Patria (Patria Finance)
Investice  |  19.01.2017 10:53:32

Zvyšují centrální banky bezpečnost finančního systému, nebo mu škodí?

Banky nakupují riziková aktiva a používají k tomu peníze, které jim půjčují lidé ve snaze investovat do bezpečných aktiv. Celý proces tak stojí částečně na určitém klamu a také na explicitní podpoře ze strany vlády, která bankám umožňuje získávat peníze od opatrných střadatelů. Podpora ze strany vlády probíhá mimo jiné tak, že je bankám umožněno získat půjčky od banky centrální, a to v neomezeném množství a za relativně nízkých sazeb. Centrální banka tak vykonává funkci „věřitele poslední instance“ a banky díky ní mohou získat zdroje během paniky. Nemusí pak prodávat riziková aktiva se ztrátou.

Teoreticky stačí pouhé vědomí toho, že centrální banka v případě problémů popsaným způsobem zakročí a věřitelé bank budou natolik klidní, že celý mechanismus ani nebude nutno použít. K žádné panice totiž nedojde. Ve výsledku by měl být celý systém bezpečnější, než kdyby žádná centrální banka neexistovala. Nový výzkum Banky pro mezinárodní vypořádání BIS ale ukazuje, že reálný svět je trochu složitější. Mark Carlson a David Wheelock totiž zjistili, že když byl v roce 2013 vytvořen Federální rezervní systém, banky na to zareagovaly nákupem rizikovějších aktiv. Jak píší tito ekonomové: „Když byl zaveden systém podpory likvidity, bankovní instituce se začaly chovat tak, že vzrostl počet případů, kdy bylo tohoto systému třeba.“

V období před vznikem Fedu držely velké banky v New Yorku a Chicagu asi čtvrtinu svého portfolia v aktivech, která bylo možné jednoduše rychle prodat. Poté ovšem podíl těchto aktiv klesl na pouhých 10 %. Ve skutečnosti se ale k financím z Fedu mohla dostat jen malá část bank. Jedním z důvodů prudkého propadu ekonomiky v době Velké deprese bylo přeceňování schopnosti získat rezervy z Fedu ze strany mnoha bank. Banky tak na základě příliš vysoké důvěry v půjčky od centrální banky zvyšovaly podíl rizikových aktiv, ale rostla i jejich zadluženost. Týkalo se to zejména řady menších regionálních bank, které se začaly chovat jako velké finanční instituce.

Vyšší míra zadlužení znamená, že v případě problémů je méně zdrojů na ochranu vkladů. Střadatelé by v takovém případě měli být opatrnější, ale podle zmíněných ekonomů a jejich studie se tak kvůli vytvoření Federálního rezervního systému nestalo. Celkově na jeho základě došlo k obohacení akcionářů bank a jejich zaměstnanců, jejich věřitelé naopak tratili. Studie také dochází k závěru, že nový systém dokonce snížil bezpečnost finančního systému. Je možné, že následné reformy to zčásti napravily, ale ani dnes není zcela jasné, zda se Fedu daří stabilizovat ekonomický cyklus.

Koneckonců už Christina Romer v devadesátých letech poukazovala na to, že ekonomický cyklus je v poválečném období podobně rozkolísaný, jako tomu bylo před vytvořením Fedu. Následující tabulka porovnává směrodatnou odchylku u průmyslové výroby, hrubého národního produktu, produkce komodit a nezaměstnanosti, a to v obdobích 1886–1916, 1920–1940 a 1948–1997:

 

Autor: Matthew C Klein

(Zdroj: FTAlphaville)

Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688