registrace. Mezi nově vyžadované předpoklady patří u právnických osob např. průhledný a nezávadný původ počátečního kapitálu nad rámec dřívějších požadavků na základní kapitál, předložení reálného plánu obchodní činnosti, splnění požadavků na vedoucí orgán a jejich členů obdobně pravidlům pro obchodníky s cennými papíry vč. požadavků na členy dozorčí rady nebo povinné pojištění. U fyzických osob se jedná o předložení plánu obchodní činnosti, povinné pojištění, zřízení datové schránky nebo slučitelnost funkcí.

   ČNB za významné změny u právnických osob považuje minimálně:

   • zahájení a skončení trestního řízení, sankčního správního řízení, pokud je vede jiný orgán než ČNB, nebo insolvenčního řízení, a to vůči investičnímu zprostředkovateli
   • zahájení a skončení trestního řízení, sankčního správního řízení vedeného v souvislosti s výkonem povolání, zaměstnání, funkce nebo podnikatelské činnosti, pokud je vede jiný orgán než ČNB, nebo insolvenčního řízení, a to vůči členu vedoucího orgánu investičního zprostředkovatele, případně jiná změna mající potenciální vliv na důvěryhodnost člena vedoucího orgánu investičního zprostředkovatele
   •  změny v osobách s kvalifikovanou účastí na investičním zprostředkovateli

   ČNB za významné změny u fyzických osob považuje minimálně:

   • omezení rozsahu svéprávnosti
   • zahájení a skončení trestního řízení, sankčního správního řízení vedeného v souvislosti s výkonem povolání, zaměstnání, funkce nebo podnikatelské činnosti, pokud je vede jiný orgán než ČNB, nebo insolvenčního řízení, případně jiná změna mající potenciální vliv na důvěryhodnost investičního zprostředkovatele.
  2. Investiční zprostředkovatel má vůči České národní bance zároveň povinnost informovat o jakékoliv změně týkající se vedoucího orgánu investičního zprostředkovatele nebo jeho členů, a to jeden měsíc před provedením této změny, případně bez odkladu po změně, která nastala nezávisle na vůli investičního zprostředkovatele.

  3. Pravidelné informační povinnosti se na investičního zprostředkovatele v současnosti neuplatní, ale odpovídající informace o poskytovaných službách, přijatých a předaných pokynech, finanční situaci a výsledcích hospodaření musí investiční zprostředkovatel mít k dispozici a poskytnout České národní bance na vyžádání. Zákon předpokládá, že ČNB stanoví prováděcím právním předpisem, rozsah, formu, způsob, strukturu, periodicitu a lhůty plnění této informační povinnosti podle § 30 odst. 6 ZPKT. Do doby vydání příslušného prováděcího předpisu ČNB nevyžaduje, aby ji investiční zprostředkovatel pravidelně informoval o zmíněných skutečnostech.

Kompletní informace ČNB ohledně informační povinnosti investičního zprostředkovatele naleznete zde

 
 

SCHEJBAL & PARTNERS

Poskytujeme právní služby se specializací na korporátní právo, cenné papíry a finanční služby. Umíme založit platební instituci, obchodníka s cennými papíry, nebankovního poskytovatele úvěrů, investiční společnosti či fond, licence ČNB tzv. na klíč. Emitentům zajistíme veřejné i neveřejné emise cenných papírů, včetně prospektu. Komplexní právní podpora v oblasti korporátního práva.

Více informací na:www.akschejbal.cz/


Informační povinnosti investičních zprostředkovatelů vůči ČNB od ledna 2018

Diskuze a názory

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Investice:

Po 17:48  Akciový trh je rozpálený do červena! STOX.CZ (Grant Capital)
Po 17:34  Summary: Bank of America nabídla příjemné zpestření Patria (Patria Finance)
Po 16:57  Dočkáme se dalšího letního navýšení sazeb? Markéta Höfferová (Kurzy.cz)

Přečtěte si také:

02.06.2015Dvě třetiny českých firem neplnily informační povinnost Ekonomický deník (Ekonomický deník)
13.05.2015Informační povinnost vůči spotřebitelům Lukáš Zelený (dTest)Označení stránky: informační povinnost investiční společnosti vůči čnb


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Důchodová kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Podílové fondy

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Penzijní fondy

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - TÜV spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů