Petr Rozkošný (Kurzy.cz)
Hypotéky  |  30.03.2017 15:31:22

3 nejčastější důvody zamítnutí žádosti o hypotéku, jak je řešit?


Dnes jsem se zaměřil na nejčastější důvody, ze kterých banky zamítají žádosti o hypoteční úvěr. Jedná se o důvody vztahující se k osobě žadatele, vynechal jsem tedy věci jako nevhodná zástava, věcná břemena, práv dožití apod.    

Negativní zápisy v registrech klientských informací

 

Žadatel jednotlivec

Poměrně komplikovaná situace. Jelikož jsou banky od 1.12.2016 zodpovědné za to že žadatel nebude mít potíže se splácením hypotéky v průběhu prvních 3 let splatnosti, posuzují negativní zápisy v registrech klientských informací přísněji. V tomto případě doporučuji individuální konzultaci buď s bankéři jednotlivých bank či nezávislým hypotečním specialistou. Možná řešení jsou:
  • přizvání další osoby kžádosti o hypotéku. Jednalo by se o sobou s dostatečnými příjmy, která by byla hlavním žadatelem s tím, že osoba s negativním zápisem v bankovním registru by byla pouze spolužadatelem či přidruženou osobou (tato osoba neprokazuje bance své příjmy).
  • zástava další nemovitosti. Tento krok by učinil hypoteční úvěr méně rizikovým, resp. bance by se vtomto případě snížilo riziko toho, že v případě nuceného prodeje nemovitosti v dražbě bude realizovat ztrá

Více žadatelů

Vyloučení žadatele s negativním zápisem v některém z registrů klientských informací ze žádosti o hypoteční úvěr. V případě, že o hypotéku žádají manželé lze situaci řešit notářským zápisem o zúžení společného jmění manželů. V situaci kdy o hypotéku žádají dvě a více nesezdaných osob, probíhá vyloučení „problémového“ žadatele bez potíží. V průběhu splatnosti hypotéky (za poplatek) či k příležitosti výročí konce úrokové sazby (bez poplatku) lze počet dlužníků upravovat. Osoba vyloučená v době podávání žádosti o hypotéku tak může být následně do smlouvy zahrnuta v době, kdy pominou důvody, ze kterých banka odmítla poskytnout hypotéku.  

 

Nedostatečná výše příjmů

Zde je situace stejná jak pro jednotlivce, tak soubor více žadatelů o hypotéku. Jako řešení se v tomto případě nabízí:

  • prodloužení splatnosti hypotéky. Toto prodloužení bude mít za následek mírné snížení měsíční splátky, jež by mohlo pomoci dostat bonitu žadatelů o hypotéku na úroveň, která je pro hypoteční banku akceptovatelná
  • přizvání další osoby kžádosti o hypoteční úvěr. V době, kdy budou mít „původní“ žadatelé o hypotéku dostatečné příjmy, lze tuto „další“ osobu z úvěrové smlouvy vyjmout. Na konci fixace úrokové sazby je tato změna smlouvy bezplatná, v průběhu fixace úrokové sazby pak za poplatek do 5 000
  • zástava další U hypotečních úvěrů, kdy žadatel požaduje nižší poměr hypotečního úvěru khodnotě zastavovaných nemovitostí (tzv. LTV) mají hypoteční banky zpravidla nižší nároky na příjmy žadatelů. Tuto „další“ nemovitost lze rovněž vyjmout ze smlouvy o hypotečním úvěru jak v průběhu fixace úrokové sazby (za poplatek), tak na konci fixace úrokové sazby (bez poplatku).

 

Nedostatečná výše vlastních zdrojů

I zde se nabízí stejné řešení pro jednotlivce a soubor více žadatelů o hypotéku. Konkrétně jde o:

  • „dofinancování“ části záměru zúvěru ze stavebního spoření. Zde žadatelé částku, jež hypoteční banka vyžaduje jako „vlastní“ zdroje, čerpají z úvěru od stavební spoř Nevýhodou je, že splátka úvěru ze stavebního spoření se ihned započítává do výdajů žadatele o hypotéku, což může snížit „volné“ příjmy žadatele natolik, že mu hypoteční banka neposkytne úvěr.
  • „dofinancování“ části záměru ze spotřebitelského úvě Toto je spřehledem nejhorší možná varianta. Nejenže si úroky zaplacené na tomto úvěru neodečtete od základu daně, ale také výrazně snížíte svoji „atraktivitu“ ve směru k bance. Splátky spotřebitelského úvěru Vám budou okamžitě započítány do výdajů. S ohledem na vyšší úrokové sazby a kratší splatnost v porovnání s úvěrem ze stavebního spoření se přitom bude jednat o výraznější snížení schopnosti splácet úvěr.
  • „dofinancování“ části záměru půjčkou od známý Hypoteční banka chce vždy vědět, zjakého zdroje pochází peníze, z nichž žadatel financuje část investičního záměru. Půjčky od známých jsou často posuzovány individuálně. Hypoteční banky zajímá výše této půjčky, její splatnost, úročení, typ a frekvence splácení apod.
  • zástava další nemovitosti. Zde je postup stejný jako vpředchozím bodě (nedostatečná výše příjmů). Oproti financování chybějící části vlastních zdrojů z úvěru ze stavebního spoření, zástava další nemovitosti je levnější variantou a nesnižuje bonitu žadatele o hypoté Navíc, touto cestou lze snížit úrokovou sazbu hypotéky. Jak již bylo zmíněno výše, banky nabízí výhodnější podmínky žadatelům, kteří žádají o hypotéky s nižším LTV.

 


Více zpráv k tématu Hypotéky

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

3 nejčastější důvody zamítnutí žádosti o hypotéku, jak je řešit?

Diskuze a názory uživatelů na téma: 3 nejčastější důvody zamítnutí žádosti o hypotéku, jak je řešit?

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Hypotéky:

So   8:23  Hypotéka s následnou rekonstrukcí – jak na ni? Petr Rozkošný (Kurzy.cz)
Pá 12:22  Mohou hypotéku získat i studenti? Petr Rozkošný (Kurzy.cz)
Označení stránky: Zamítnutí hypotéky , Duvody zamitnuti hypoteky, spolužadatel o hypotéku v registru, žádost o hypotéku, důvody zamítnutí hypotéky, zamítnutí hypoteky
Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | M Mobil verze
Menu Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Pojištění COVID Volby

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Uživatel:
Upravit profil
Přihlášení
Jméno:
Heslo:
Zapomenuté heslo ?
Registrace nového uživatele