Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  27.10.2017 10:36:32

ČBA: Makroekonomická prognóza - HDP letos poroste o 4,3%, příští rok +3,2%


 

Ve druhém čtvrtletí meziroční růst HDP nečekaně zrychlil na 4,7 %, což byl proti původnímu očekávání citelně lepší výsledek. Mezičtvrtletní růst o 2,5 % byl zároveň nejsilnějším výsledkem v rámci celé EU. Nečekaně vysoký růst ovlivnila zejména silnější spotřeba domácností a investice, které oproti původním předpokladům oživily dříve a silněji.


Napětí na trhu práce nad očekávání sílí. Ke konci září klesl podíl nezaměstnaných osob na 3,8 % a počet volných míst stoupl na historicky nejvyšší hodnotu 206 tisíc. Tlak na růst mezd je všudypřítomný a bude i nadále jedním z hlavních proinflačních tlaků. Inflace se v posledních měsících držela nad cílem centrální banky a rostla nejrychleji za uplynulých pět let. Koruna po opuštění kurzového závazku posílila během půl roku o 5 %, což k útlumu inflačních tlaků nestačilo. Na rychlejší růst cen služeb, které setrvale rostou tempem kolem 3 % navíc sílící koruna velký vliv nemá.
 


Centrální banka zvýší hlavní úrokové sazby v listopadu téměř s jistotou a další trajektorie jejich vývoje bude oproti dřívějším předpokladům strmější. Pokud koruna nezačne výrazněji posilovat, stoupne v průběhu příštího roku hlavní úroková sazba na 1,5 %. 
 

 

Rok 2017: Investiční poptávka ožívá

Vzhledem k rychlejšímu nástupu oživení investic a silnější spotřebě domácností zvyšujeme odhad růstu HDP pro rok 2017 na 4,3 %. V roli hlavního tahouna zůstane spotřeba domácností s růstem atakujícím 4 %. Spotřebu podpoří vysoká zaměstnanost a růst mezd nad 6 %, což i při vyšší inflaci kolem 2,5 % dává široký prostor pro rostoucí výdaje domácností.

 

K růstu ekonomiky přispěje i výrazné obnovení investic, které ve druhém čtvrtletí překvapily růstem o téměř 8 %. Podniky zatím financují investice především z vlastních zdrojů. Vzhledem k obnovení investičního cyklu v eurozóně lze předpokládat i vyšší sklon firem pod zahraniční kontrolu k reinvesticím zisku v české ekonomice. Zatímco vládní investice směřují zejména do budov a staveb, podniky investují zejména do dopravních prostředků, strojů a zařízení. K oživení investic v podnikové sféře přispívá i zdražování práce – podniky chronicky hlásí nedostatek pracovníků a jejich mzdové požadavky jako stále výraznější bariéru dalšího rozvoje, a tedy se budou postupně snažit nahrazovat pracovníky automatizací či robotizací.

 

S oživením investic bude postupně slábnout i příspěvek čistého vývozu pro růst. Exportní výkon ale zůstává silný díky solidní zahraniční poptávce hlavních obchodních partnerů. Odchod z kurzového závazku neměl pro růst v roce 2017 negativní dopad, exportéři jej vstřebávají poměrně hladce, k čemuž přispěla jak jejich příprava, tak i nepříliš výrazné fluktuace kurzu koruny. Růst bude rovnoměrně rozložen napříč celou ekonomikou a zpracovatelský průmysl by mohl ve své roli tahouna ekonomiky letos ve službách nalézt silnou konkurenci.

 

Rok 2018: Přetlak na trhu práce zesílí

Pro rok 2018 zvyšujeme očekávání růstu HDP na 3,2 %. Hlavním tahounem bude opět domácí poptávka, vcelku rovnoměrně rozložená mezi spotřebu a investice. Přetlak na trhu práce dále zesílí, podíl nezaměstnaných osob dále mírně klesne a můžeme se dočkat paradoxní situace, že počet volných pracovních míst bude stejně vysoký jako počet registrovaných uchazečů o zaměstnání. Tlak na zvyšování mezd bude pokračovat a průměrná mzda stoupne o přibližně 6,5 %. Inflace by se měla stále pohybovat kolem 2 % cíle centrální banky, což ve výsledku bude znamenat růst reálné kupní síly mezd nad 4 %. Spotřeba domácností v roce 2018 vzroste o 3,5 %, což bude již čtvrtý rok robustního růstu nad 3 %. Investiční poptávka rovněž poroste solidním tempem kolem 4 %, stále výrazněji se bude projevovat vliv čerpání peněz z EU fondů.

