Markéta Höfferová (Kurzy.cz)
Podnikání  |  25.10.2017 13:16:26

V Česku dlouhodobě ubývá věřících. Ti se tak sdružují ve speciálních profesních spolcích


Podle posledních průzkumů je Česko nejvíce ateistickou zemí v Evropě. Na postupný pokles nábožensky orientovaných obyvatel se v tuzemsku snaží reagovat různé profesní skupiny. Lékaři, policisté či podnikatelé proto zakládají vlastní asociace či sdružení, pomocí kterých se snaží udržovat a dále šířit duchovní myšlenky a zároveň je aplikovat do své praxe. Co je pro tyto skupiny typické?

Jak vyplývá z posledního šetření společnosti WIN/Gallup, Česká republika patří mezi nejvíce ateistické země na světě. V Evropě v tomto ohledu dokonce drží primát. Větší podíl ateistů zaznamenal výzkum pouze v Japonsku a Číně. K náboženskému vyznání se v Česku podle WIN/Gallup hlásí pouhých 23 procent obyvatel, podle dat ze sčítání lidu v roce 2011 je pak podíl věřících v České populaci ještě menší, dosahuje necelých 21 %, což odpovídá zhruba 2,2 milionům obyvatel. Nábožensky orientované jsou přitom především moravské oblasti. Při pohledu do historie je možné zaznamenat z hlediska víry v tuzemsku značný pokles. Zatímco v roce 1991 se k nějaké formě náboženství na dnešním území ČR hlásilo přes čtyři a půl milionu obyvatel, v současnosti je to méně než polovina. Dlouhodobě dominantní je v tomto ohledu křesťanství, konkrétně Římskokatolická církev, k níž se v současnosti hlásí přes milion Čechů.

Aby se náboženské myšlenky udržely co nejdéle a nedocházelo k dalšímu rapidnímu poklesu věřících, vznikají již delší dobu různé asociace či sdružení zaměřující se na lidi z konkrétní profese, které spojuje právě křesťanská víra. Tyto skupiny se přitom snaží přenést si z Bible vždy určité prvky, na nichž staví své poslání. Jedním z nich je i sdružení KOMPAS – Křesťanští Obchodníci, Manažeři, Podnikatelé A Samostatně výdělečné osoby. Podle jeho spoluzakladatele Jiřího Jemelky je biblický prvek jasně patrný už v samotném mottu sdružení. „Vycházíme v něm ze skutečnosti, že Ježíš byl velkou část svého života živnostníkem, když pracoval jako tesař. Naší hlavní snahou je přitom integrovat co nejvíce podnikatelů, které pojí křesťanská víra, upevňovat jejich hodnoty a směřovat je k etické činnosti v někdy nesmlouvavém světě byznysu,“ říká Jemelka.

Přihlásit se ke stejně smýšlející skupině mají možnost i pracovníci z lékařských oborů, už od začátku 90. let totiž funguje Sdružení křesťanských zdravotníků v ČR. Kromě samotných lékařů jsou přitom jeho členy i různé další osoby, které pracují ve zdravotnictví. Hlavním cílem sdružení je studování a promýšlení problémů, s nimiž se zdravotníci při své práci s nemocnými setkávají a které jsou natolik specifické, že jejich řešení není možné na všeobecné církevní půdě. Speciální důraz přitom sdružení klade na promýšlení zásad křesťanské etiky, především pak ochrany života.

Svoji skupinu mají i tuzemští strážci pořádku, a to díky Křesťanské policejní asociaci, která vznikla na začátku tohoto desetiletí. Sdružuje muže a ženy především z řad Policie ČR, občanských zaměstnanců policie, středních a vyšších policejních škol a Policejní akademie ČR. Zároveň je však otevřená též pro ostatní pracovníky tuzemských bezpečnostních sborů, kteří jsou členy křesťanských církví nebo vyznávají křesťanské hodnoty. Cílem asociace je kromě podpory profesní etiky členů především propojení policistů s dalšími pracovníky bezpečnostních sborů žijícími podle křesťanských zásad, ať už v tuzemsku, či zahraničí. Asociace totiž dlouhodobě usiluje o začlenění do mezinárodní struktury organizace křesťanských policistů.

Na názorově spřízněné hlasy v zahraničí se snaží obracet také Česká křesťanská environmentální síť. Tento zapsaný spolek odkazuje na Evropskou křesťanskou environmentální síť a jeho hlavní myšlenkou je především odkaz trvalé udržitelnosti životního prostředí vzhledem k budoucím – nejen rodinným – generacím. Přispět k tomu mají jak církve či farnosti v České republice, tak i různé křesťanské environmentální organizace nebo jednotlivci. Díky tomuto všeobjímajícímu pojetí tak má Česká křesťanská environmentální síť už téměř 20 takových členů.

U všech zmíněných asociací či sdružení je přitom nutné udržovat potřebné myšlenky a lidské vazby. Pomáhají k tomu především pravidelná setkání, jejichž nedílnou součástí jsou mše či modlitby. „S členy sdružení se setkáváme několikrát do roka, nedílnou součástí je přitom vždy zahajovací mše. Účastníci setkání si mohou nejen předat zkušenosti mezi sebou a utužit vzájemné vazby, snažíme se i o určitou přidanou hodnotu, proto na každé setkání vždy zveme i vybraného úspěšného podnikatele, který se podělí o vlastní poznatky s ostatními,“ uzavírá jeden z křesťanských podnikatelů, Jiří Jemelka.

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

V Česku dlouhodobě ubývá věřících. Ti se tak sdružují ve speciálních profesních spolcích

Diskuze a názory

Na dané téma nejsou žádné názory.
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Důchodová kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Podílové fondy

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Penzijní fondy

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - TÜV spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů