Patria (Patria Finance)
Investice  |  16.06.2017 06:48:32

Jak (ne)bude vypadat další krize

V poslední době se objevuje řada úvah na téma vysokých dluhů. Můžeme slyšet o tom, jak se zvyšuje zadlužení korporátního i vládního sektoru v Japonsku, USA, některých evropských zemích a v rozvíjejícím se světě. Čteme varování před růstem dolarových závazků neamerických subjektů a před jejich neschopností tyto dluhy splácet. K tomu všemu se pak přidávají projekce zadlužení amerického systému zdravotní a sociální péče. Podobná čísla a úvahy téměř vždy implikují, že se řítíme do finančního armagedonu.

I já sám opakovaně varuji před nebezpečím vysokého zadlužení, ale zmíněné predikce bych bral s rezervou. Finanční armagedon málem přišel v roce 2008 a zabránil mu Fed tím, že podpořil řadu trhů. Díky tehdejšímu vývoji alespoň víme, jak by mohl jeden z budoucích krizových scénářů vypadat: Kaskáda špatných dluhů by potápěla jednu finanční instituci za druhou. Z toho je zřejmé, že pokud máme obavy z krize, neměli bychom sledovat ani tak objem dluhů, jako to, kdo dluhy drží a jak jsou financovány.

Jestliže jsou dluhy a pohledávky drženy institucemi, které jsou schopny ustát vyšší ztráty, pak by další recese nemusela vyvolat dominový efekt a spirálu klesající hodnoty aktiv a pádů bank. Ekonomický útlum by přinesl jen pokles výše dluhů, protože část z nich by musela být odepsána. Nenastala by ale plošná insolvence. Pokud ovšem budou úvěry drženy nedostatečně kapitalizovanými bankami a finančními institucemi, domino se rozjet může.

Podle mého mínění můžeme nyní rozlišit čtyři kategorie subjektů, které dluhy drží. První z nich jsou střadatelé, kteří přímo investovali do cenných papírů. Velikost této skupiny soustavně roste a z jejího pohledu je dokonce růst dluhů pozitivní, protože do nich chce investovat. Druhou skupinu tvoří instituce, jejichž významnou část nefinancují dluhy. Jde o různé nadace či státní investiční fondy. Ty mohou provádět i rizikovější investice, ale obvykle pro své financování nevyužívají dluhopisy nebo jiné formy dluhu. Třetí skupina tak sice činí, ale udržuje svou míru zadlužení na konzervativní úrovni a jejich kapitalizace je dostačující. A čtvrtou skupinu představují vysoce zapáčené společnosti s nedostatečnou kapitalizací.

Právě tato poslední skupina má potenciál vyvolat dominový efekt vedoucí až k plošné krizi. Další recese přinese bezesporu insolvenci řady dlužníků, týkat se to bude zejména studentských úvěrů, některých hypoték, úvěrů financujících nákup aut či třeba dolarových dluhů zahraničních korporátních a vládních subjektů. Trhy budou jen těžko odhadovat celkovou hodnotu těchto ztrát a pravděpodobně svou reakci přeženou. Podle mě ale krize nenastane, protože v současné době platí, že držitelé dluhopisů jsou obecně lépe kapitalizováni než v roce 2008.

Za současným lepším stavem stojí zejména poučení z roku 2008 a nová regulace, která posílila rozvahy finančních institucí. Ty nejzranitelnější společnosti z roku 2008 už většinou neexistují, výjimkou mohou být jen některé špatně kapitalizované banky v Evropě. Došlo také k reformě amerického peněžního trhu a novému regulačnímu režimu podléhá i řada jiných oblastí, které byly dříve zranitelné. A krátkodobé závazky tvoří v současnosti menší část pasiv finančních institucí.

Určité pochyby mám o pojišťovnách, které se v honbě za vyššími výnosy pustily do rizikovějších investic. Vládní pomoc by možná opět potřebovaly Fannie a Freddie, ale ty jsou nyní už v podstatě součástí vládního sektoru. Nicméně to by na vyvolání dominového efektu ve finančním sektoru stačit nemělo. Něco jiného je ale otázka vývoje v samotné ekonomice. Na spotřebitele totiž dolehnou jejich finanční ztráty, a bude to platit na globální úrovni. To se projeví na globálním životním standardu i přesto, že další finanční krize momentálně není pravděpodobná.

Autor komentáře: Martin Lowy

(Zdroj: FTAlphaville)

 

Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Přečtěte si také:

29.09.2020Jak by vypadal další nouzový stav? (video) Ceskatelevize.cz (ČT)
08.06.2020Jak (ne)vnímat současnou krizi aneb Špatné je silnější než dobré Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)



Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688