 

Dražší ropa bude sice vykompenzována slabším dolarem, nicméně domácí inflační tlaky pramenící z přetlaku na trhu práce budou postupně narůstat. Lze proto očekávat rychlejší zvyšování úrokových sazeb. V roce 2018 lze očekávat zpřísnění měnové politiky pravděpodobně ve čtyřech krocích po 25 bazických bodech až na hladinu 1,50 % dvoutýdenní reposazby v závěru roku 2018. Normalizace měnové politiky bude doprovázena zpomalením růstu úvěrů domácnostem z téměř 8 % v roce 2017 na přibližně 5,5 % v roce 2018. Domácnosti se po delší době mohou dočkat úročení na některých typech vkladů, což by společně se zdražením hypoték mělo ochladit příliš silný zájem o nákup nemovitostí.

  

Rizika a nejistoty prognózy

V domácí ekonomice se abnormální situace na trhu práce stále vyostřuje. Přetlak může vést ke zvyšování automatizace výroby s následným dopadem na trh práce a rizikem zvyšování nezaměstnanosti. Toto riziko ale hrozí spíše v delším horizontu. V kratším výhledu je hlavním rizikem rozvinutí mzdově inflační spirály, které je podpořeno delším obdobím růstu mezd převyšujícím růst produktivity práce.

Otázkou je, zda zpřísňování měnové politiky bude dostatečně účinné a jaké by byly dopady rychlejšího růstu sazeb na hospodářský růst. Časování a intenzita vzestupu sazeb je proto nejistotou roku 2018, nejistotou je rovněž vývoj kurzu koruny.

Výhled vnějšího prostředí vypadá optimisticky, nicméně americká ekonomika se po mimořádně dlouhém období růstu může blížit k bodu obratu, což společně se signály nasycování západoevropského trhu s automobily může přinést oslabení poptávky po českém vývozu, pravděpodobně ale až za horizontem této prognózy. Trvalou nejistotou pro malou otevřenou ekonomiku je cena ropy, nicméně slabší dolar by patrně vykompenzoval i vzestup její ceny k hodnotám kolem 60 USD za barel.

 

                                                                                                                          

 

Ukazatel

 
 

2016

 
 

2017

 
 

2018

 
 

Růst reálného HDP (%)

 
 

2,5

 
 

4,3

 
 

3,2

 
 

Podíl nezaměstnaných osob (MPSV): průměr (%)

 
 

5,5

 
 

4,3

 
 

4,0

 
 

Průměrná nominální mzda

 
 

3,7

 
 

6,7

 
 

6,6

 
 

Míra inflace: CPI (%) průměr

 
 

0,7

 
 

2,4

 
 

2,2

 
 

Vládní deficit/přebytek (% HDP)

 
 

0,7

 
 

0,0

 
 

-0,4

 
 

Vládní dluh (% HDP)

 
 

36,8

 
 

35,5

 
 

34,4

 
 

Růst spotřeby domácností (%) reálně

 
 

3,6

 
 

3,8

 
 

3,5

 
 

Růst vládní spotřeby (%) reálně

 
 

2,0

 
 

2,2

 
 

1,9

 
 

Růst investic (%) reálně

 
 

-2,5

 
 

4,6

 
 

4,0

 
 

Růst reálného HDP v eurozóně (%)

 
 

1,7

 
 

2,2

 
 

1,9

 
 

Směnný kurz CZK/EUR: průměr

 
 

27,03

 
 

26,40

 
 

25,30

 
 

Cena ropy (USD za barel): BRENT průměr

 
 

44

 
 

53

 
 

54,0

 
 

Základní sazba ČNB 2T REPO (%): průměr

 
 

0,05

 
 

0,18

 
 

0,9

 
 

Základní sazba ECB (%): průměr

 
 

0,00

 
 

0,0

 
 

0,0

 
 

3M-PRIBOR (%): průměr

 
 

0,29

 
 

0,40

 
 

1,08

 
 

Růst bankovních úvěrů klientských (%)

 
 

6,4

 
 

7,2

 
 

5,7

 
 

Růst bankovních úvěrů domácnostem (%)

 
 

7,8

 
 

7,9

 
 

5,6

 
 

Růst bankovních úvěrů (nefinančním) podnikům (%)

 
 

6,6

 
 

5,9

 
 

5,3

 
 

Růst bankovních vkladů klientských celkem (%)

 
 

6,8

 
 

10,0

 
 

5,9

 
 

 

 

 
Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

ČBA: Makroekonomická prognóza - HDP letos poroste o 4,3%, příští rok +3,2%

Diskuze a názory uživatelů na téma: ČBA: Makroekonomická prognóza - HDP letos poroste o 4,3%, příští rok +3,2%

Na dané téma nejsou žádné názory.Přečtěte si také:

04.03.2016Ekonomika roste, HDP v roce 2015 o 4,3 % Jiřina Kavková (Kurzy.cz)
05.08.2015Letošní růst HDP optimisticky: podle ČBA 3,2 % Jiřina Kavková (Kurzy.cz)Označení stránky: prognóza hdp pro rok 2017


Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Počasí

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2020

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies