Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
Osobní finance  |  19.10.2017 15:56:06

Capgemini: Celosvětový objem digitálních plateb poroste o 10,9% do roku 2020 na 726 miliard transakcí


 


Celosvětový objem digitálních plateb poroste podle odhadů v průměru o 10,9 procent až do roku 2020 a dosáhne téměř 726 miliard transakcí, vyplývá to z výroční zprávy World Payments Report 2017 (WPR 2017), kterou vydaly společnosti Capgemini, globální lídr v oblasti technologií, konzultačních služeb a outsourcingu, a BNP Paribas, globální bankovní hráč a uznávaný lídr v oblasti transakčního bankovnictví a řízení hotovosti. WPR 2017 odhaduje, že objemy plateb rozvíjejících se ekonomik porostou o 19,6 procent, což bude trojnásobek růstu u vyspělých ekonomik. V rozvíjející se Asii
[1], kde jsou lídry Čína a Indie, by měl podle odhadů růst objem plateb o 30,9 procent. Celosvětové bezhotovostní velkoobchodní transakce organizací, středně velkých podniků[2] a orgánů veřejné správy by měly podle odhadů zaznamenat CAGR[3] o 6,5 procenta v letech 2015 – 2020, tedy více než 122 miliard velkoobchodních transakcí.

 

 

 

Celosvětový objem bezhotovostních transakcí vzrostl meziročně v roce 2015 o 11,2 procent a dosáhl 433,1 miliard transakcí, což je nejvyšší nárůst za posledních deset let. Rozvíjející se trhy byly hlavním tahounem růstu s nárůstem o 21,6 procent. Vyspělé trhy rostly v roce 2015 o 6,8 procent, v roce 2014 to bylo o 6 procent.

 

 

 

Navzdory nárůstu digitálních plateb převládá i nadále hotovost, zejména u transakcí s nízkou hodnotou. Letošní zpráva WPR uvádí, že mobilita, připojené domácnosti, zábava a média v budoucnu zvýší počet bezhotovostních transakcí, zejména s nástupem bezkontaktních technologií z oblasti IoT.

 

 

 

Růst digitalizace podnikových B2B plateb ovlivňuje regionální trendy. Na vyspělých APAC[4] trzích využívají malé a střední podniky digitální fakturaci, virtuální karty a Blockchain technologie. V rozvíjející se Asii jsou charge karty oblíbené u firem kvůli zjednodušení a zabezpečení dodavatelských plateb.

 

 

 

Nový platební ekosystém

 

WPR 2017 zdůrazňuje vznik nového platebního ekosystému, který je důsledkem řady faktorů. Změny přináší dynamické regulační prostředí, včetně požadavků na dodržování předpisů PSD2[5], FinTech společnosti, vzestup technologií umožňujících platby a nová očekávání organizací i zákazníků u služeb s přidanou hodnotou.

 

 

 

V rámci tohoto nového a dynamického ekosystému musí všichni, kdo jsou součástí platebního průmyslu, strategicky přehodnotit své role,“ říká Anirban Bose, ředitel bankovních a kapitálových trhů ve společnosti Capgemini Banky musí využít tuto příležitost a vylepšit své nabídky ve spolupráci s FinTech společnostmi a vývojáři třetích stran. Lepší spolupráci umožní moderní technologie a novinky, jako jsou Open API[6], okamžité platby, blockchain a regulační standardy.“

 

 

 

Příležitost pro podnikové treasury

 

Zpráva také zkoumá v rámci nového ekosystému hodnotovou nabídku a výzvy pro podnikové treasury. Platební ekosystém ovlivňují i požadavky podnikového treasury na lepší a spolehlivější end-to-end služby. V tomto období intenzivní konkurence mohou banky využít příležitost a prohloubit spolupráci s existujícími korporátními klienty, al mohou také získat novou klientelu. Treasury management probíhá digitálně, protože automatizace opakovaných úkolů umožňuje treasury soustředit se na prognózu hotovosti a prevenci podvodů. V obchodním financování zkoumají banky a FinTech společnosti blockchainové chytré kontrakty, které pomohou optimalizovat procesy. Při přeshraničních platbách banky experimentují interně s blockchainem, aby vytvořily škálovatelné digitální platební platformy.

