Lucie Vlková (Slůně - svět jazyků )
Okénko pro podnikatele  |  24.06.2017 16:10:05

Case study – pravidelná výuka versus crash kurzy (intenzivní výuka)


V letech 2008 až 2016 naše jazyková škola poskytovala službu jazykového vzdělávání ve firmě, která je jedním z nejvýznamnějších dodavatelů automobilových komponent na světě. Firma se specializuje na technologie v oblasti podvozků a hnacích souprav. Plzeňské vývojové centrum svým zákazníkům nabízí služby v oblastech vývoje i testování softwaru a hardwaru, konstrukce, výpočtů, mechatroniky a metrologie. Přestože se jedná o firmu německého původu, tak z celkového počtu cca sto dvaceti kurzů, které jsme pro tuto firmu v daném období organizovali, byl poměr počtu odučených kurzů anglického a německého jazyka téměř stejný. Ve firmě jsme rovněž realizovali kurzy českého jazyka pro tzv. expaty, tedy zahraniční odborníky, kteří v této pobočce firmy pracovali po dobu minimálně dvou let. Naši lektoři učili tyto studenty nejen základy českého jazyka, ale také rozvíjeli jejich mluvené dovednosti při komunikaci s jejich kolegy. 

Pro firmu jsme během školního roku připravovali firemní skupinové kurzy o délce šedesát či devadesát minut se zaměřením na všeobecnou i odbornou angličtinu a němčinu. Kurzy probíhaly jednou týdně a uspořádány byly do bloků. V září vždy nejdříve došlo k rozřazení studentů do jednotlivých skupin dle jazykových úrovní, které byly zjištěny na základě předchozího testování či konzultace s lektorem, který studenty při prvním setkání přezkoušel. Během školního roku pak bylo možno studenty do skupin zařazovat či je z nich vyřazovat podle potřeb klienta. Dále probíhaly pravidelné hospitace výuky, kdy se zástupce jazykové školy po předchozí domluvě s klientem zúčastňoval minimálně jednou ročně výuky, aby sledoval, zdali výuka probíhá v souladu s požadavkem klienta a plánem studia. Pokud to klient požadoval, v pololetí bylo zorganizováno pololetní testování jazykového pokroku. Na konci školního roku, tedy během června, se poté zrealizovalo závěrečné testování, při kterém došlo k prověření znalostí studentů ve všech oblastech – gramatika, slovní zásoba, psaní, čtení, poslech. Pro klienta byly následně zpracovány výsledky testování, ve kterých bylo možno vidět nejen procentuální výsledek testu, ale také slovní hodnocení, statistiku docházky a také doporučení lektora, která by se mohla pozitivně odrazit na pokroku studenta. S těmito informacemi klient mohl dále interně pracovat a použít je pro další nastavení jazykového vzdělávání v následujícím školním roce. Na základě výstupu z testování mohlo také dojít k vyřazení neaktivních studentů nebo k finančnímu či jinému ohodnocení aktivních studentů.

Jelikož se jedná o úspěšnou firmu, která se stále rozrůstá, pro stávající i nově příchozí zaměstnance jsme po celý kalendářní rok otevírali intenzivní individuální kurzy tzv. „crash kurzy“. Realizace těchto kurzů probíhala tak, že nám klient nejprve poslal seznam s kontakty studentů, jimž byla výuka schválena. Na nás pak bylo zajistit veškerou administrativu spojenou s rozjezdem kurzů, do které patřilo rozřazovací testování studentů, vytipování vhodného lektora pro každého studenta, stanovení termínů pro výuku, zajištění místa výuky a sestavení studijního plánu, který byl vždy připraven tzv. „na míru“, tedy podle konkrétních potřeb daného studenta v kurzu. Firma měla vyhraněný budget na jazykové vzdělávání každého studenta. V otázkách délky a četnosti výuky se pak jednalo o devadesát minut dvakrát až třikrát týdně. Při této intenzitě student docházel na výuku po dobu čtyř až pěti měsíců. Jednalo se o velmi efektivní formu výuky, při které měl lektor možnost svého studenta hlouběji poznat a zaměřit se individuálně na studentova slabá místa ve znalostech cizího jazyka. Zpětná vazba od studentů i od HR firmy byla vždy kladná. I přes časovou náročnost kurzu byl „crash kurz“ studenty velmi oblíbenou formou studia. Na konci kurzu pak student absolvoval závěrečný test a obdržel certifikát pro dosaženou jazykovou úroveň, který následně sloužil pro další práci personalistky. Úspěšnost jazykového pokroku u „crash kurzů“ byla neuvěřitelných 99%.

V průběhu roku jsme s HR firmy absolvovali několik osobních setkání, zejména ve školním pololetí a na konci školního roku, kdy jsme diskutovali průběh stávající výuky a další kroky na zlepšení. Přicházeli jsme ke klientovi s řešeními pro jednotlivé potřeby či změny. Klient měl po celý rok neomezený online přístup do databáze kurzů, kde mohl sledovat průběh výuky u všech účastníků kurzů – docházku studentů, poznámky k hodině nebo přehled fakturace. Klient oceňoval naši flexibilitu a podporu, kdy jsme byli schopni na vyžádání kdykoliv vypracovat a zaslat potřebné výstupy či dokumenty.

Hlavní výhody crash kurzů (intenzivních kurzů):

- Začínají kdykoli, mají danou časovou dotaci a (např. 60 hodin výuky) a časový limit (např. 3 měsíce),

- Vlastní nastavení obsahu kurzu – i po obsahové, i po časové stránce,

- Rozfázovanost výuky do kratších, ale častějších úseků,

- Individuální výuka jen pro daného studenta – učí se jen to, co sám potřebuje zlepšit,

- Osvojení jazyka a/nebo postup do vyšší jazykové úrovně v krátkém čase, tzn. zapojení studenta do mezinárodních týmu prakticky okamžitě.

Crash kurzy jsou určeny všem firmám (studentům), kteří potřebují v poměrně krátkém času zvládnou výrazný jazykový pokrok. Crash kurzy se vyplatí především firmám, které potřebují zapojit své zaměstnance do mezinárodních projektů.

Pro srovnání – pokud byste se učili 1 x týdně 2 vyučovací hodiny, proberete stejnou látku za cca 8 měsíců a nebudete ji mít tak „zažitou“, protože je změřeno, že jazykový pokrok nebude tak velký, jako při intenzivním studiu.

Při dalším plánování jazykové výuku u Vás ve firmě, zvažte crash kurzy – budete mile překvapeni výsledky.

Hodně štěstí při studiu!

Lucie Vlková

Lucie Vlková

Ředitelka, jednatelka, převážné zaměření na HR činnosti, business rozvoj a business konzultace uvnitř firmy pro pobočky v rámci České republiky, aktivní networking jako součást rozvoje firmy. Studovala v České republice a ve Velké Británii. Před 18 lety s nejlepším kamarádem Petrem Paskem založila jazykovou školu a překladatelskou agenturu Slůně – svět jazyků.


Logo Slůně - svět jazyků

Slůně - svět jazyků

Jazyky, jazyky, jazyky.

1) jazyková škola: profesionální jazyková výuka po celé České republice. Kvalifikovaní lektoři, on-line správa kurzů. Firemní kurzy, skupinový kurzy, individuální kurzy, dětské kurzy, všechny úrovně, všechny jazyky. Blended learning, on-line výuka, jazykové poradenství. Jazykový audit, administrace mezinárodních zkoušek a dotačních programů pro jazykovou výuku.

2) překladatelská agentura: profesionální překladatelé a tlumočníci, 115 jazyků, CAT nástroje na zkvalitnění, zrychlení a zlevnění procesu překladů, soudní ověření, výjezdy do zahraničí, velké překladatelské a tlumočnické projekty.

3) jazykové kurzy v zahraničí: 13 zemí, 7 jazyků, prověřené školy, dlouhodobá zkušenost, možnost kombinace výuky v ČR a zahraničí pro rychlejší zvládnutí jazyka. Manažerské jazykové kurzy, speciálně zaměřené jazykové kurzy, kurzy pro mládež a děti.

Slůně - svět jazyků je na trhu od roku 1998. Působí na celém území České republiky. Pobočky: Ostrava, Brno, Praha, Plzeň.

Slůně, svět jazyků" www.slune.cz


Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Case study – pravidelná výuka versus crash kurzy (intenzivní výuka)

Diskuze a názory

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Okénko pro podnikatele:

18.12.2017  Tipy, jak ušetřit pomocí nízkonákladového marketingu: Využívejte sociální sítě a... Ing. Bc. Jiří Jemelka (J.I.P. pro firmy s.r.o.)
08.11.2017  Outsourcing stále častěji využívají i malé a střední firmy. Oceňují úsporu nákladů.. Ing. Bc. Jiří Jemelka (J.I.P. pro firmy s.r.o.)
31.10.2017  Mezinárodní jazykové zkoušky a certifikáty – jaké existují Lucie Vlková (Slůně - svět jazyků )
30.10.2017  Mezinárodní jazykové zkoušky Lucie Vlková (Slůně - svět jazyků )
27.10.2017  Jak si správně objednat tlumočení? Lucie Vlková (Slůně - svět jazyků )

Přečtěte si také:

03.08.2017Individuální crash kurzy Lucie Vlková (Slůně - svět jazyků )
01.10.2015Ministryně Valachová zváží, jak napojit technická centra na výuku Ekonomický deník (Ekonomický deník)
09.09.2015Intenzivní kurz v Česku, anebo raději v zahraničí? Ing. Petr Pasek (Slůně - svět jazyků)
04.01.2010Ostrava láká k výuce jazyků Strategie.cz (Strategie.cz)
19.12.2008Virtuální výuka pro seniory Strategie.cz (Strategie.cz)

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Zákony Kalkulačka Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Důchodová kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Podílové fondy

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Penzijní fondy

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - TÜV spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů