OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
Pojištění  |  02.11.2017 13:21:06

Insurance Europe a BIPAR pro posun účinnosti IDD!


Generální ředitelka IE Michaela Koller se k tomu vyjádřila následovně: „Evropští pojistitelé vítají výzvu Výboru pro hospodářství a měnu Evropského parlamentu posunout aplikaci IDD. Pojistitelé potřebují k implementaci IDD dostatečný čas, protože ji mohou provést s právní jistotou jen tehdy, až budou známa finální pravidla.“

„Procesy distribuce pojištění budou značně ovlivněny novými požadavky IDD na provozování tohoto podnikání. Aby z nich mohli těžit spotřebitelé, potřebují pojistitelé přiměřenou dobu na řádnou implementaci těchto požadavků. Proto se IE obrací s výzvou na všechny příslušné instituce EU, aby uznaly důležitost posunutí termínu aplikace IDD a podnikly patřičné kroky,“ doplnila Michaela Koller.

Důvody pro posunutí termínu nabytí účinnosti IDD spočívají jednoznačně ve zpoždění legislativního procesu. Prováděcí nařízení Komise (EU) 2017/1469, kterým se stanoví standardizovaný formát pro informační dokument o pojistném produktu (Text s významem pro EHP), bylo totiž zveřejněno v Úředním věstníku EU 12. srpna 2017.

Mnohem větším problémem je však zpoždění legislativního procesu u aktů v přenesené pravomoci. V IDD (čl. 25 odst. 2) je Komise zmocněna přijímat akty v přenesené pravomoci za účelem upřesnění zásad týkajících se požadavků na dohled nad produktem a na jeho řízení, přičemž musí přiměřeně zohlednit vykonávané činnosti a povahu prodávaných pojistných produktů a distributora. Obdobné zmocnění se týká pojistných produktů s investiční složkou.

Konkrétně jde o akty v přenesené pravomoci k čl. 28 IDD (střety zájmů), čl. 29 (informování zákazníků) a čl. 30 (posouzení vhodnosti a přiměřenosti a podávání zpráv zákazníkům).

Na základě těchto zmocnění přijala Komise 21. září 2017 dvě odpovídající nařízení a postoupila je Evropskému parlamentu a Radě k posouzení. V souladu se Smlouvou o fungování EU se v čl. 39 IDD stanovuje, že tyto akty v přenesené pravomoci vstoupí v platnost, pouze pokud proti nim Evropský parlament a Rada nevysloví námitky ve lhůtě tří měsíců ode dne, kdy jim byl tento akt oznámen, nebo pokud obě tyto instituce EU před uplynutím lhůty informují Komisi o tom, že námitky nevysloví. Z jejich podnětu se uvedená lhůta může prodloužit o tři měsíce.

Z toho je naprosto jasné, že nebude dostatek času na odpovědnou implementaci celého souboru pravidel k IDD, tj. k implementaci samotné směrnice a také všech aktů v přenesené pravomoci, nemluvě o výstupech EIOPA.

Proto také BIPAR (Evropská federace pojišťovacích zprostředkovatelů) navrhuje posunout termín nabytí účinnosti IDD o jeden rok, neboť bere v úvahu celkové bezprecedentní množství právních předpisů a pravidel, s nimiž se budou muset pojišťovací zprostředkovatelé v roce 2018 vyrovnat.

Na závěr lze uvést, že do 28. října 2017 nebyl v Úředním věstníku EU zveřejněn žádný z výše uvedených aktů v přenesené pravomoci, takže právní jistota je opravdu nanejvýš ohrožena.

 

oPojištění.cz - informace ze světa pojištění a risk managementu

Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.

Více informací na: www.opojisteni.cz

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Insurance Europe a BIPAR pro posun účinnosti IDD!

Diskuze a názory

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Pojištění:

22.06.2018  Sloupek Kateřiny Lhotské: Kdyby hloupost nadnášela… OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
22.06.2018  Aon Risk: Riziko světového konfliktu rychle roste OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
22.06.2018  Slovensko: 72 tisíc lidí nesouhlasí s 8% pojišťovnickou daní OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
22.06.2018  Peter Socha: Klienti AXA vyžadují řešení připravená na míru OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
22.06.2018  Pokrok nezastavíš. Čína otevírá finanční trh! OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)

Přečtěte si také:

11.04.2018Inflace ve Spojených státech se posune nahoru Investiční bankovnictví (Komerční banka)
20.03.2018Transpozice IDD po česku: Znovu a lépe? OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Důchodová kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Podílové fondy

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Penzijní fondy

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - TÜV spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů