Patria (Patria Finance)
Komodity  |  15.02.2017 17:04:16

Evropa musí pomoci Itálii, nebo bude zle

Italská ekonomika čelí vážným problémům. Její konkurenceschopnost je omezená, produktivita nízká, dochází ke ztrátě podílu na exportních trzích a k destrukci výrobních kapacit. Investice jsou příliš nízko, potenciální růst se nachází na nule. Řada věřitelů je na pokraji defaultu a hrozí bankovní krize. Itálie tedy chudne a to by mohlo vést k vážné politické krizi. Pokud by se v této zemi dostala k moci nějaká protievropská strana či hnutí, mohlo by dokonce dojít k odchodu z eurozóny.

Je tedy jasné, že eurozóna musí Itálii pomoci. Otázka ovšem zní, jak. V první řadě by podle našeho názoru mělo dojít k rekapitalizaci italských bank, a to s pomocí evropských fondů. Na to by mělo být potřeba asi 40 – 60 miliard eur. Takový krok by italským bankám umožnil vyhnout se problémům se splácením podřízeného dluhu. Pokračovat by měl také Junckerův investiční plán.

Italské vládě by rovněž měly být umožněny vyšší rozpočtové deficity, které by financovaly (efektivní) veřejné investice a další efektivní formy veřejných výdajů, například do oblasti vzdělávání. Vyšší fiskální deficity by také měly umožnit snížení daňové zátěže firemního sektoru. Následující obrázek ukazuje, že daňové zatížení italských firem je ve srovnání s Německem či Španělskem vysoké (daně placené korporátním sektorem se zde nyní pohybují mírně pod 14 % nominálního produktu). Vyšší je daňová zátěž ve Francii, kde se blíží 18 % produktu:



Na hluboké problémy italské ekonomiky a hrozbu růstu vlivu protievropských stran ukazuje mimo jiné i vývoj nezaměstnanosti. Druhý graf jej porovnává s vývojem nezaměstnanosti ve zbytku eurozóny. Zatímco ve zbytku eurozóny dochází po roce 2012 ke znatelnému snížení nezaměstnanosti a ta se nyní přibližuje 9 %, v Itálii se tento ukazatel v poslední době opět zvedá a nachází se na úrovni 12 %.



Znatelně se propadá relativní životní standard Italů – poslední obrázek ukazuje vývoj italského produktu na hlavu (v tisících eur) a jeho srovnání s produktem na hlavu v Německu. Na konci devadesátých let byli Italové zhruba na 80 % německého standardu, v roce 2005 se dostali až blízko 90 % německého produktu na hlavu. Poté ale následoval pokles a nyní se italský produkt na hlavu pohybuje jen na 73 % produktu německého:



Zdroj: Natixis


Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688