OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
Pojištění  |  02.11.2017 13:38:06

Postřehy Evy Gmentové: Odpovědnost na hlavu postavená


Každému čtenáři je nepochybně známo, že uzavření pojistné smlouvy je právní akt, který vzniká mezi pojišťovnou a zájemcem o pojištění. Mezi zájemci o pojištění jsou také podnikatelé, tedy i obchodní společnosti. Uzavřením pojištění se podnikatel chrání před škodami, a tím zaujímá zodpovědný postoj ke svému majetku a hospodaření firmy.

V případě obchodních společností je toto zodpovědné chování přisuzováno představenstvu, které by se slovy zákonodárců mělo chovat jako řádný hospodář.  

„Kdo pro společnost působí v nějakém jejím orgánu, musí svou funkci vykonávat osobně, s odbornou péčí a v jejím zájmu. Nejedná se tedy jen o profesionalitu při výkonu funkce (vybavenost člověka určitými odbornými schopnostmi a dovednostmi), ale stejný důraz se klade i na pečlivost, s níž je nutné vyvarovat se zbytečného nebo neodpovědného riskování, ale i přehnané úzkostnosti, a konečně také loajalita, tedy stálý zřetel a důraz na zájmy společnosti a umění držet jazyk za zuby tam, kde se to patří. To vše zákonodárce shrnuje pod označení péče řádného hospodáře.“

Zodpovědné nastavení řízení rizik ve společnosti a na základě stanovení rizik a způsobů jejich eliminace i sjednání pojištění patří k základním předpokladům naplnění institutu péče řádného hospodáře. Bohužel jsme však nejednou byli svědky postavení odpovědnosti představenstva na hlavu postupem samotného státu.

Jak jinak nazvat situaci, kdy v případě velkých katastrofálních škod, ať záplavami nebo suchem, odškodňuje stát postižené v závislosti na tom, zda byli, či nebyli pojištěni? Jsi zodpovědný, máš pojištění – dostaneš od státu méně; není to snad absurdní výklad zodpovědnosti?

Stát nařizuje prostřednictvím občanského zákoníku a zákona o obchodních korporacích orgánům společností chovat se s péčí řádného hospodáře. Je chování s péčí řádného hospodáře pojistit se a dostat menší odškodnění od státu, nebo se nepojistit, ušetřit pojistné a dostat od státu větší odškodnění? Které jednání v intencích zákona lze charakterizovat jako jednání v obhajitelném zájmu společnosti? Těžko říci.Slovenští zákonodárci jsou v obracení normálního principu pojištění ještě dál než ti naši. Slováci kromě zdanění příjmu z podnikání, což je i podnikání v pojištění, zdanili zprostředkované pojistné.  A aby toho nebylo málo, zdanili 8% daní i zprostředkované pojistné z povinně smluvního pojištění vozidel a neživotního pojištění. 

Nově chtějí ponechat jen zdanění povinně smluvního pojištění vozidel, které lze z pohledu uživatele pojištění nazvat nehorázností. Každý, kdo vlastní auto, má ze zákona povinnost uzavřít pojištění odpovědnosti za škodu, tudíž se „druhému“ zdanění nevyhne, ledaže by celé Slovensko začalo raději chodit pěšky.  

Ano, novou daň zaplatí pojišťovna, ale ta si přece daň nestrhne ze svých zisků, ta ji k pojistnému za vozidla pěkně připočte, aby zůstala na svém. Je to logické. Pokud budu muset platit daň, i já zdražím své služby. Každý se zachová stejně, i pojišťovna. A ty chudáku plať, protože nemáš jinou možnost.  

A jak se k tomu postaví představenstva společností na Slovensku jakožto řádní hospodáři? Nejspíš sníží počet aut. Slovenský zákonodárce neříká, kde má podnikatel sehnat peníze na vyšší pojistné. Slovenský zákonodárce nepřichází zároveň se zdaněním s možností nových obchodních příležitostí. Jak se tedy má správný hospodář zachovat?Kdyby se nadále zdaňovalo neživotní pojištění, pravděpodobně by si každá společnost rozmyslela, zda pojištění uzavře, nebo ne, ale tady se jedná o pojištění, které společnost uzavřít musí. Společnost, která má ve svém rozpočtu vyhrazeno na pojištění vozidel 1000 eur, stěží příští rok uhradí 1080 eur, aniž by těch 80 eur vydělala.

K čemu to povede? Opět k omezení investic do podnikání, ke zpomalení růstu, a tím i k snížení propojištěnosti. V období ekonomického růstu by obyčejný občan, tedy i ten slovenský, od státu očekával nové možnosti, nové pobídky a podporu podnikání, ne nové daně. A tak se nabízí rčení „s čím kdo zachází, tím také schází“.

Bez ohledu na to, že schválením nového občanského zákoníku a zákona o obchodních korporacích se institut péče řádného hospodáře rozrostl o další povinnosti orgánů společností, vnímám za dobu, co jsem v pojišťovnictví, posun v zodpovědnosti a řešení rizik pomocí pojištění napříč našimi klienty.  A tak doufám, že náš nový zákonodárný sbor bude hledat rezervy jinde a promyšleně, ne zkratkovitými opatřeními, jako je zdanění přijatého pojistného.

V textu použito: BĚLOHLÁVEK, Alexander J. Komentář k zákonu o obchodních korporacích.  Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2013. ISBN 978-80-7380-451-0

 

oPojištění.cz - informace ze světa pojištění a risk managementu

Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.

Více informací na: www.opojisteni.cz

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Postřehy Evy Gmentové: Odpovědnost na hlavu postavená

Diskuze a názory uživatelů na téma: Postřehy Evy Gmentové: Odpovědnost na hlavu postavená

Na dané téma nejsou žádné názory.Přečtěte si také:

22.12.2018Postřehy Evy Gmentové: Usmíření OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
12.11.2018Postřehy Evy Gmentové: Na co láká Mutumutu? OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
22.06.2018Postřehy Evy Gmentové: Hold ženám… OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
20.03.2018Postřehy Evy Gmentové: Pojistný podvod OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Důchodová kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Podílové fondy

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Penzijní fondy

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - TÜV spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies