Lucie Vlková (Slůně - svět jazyků )
Okénko pro podnikatele  |  01.02.2017 09:46:32

Kdy se má dítě začít učit cizí jazyk?


V posledních letech zaznamenává Česká republika velkou poptávku po výuce jazyků už ve „školkovém“ věku dětí. V kolika letech je pro dítě vhodné se začít učit cizímu jazyku? Na tuto otázku se názory veřejnosti, odborníků a rodičů často různí. Na jedné straně se objevuje názor, že děti by se neměli zatěžovat dalším jazykem už ve školce a zamýšlí se nad tím, zda je raná výuka jazyků pro dítě zdravá a argumentují názorem, že dítě by se nejdříve mělo naučit svou mateřštinu, a jiní naopak tvrdí, že čím dříve dítě s dalším jazykem začne, tím pro něj bude snazší se jazyk naučit prakticky jako rodnou řeč, což je pro něj nezanedbatelný přínos do dalšího života. Navíc studium cizího jazyka výrazně napomáhá schopnosti člověka se intelektuálně rozvíjet. Do věku 6 let je u člověka rozvinuto 50 procent schopnosti se učit, dalších 30 procent do věku 8 let.

Rodiče mohou využít svoji znalost cizího jazyka a využít vrozené schopnosti dítěte naučit se jakýkoli jazyk a už s miminkem si povídat v druhém jazyce při jednoduchých aktivitách. Častým protiargumentem je to, že rodiče většinou sami neumějí druhý jazyk dokonale a na dítě tak negativně přenášejí svoji nesprávnou výslovnost nebo chyby v gramatice. Tento mýtus se postupně vyvrací, jelikož je prokázáno, že rodič nemůže plně ovlivnit přízvuk svého dítěte – akcent dítěte závisí na dalších lidech, se kterými bude v kontaktu a dále na sledovaných pohádkách atd. Pro příklad se uvádí ráčkování. Není přece vůbec pravidlem, že ráčkující rodiče mají ráčkující děti. Ani gramatické chyby rodičů nejsou zásadním problémem. Dítě se postupně v cizí řeči rozvíjí a stejně tak jako dělá gramatické chyby v mateřském jazyce, přestože rodiče mluví gramaticky bezchybně, bude dělat chyby i v gramatice jiného jazyka. 

A co říkají dlouhodobé výzkumy? Nejvhodnější dobou pro vzdělávání je v období, kdy mozek roste a tento proces trvá do přibližně šesti, sedmi let věku dítěte a v tomto období dítě může zcela přirozeně dosáhnout výborných výsledku nejen v oblasti učení se jazyka – samozřejmě za předpokladu dodržení několika zásad a zvolení výuky formou hry a zábavných aktivit. Proto si děti při osvojování cizího jazyka ve většině případů vedou lépe než dospělí. Dětský mozek má větší schopnost se nastavit na nové jazyky, už i miminka dokážou rozeznat cizí jazyk od toho mateřského. Postupem času ale tato schopnost vnímat jazyky u člověka slábne. Je dokázáno, že od narození do asi 2 let vnímá člověk jazyky nejvíce, v mozku se mu vytvářejí jazyková centra a v závislosti na tom, kolik řečí se dítě učí, tolik těchto center se u něj vytvoří. Děti nejsou, tak jako někdy dospělí, zmatené tím, že se učí další jazyk. V jejich mozku jsou jazyky oddělené a navíc jsou schopné vnímat lépe akcent a správný přízvuk, s čímž mnohdy dospělí bojují. Tato schopnost vnímat přirozeně jazyky trvá přibližně do sedmi let a potom postupně slábne. Je dokázáno, že děti, které se začali učit cizí jazyk až po desátém roce, nemluví zpravidla tak plynule jako ti, kteří se jazyk naučili již v raném věku.

Učení se jazyka je pro malé děti přirozený proces, jelikož se nesnaží studovat jazyky rozumem. Dítě se skrze prozkoumávání a různé aktivity dokáže naučit jazyk mnohem rychleji, proto jsou předškolkové a předškolní roky pro učení se jazyka zásadní. Navíc, děti studující odmalička cizí jazyky, trénují mozek více než ti, kteří se učí pouze jeden jazyk, což se potom odráží i v dalších oblastech jejich rozvoje.  

Lucie Vlková

Lucie Vlková Ředitelka, jednatelka, převážné zaměření na HR činnosti, business rozvoj a business konzultace uvnitř firmy pro pobočky v rámci České republiky, aktivní networking jako součást rozvoje firmy. Studovala v České republice a ve Velké Británii. Před 18 lety s nejlepším kamarádem Petrem Paskem spoluzaložila v Ostravě jazykovou školu a překladatelskou agenturu Slůně – svět jazyků.
Logo Slůně - svět jazyků

Slůně - svět jazyků

Jazyky, jazyky, jazyky.

1) jazyková škola: profesionální jazyková výuka po celé České republice. Kvalifikovaní lektoři, on-line správa kurzů. Firemní kurzy, skupinový kurzy, individuální kurzy, dětské kurzy, všechny úrovně, všechny jazyky.
2) překladatelská agentura: profesionální překladatelů a tlumočníci, 115 jazyků, CAT nástroje na zkvalitnění, zrychlení a zlevnění procesu překladů, soudní ověření, výjezdy do zahraničí, velké překladatelské projekty. 3) jazykové kurzy v zahraničí: 13 zemí, 7 jazyků, prověřené školy, dlouhodobá zkušenost, možnost kombinace výuky v ČR a zahraničí pro rychlejší ovládnutí jazyka.

Slůně - svět jazyků je na trhu od roku 1998. Aktuálně působí díky svým pobočkám v Praze, Ostravě, Brnu, Plzni, Pardubicích a Hradci Králové po celém území České republiky.
"Slůně, svět jazyků" www.slune.cz


Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Kdy se má dítě začít učit cizí jazyk?

Diskuze a názory

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Okénko pro podnikatele:

18.12.2017  Tipy, jak ušetřit pomocí nízkonákladového marketingu: Využívejte sociální sítě a... Ing. Bc. Jiří Jemelka (J.I.P. pro firmy s.r.o.)
08.11.2017  Outsourcing stále častěji využívají i malé a střední firmy. Oceňují úsporu nákladů.. Ing. Bc. Jiří Jemelka (J.I.P. pro firmy s.r.o.)
31.10.2017  Mezinárodní jazykové zkoušky a certifikáty – jaké existují Lucie Vlková (Slůně - svět jazyků )
30.10.2017  Mezinárodní jazykové zkoušky Lucie Vlková (Slůně - svět jazyků )
27.10.2017  Jak si správně objednat tlumočení? Lucie Vlková (Slůně - svět jazyků )

Přečtěte si také:

07.09.2017Proč se učit cizí jazyky? Lucie Vlková (Slůně - svět jazyků )
24.07.2017Nejžádanější cizí jazyky Lucie Vlková (Slůně - svět jazyků )
13.06.2017Benefit pro zaměstnance: výuka cizích jazyků (2/2): Blended learning Lucie Vlková (Slůně - svět jazyků )
09.06.2017Benefit pro zaměstnance: výuka cizích jazyků (1/2): E-learning Lucie Vlková (Slůně - svět jazyků )
07.04.2017Jak se lépe učit cizím jazykům (7.4.2017) Lucie Vlková (Slůně - svět jazyků )

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Zákony Kalkulačka Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Důchodová kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Podílové fondy

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Penzijní fondy

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - TÜV spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů