OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
Pojištění  |  02.11.2017 13:39:29

František Vlnař: Odvětvová daň je nesystémové řešení!


Zdanění slovenské pojišťovnictví je stále aktuální téma, které zákonitě zajímá i český pojistný trh. V tomto kontextu oPojištění aktuálně představuje zamyšlení Františka Vlnaře člena představenstva České podnikatelské pojišťovny.

Přestože v EÚ je tento typ daní v pojišťovnictví uplatňován přibližně v ¾ členských států, považuji jej za nesystémový a zatěžující pouze jedno z odvětví hospodářství na úkor jiných. Trend zavádění těchto daní je v posledních letech viditelný především ve střední a východní Evropě. V ČR je prvním náznakem takové odvětvové daně nebo poplatku tzv. příspěvek hasičům, který před pár lety způsobil skokové zdražení povinného ručení. Představa, že by tyto dodatečné daně a poplatky trh pohltily, a šly tak na vrub marže pojišťoven, nemůže být přeci myšlena vážně ani naprostým ekonomickým laikem.

Naši východní sousedé se k tomuto trendu přidali s účinností od 1. 1. 2017, kdy se ve slovenském zákoně o pojišťovnictví (39/2015) objevil nový §68a, kterým by zaveden „Odvod části pojistného z odvětví neživotního pojištění“, a to ve výši 8 % z přijatého pojistného. Odvádět se má na zvláštní účet slovenského finančního úřadu pro vybrané daňové subjekty, a to z přijatého pojistného ze všech odvětví neživotních pojištění jiných než povinné ručení (bez výjimky).

Tento odvod se vztahuje rovněž na pojišťovny sjednávající pojištění ve Slovenské republice v rámci svobody poskytování služeb, a to na to jimi inkasované pojistné, které je inkasováno za pojištění rizik nacházejících se na území Slovenska ve smyslu slovenského zákona o pojišťovnictví. Tedy i na Kooperativu a ČPP. 

Již před 1. 1. 2017 se Slovensku odváděl tzv. „Odvod části pojistného“ ve výši 8 % z přijatého pojistného z povinného smluvního pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motorového vozidla (povinné ručení) podle § 68 slovenského zákona o pojišťovnictví, a to na zvláštní účet slovenského ministerstva vnitra. To nemělo a nemá dopad na Kooperativu, ani ČPP, neboť povinné ručení ve Slovenské republice nesjednávají. 


Mohlo by vás zajímat: Povolební glosa Jaroslava Daňhela: Jedeme dál!


Zákon se však velmi vágně, pokud vůbec, zabýval konkrétními povinnostmi a postupy, jak, z čeho přesně a co srazit a odvést. Až ke konci září zveřejnilo finanční ředitelství Slovenské republiky Informaci k odvodu části pojistného z odvětví neživotního pojištění.

Jde o metodický materiál, jak při odvodu prakticky postupovat formou FAQ, a mimo jiné se v něm uvádí, že  odvod není daní, byť se při jeho výběru bude postupovat obdobně jako při výběru daně. Některé další nejasnosti, např. zaokrouhlování a způsob přepočtu měny pojistného jiné než v EUR do EUR, však nebyly řešeny ani zde a musely být vyjasněny až přímým kontaktem dotčených subjektů se slovenským správcem daně.

Přestože jeden typ odvodů z pojistného ještě není zdaleka vyřešen, rozhodla se slovenská vláda zdanit sektor pojišťovnictví jaksi globálně a do připomínkového řízení poslala návrh zákona o dani z pojištění. Cílem návrhu zákona má být nahrazení současně platného 8% odvodu z přijatého pojistného z neživotního pojištění daní z pojistných odvětví, která představuje standard používaný v EU. Celá problematika tedy bude pravděpodobně mít další vývoj.Je třeba si uvědomit, že sjednáním pojištění s umístěním rizika na Slovensku se plně vstupuje do slovenského legislativního prostředí – a to nejen v oblasti odvodu. Stejně tak bude nutno, v případě potřeby, reagovat na případné další úpravy věci či zavedení pojistné daně

Slovensko se rozhodlo uvedený odvod zavést. Nezbývá, než tuto novou povinnost respektovat. Znamená to ale potřebu úpravy způsobu stanovování výše pojistného, textu pojistných smluv, úpravu pojistně-technického SW, postupů zadávání do pojistně-technického SW. Znamená to zvýšenou finanční zátěž za úpravy systému a za administrativu ve věci. Nevím, do jaké míry se naplní předpoklad slovenské finanční správy o tom, že se odvod nepromítne do vyššího pojistného pro klienty, když údajně předpokládají, že odvod pojišťovny pokryjí ze své marže. Podle našeho názoru se minimálně část odvodu do ceny pojištění pro klienty promítne.

Ing. František Vlnař
člen představenstva
Česká podnikatelská pojišťovna

 

 

oPojištění.cz - informace ze světa pojištění a risk managementu

Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.

Více informací na: www.opojisteni.cz

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

František Vlnař: Odvětvová daň je nesystémové řešení!

Diskuze a názory

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Pojištění:

22.06.2018  Sloupek Kateřiny Lhotské: Kdyby hloupost nadnášela… OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
22.06.2018  Aon Risk: Riziko světového konfliktu rychle roste OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
22.06.2018  Slovensko: 72 tisíc lidí nesouhlasí s 8% pojišťovnickou daní OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
22.06.2018  Peter Socha: Klienti AXA vyžadují řešení připravená na míru OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
22.06.2018  Pokrok nezastavíš. Čína otevírá finanční trh! OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Důchodová kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Podílové fondy

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Penzijní fondy

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - TÜV spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů