Patria (Patria Finance)
Investice  |  30.06.2017 09:14:29

Rozbřesk: Zvyšování sazeb v ČNB na spadnutí?

Vyznění včerejšího zasedání bankovní rady bylo alespoň podle následné tiskové konference jednoznačné. ČNB chce brzy začít zvyšovat své hlavní úrokové sazby, protože se vše vyvíjí v podstatě v souladu s její prognózou. Odchylky reality od modelu považuje centrální banka za marginální a dokonce je spokojena i s posílením koruny o více než tři procenta.

Trochu to kontrastuje se slovy některých členů bankovní rady, kteří v předchozích týdnech hovořili o pozdějším termínu zvyšování sazeb, protože měnovou restrikci za ČNB dělá právě posilující koruna. Poselství guvernéra na tiskové konferenci bylo ovšem jednoznačné. Přesto ke zvyšování sazeb nemusí dojít až tak rychle, jak to na první pohled vypadá. A to hned z několika důvodů. V první řadě sice současná odchylka inflace od prognózy není až tak zásadní (dvě desetiny v posledních dvou měsících), avšak je velmi pravděpodobné, že se už brzy ještě více rozšíří. Současně některé proinflační faktory začínají fungovat opět jako protiinflační. Konkrétně jde především o ceny ropy a dalších komodit spolu s oslabujícím americkým dolarem. Nelze si také nevšimnout, že na české inflaci se ze třetiny podílí vyšší ceny potravin a něco málo přidává i EET, které poměrně brzy z inflace začne mizet. Docela to vypadá, že se inflace už začíná vzdalovat od svého vrcholu a směřuje pod cíl ještě dříve, než předpokládá model ČNB.

Zapomenout nelze ani na pokračující QE ECB. Ta sice svoji poněkud zvláštní rétorikou rozvířila dění na finančních trzích – posunula výnosy dluhopisů evropských zemí citelně vzhůru a nakopla euro k dalším ziskům, než však ECB začne ustupovat od své super expanzivní politiky, uplyne ještě nějaký ten měsíc, kdy bude i koruna citlivě reagovat na zahraniční impulsy. Nakonec už včera slova z ČNB o růstu sazeb dodala české měně motivaci k rychlému návratu k post-exitovým maximům vůči euru a shodou okolností i tříletým maximům vůči dolaru. Příští rozhodování bankovní rady proto nemusí být až tak jednoduché, jak se dnes může zdát, stejně jako všední realita může být oproti modelu centrální banky mnohem zajímavější a dynamičtější.

TRHY

CZK a dluhopisy

Českou korunu včerejší slova o brzkém zvyšování sazeb velmi potěšila a posunula ji až pod úroveň 26,20 EUR/CZK. Jde sice zatím jen o krátkodobý efekt, avšak čím více bude trh přesvědčený o startu rozšiřování úrokového diferenciálu, tím ochotněji bude koruna vytvářet nová maxima. Jediným, co jí v tom může bránit, jsou velké pozice zahraničních investorů, kteří si právě na její zisky vsadili už před exitem. A možná na to i ČNB vsází, protože právě tyto pozice považuje za proinflační riziko, respektive čeká, že to s dalším posilováním nemusí být až tak žhavé.

EURUSD + zahraniční FX

Předběžná inflační čísla z Německa byla včera vyšší, než se čekalo, ale euro po nich své bohaté zisky už nenavýšilo. Už tak se jeho kurz k dolaru dostal nad 1,1400. Kromě eura své zisky proti dolaru lehce navýšila i britská libra, která se dostala až nad 1,3000.

Jestřábí tóny z ECB mohou být dnes podpořeny i daty, když bude zveřejněna inflace v eurozóně za červen. Trh očekává zpomalení inflace (náš odhad lehce nad trhem na 1,3 %), což vzhledem k jejímu zrychlení ve Španělsku a Německu může být špatně. Eurodolar by se tak dopoledne mohl posunout ještě výše k rezistencím na úrovni 1,16, resp. 1,17. Odpoledne si však trh musí dát pozor na důležitá makrodata v USA.

Akcie

Index S&P 500 tento týden zaznamenává vývoj jako na houpačce. V pondělí stagnoval, v úterý díky prezidentu ECB Draghimu ztratil 0,83 %, ve středu po snaze o omezení dopadů ze strany ECB posílil o 0,88 % a včera ztrácel i 1,3 %, když si trhy opět jako hlavní vodítko vzali úterní Draghiho slova. Z jednotlivých sektorů nejvíce oslabovaly technologické tituly (které v posledních měsících nejvíce těžily ze zájmu investorů), ostatní sektory více méně kopírovaly tržní vývoj. Pouze energetický (díky růstu ceny ropy) sektor udržel růstový vývoj, finanční díky středečním příznivým stress testům v USA ztrácel jen mírně. Index S&P 500 technicky hledal podporu na 2420 b., což je lokálně významná úroveň.

Ropa

Ropa i včera rozšiřovala svoje zisky, když jí stále podporuje slábnoucí dolar a také znepokojení trhu z poklesu produkce v USA. Podle odhadů zaznamenal americký výstup propad 100 000 barelů (pokud jde o celkovou denní těžbu), což je největší týdenní propad od července 2016.

Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688