Záchodové zvyklosti ve světě: Vstup na WC v přezůvkách či absence toaletního papíru

Koupelnová etiketa má napříč kontinenty různá pravidla. A nad některými nám Čechům zůstává doslova rozum stát. Zatímco v některých zemích najdete luxusní toalety s mnoha moderními funkcemi, na jiných místech si musí lidé vystačit jen s otvorem v zemi. Stejně tak je to i s toaletami na veřejných místech. Technicky nejvyspělejší toalety najdeme v Japonsku. Tamní WC mají mnoho funkcí a nastavení, kterým Evropan na první pohled jenom těžko porozumí. Samozřejmostí bývá vyhřívané sedátko, automaticky se zvedající poklop nebo bezdotykové splachování. A pozor! Před vstupem na toaletu je potřeba se přezout. Návštěva japonské toalety tak může připomínat výlet do světa stoprocentní sterility.


Na druhé straně jsou tu zvyky, s nimiž se pořád mnoho z nás nemůže ztotožnit. A to i přesto, že se s nimi setkáváme v zemích, kam často a rádi vyrážíme na dovolenou. Takovým příkladem je Řecko, kde je zákaz vyhazovat toaletní papír do záchodové mísy, tudíž je u ní připraven speciální koš. Řekové uvádějí, že je to z důvodu ucpávání potrubí, které není příliš kvalitní. Turecko, jejich sousední stát, je zase proslulé svými tureckými záchody, které kdysi byly pouze dírou v zemi, na níž byl položen poklop. V současné době se tato WC „modernizovala“, takže nad otvorem je upevněna keramická deska s nášlapnými ploškami. Na veřejných toaletách se však nezřídka stane, že jsou jednotlivá WC od sebe oddělena menšími zástěnami, ale naprosto u nich chybí dveře. Takzvané turecké záchody můžeme stále najít i ve Francii či v Itálii.


Jiná pravidla má také záchodová hygiena v Indii. Stejně jako v muslimských zemích k očištění po toaletě slouží výhradně levá ruka. U WC, které představuje díru v zemi, bývá přistavený kyblík s vodou, toaletní papír se zde, jako v arabských zemích, taktéž nepoužívá. Neexistuje, abyste někomu potřásli levou rukou, být levák je v těchto zemích totiž nemyslitelné. Levá ruka je nečistá, pravá ruka se pak používá k jídlu nebo ke zdravení.


Miliony za záchod a jiné bizarnosti
Na světě existují záchody, které vám vyrazí dech. Hlavně jejich cena, jež se pohybuje v řádech statisíců až milionů korun. Nejdražší toaletou je známé zlaté WC v hongkongském klenotnictví Hang, její cena je kolem 500 milionů korun. Majitel obchodu ale přestal na burze prosperovat a v roce 2008 musel toaletu nechat roztavit. Průhledná toaleta? Ano, i takovouto záležitost ve světě najdete, a sice v Londýně. Záchod je samozřejmě průhledný jen zevnitř, ale ten pocit při vykonávání potřeby, že vás kolemjdoucí sledují, je pouze pro odvážné. Velmi moderní pojetí pisoárů mají studenti jedné brazilské univerzity. Nad pisoáry je umístěna oblíbená hra Tetris. Během močení si tak mohou skládat kostičky do mozaiky.

 

 

Koupelnová etiketa u nás
Česko je v oblasti toalet na stále lepší cestě, české domácnosti si čím dál více pořizují bidet. Nebojí se ani investovat do toalet s vestavěným bidetem, které zaručí dokonalou hygienu a šetří místo v koupelně. Tématem, jež se řeší u nás i ve světě, je správná výška závěsného WC a správný posed na míse. V moderních domácnostech se pořád častěji používají závěsné klozety, jejichž výška se dá přizpůsobit. Možnost nastavitelné výšky ocení zejména starší lidé či jedinci se sníženou pohyblivostí. „Běžně doporučovaná výška zavěšení mísy od země je 40 centimetrů. Pokud v bytě budou bydlet lidé s hendikepem, lidé vyššího vzrůstu nebo starší osoby, je vhodné na výšku přidat pár centimetrů, popřípadě vybrat speciální klozet,“ vysvětluje Petr Štěpánek, servisní technik značky Jika. Nastavitelná výška klozetu je jedna věc, druhým aspektem, který má vliv na správné vyprazdňování, k němuž se vyjadřují odborníci, je obecně správný posed při vykonávání potřeby.


Zdravé vyměšování
Právě zmiňované turecké záchody vítězí v oblasti zdravého vyměšování nad těmi evropskými. Klasický podřep je podle odborníků mnohem zdravější pro naše střeva. „Když sedíme na toaletě s koleny v pravém úhlu, sval zodpovědný za kontinenci se uvolňuje jen částečně a my jsme nuceni tlačit. Proto je mnohem přirozenější a pro tělo šetrnější vykonávat potřebu v podřepu, kdy kolena s tělem tvoří úhel 35 stupňů,“ říká doktorka Rebekah Kim z nemocnice v americkém státě Virginie. V rámci zlepšení polohy při vykonávání potřeby se objevilo na trhu několik novinek v podobě různých podstavců, které pomáhají docílit pohodlného podřepu. Zda je však české domácnosti časem zařadí do standardního vybavení koupelny, je otázkou.

JIKA

Přední česká značka JIKA patří mezi jedny z nejrespektovanějších výrobců koupelnové keramiky, koupelen, obkladů a dlažeb. Firma vznikla roku 1878, kdy byl ve Znojmě založen první evropský závod na sanitární keramiku a nádobí. Pro své zákazníky je JIKA symbolem tradice a kvality. JIKA nabízí kompletní řešení pro vaši koupelnu, ať už disponujete velkým prostorem nebo potřebujete šetřit každý centimetr.

Více informací na: http://www.jika.cz/



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Koupelna