 

 

 

Spolupráce a otevřené systémy představují bezpečnostní hrozby v rámci podnikového treasury. Nicméně společnosti nyní očekávají, že jejich banky jim pomohou zlepšit bezpečnostní infrastruktury. V novém platebním ekosystému vývojáři třetích stran komunikují přímo se zákazníky partnerských bank partner, což vyvolává otázky týkající se ochrany osobních údajů, bezpečnosti a identifikace útočníků.

 

 

 

Zpráva rovněž ukazuje, co bude klíčovou výzvu v novém platebním ekosystému: Nedostatek standardizace způsobený různými standardy národních regulačních orgánů a individuální interpretace. „Nadnárodní banky a korporace hledají lepší standardy napříč průmyslem a soulad mezi předpisy. Otázky bezpečnosti jsou vyřešené, takže nový platební ekosystém zvýší spolupráci a partnerství a přinese přidanou hodnotu pro společnosti, banky i FinTech organizace. Nový ekosystém může zmírnit většinu, ale ne všechny, výzvy, kterým čelí banky a organizace. Jednotliví hráči se musí připravit na nejistotu, protože ekosystém se vyvíjí, jak pokračuje spolupracuje s bankami a partnery s odpovídající odborností,“ říká Bruno Mellado, Global Head of Payments and Receivables, BNP Paribas.

 

 

 

Dopad KRII na regulační prostředí

 

Klíčové regulační a průmyslové iniciativy (KRII) zaměřené na hospodářskou soutěž a snižování rizik komplikují podle zprávy regulační prostředí, protože povzbuzují hospodářskou soutěž poskytovatelů služeb a narušují tradiční, strnulé segmenty hodnotového platebního řetězce. Nicméně KRII mají potenciál zlepšit standardizaci a transparentnost, což může přinést zákazníkům zásadní a dlouhodobé inovace. KRII představené po vydání zprávy WPR 2016 se zaměřují na digitální měnu, snížení hotovosti, FinTech a API.

 

 

 

Zpráva také ukazuje výzvy, kterým v Evropě čelí zainteresované strany (stakeholders) při implementaci nařízení PSD2. Jakmile přijde v platnost revidované PSD2 v lednu 2018 udělá Evropa důležitý krok k plně interoperabilnímu digitálnímu trhu. Můžeme očekávat změny napříč bankami, poskytovateli platebních služeb (PSP), FinTech společnostmi a korporacemi. WPR 2017 však zdůrazňuje, že nedostatek koordinace regulací a integrované správy dat mezi bankami EU může vytvářet protichůdné cíle a konkurenční agendy a zároveň snižovat očekávanou standardizaci a transparentnost. KRII v oblasti okamžitých plateb, snížení hotovosti a kybernetické bezpečnosti by mohly působit jako katalyzátory pro poskytovatele platebních služeb s cílem vytvořit řešení, která zvýší spokojenost zákazníků.

 


 
 

[1] Rozvíjející se Asie zahrnuje Čínu, Hongkong, Indii a další asijské trhy.

 
 
 

[2] Středně velkými podniky se myslí společnosti, které nejsou velké jako korporace, ale jsou větší než malé podniky.

 
 
 

[3] Složená roční míra růstu (CAGR) měří průměrnou míru růstu investic v proměnlivém časovém období.

 
 
 

[4] Vyspělá Asie a Tichomoři zahrnuje Austrálii, Japonsko, Singapur a Jižní Koreu.

 
 
 

[5] Směrnice o platebních službách (Payment Services Directive 2, PSD2) je směrnicí EU spravovaná Evropským parlamentem, která zpřístupňuje zákaznické údaje v bankách a zvyšuje konkurenci v oblasti platebních služeb.

 
 
 

[6] Rozhraní pro programování aplikací (API)

 
 
 
Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Capgemini: Celosvětový objem digitálních plateb poroste o 10,9% do roku 2020 na 726 miliard transakcí

Diskuze a názory

Na dané téma nejsou žádné názory.
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Zákony Kalkulačka Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Důchodová kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Podílové fondy

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Penzijní fondy

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - TÜV spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů