Patria (Patria Finance)
Akcie v ČR  |  16.01.2017 05:08:52

Akciovek se znovu týká povinná volba části členů dozorčí rady zaměstnanci. Za jakých podmínek?


V dřívější právní úpravě (tedy před účinnosti současného zákona o obchodních korporacích) byla kodeterminace upravena v obchodním zákoníku a vztahovala se pouze na akciovou společnost. Měla-li společnost více než 50 zaměstnanců v pracovním poměru na pracovní dobu přesahující polovinu týdenní pracovní doby, tak jednu třetinu členů dozorčí rady volili zaměstnanci společnosti. Stanovy mohly dle obchodního zákoníku určit vyšší počet členů dozorčí rady volených zaměstnanci; nicméně tento počet nesměl být větší, než počet členů volených valnou hromadou. Naopak ve prospěch zaměstnanců mohly stanovy určit, že zaměstnanci budou volit část členů dozorčí rady i při menším počtu zaměstnanců společnosti (tj. méně než 50). Taková úprava nevzbuzovala pochybnosti.

Úprava dosavadní

Do předvčerejšího dne, tedy do účinnosti nové novely, již situace tak přehledná nebyla. Zákon o obchodních korporacích, účinný od 1. ledna 2014, úpravu kodeterminace totiž zcela vypustil. Zmiňována byla jen v zákoně o přeměnách obchodních společností a družstev a v zákoně o evropské společnosti. Problém odborná veřejnost nicméně spatřovala v tom, jestli si dobrovolnou kodeterminaci mohou jednotlivé akciové společnosti samy upravit ve svých stanovách; jinými slovy zda lze úpravu zákona o obchodních korporacích vykládat dispozitivně (tj. tak, že se od ní lze odchýlit) nebo kogentně (v takovém případě se od ustanovení zákona odchýlit nelze). Vyskytovaly se názory, že kodeterminace je zcela nepřípustná. Nicméně některé společnosti úpravu kodeterminace převzaly do svých stanov a právo zaměstnancům na volbu části dozorčí rady přiznaly. Častější byla nicméně jiná forma účasti zaměstnanců a to, že stanovy určovaly, že část členů dozorčí rady společnosti volí valná hromada výhradně z kandidátů navržených zaměstnanci nebo jejich zástupci.

Úprava nová

Zmíněná aktuální novela zákona o obchodních korporacích v rámci úpravy akciové společnosti znovu zavedla princip kodeterminace v dozorčí radě. Podle nového znění příslušných ustanovení zákona o obchodních korporacích musí ve společnostech s více než 500 zaměstnanci v pracovním poměru být jedna třetina členů dozorčí rady volena zaměstnanci společnosti. Stanovy nicméně mohou určit vyšší počet členů dozorčí rady volených zaměstnanci, avšak tento počet nesmí být větší než počet členů volených valnou hromadou. Stanovy mohou rovněž určit, že zaměstnanci volí část členů dozorčí rady i při menším počtu zaměstnanců společnosti. Jedná se tedy o úpravu odpovídající úpravě ve zrušeném obchodním zákoníku, i když tzv. rozhodný počet zaměstnanců se zvýšil z 50 na 500.

Dotčené společnosti nemusejí nicméně podléhat panice. Ty s více než 500 zaměstnanci v pracovním poměru musejí uvést ujednání stanov a složení dozorčí rady do souladu s novelou do 2 let ode dne nabytí její účinnosti. Neučiní-li tak, rejstříkový soud je k tomu vyzve a stanoví ve výzvě dodatečnou přiměřenou lhůtu ke splnění této povinnosti, jinak bude moci soud takovou společnost i bez návrhu zrušit a nařídit její likvidaci.

Pro akciové společnosti s více než 500 zaměstnanci, které se přesto budou chtít povinnosti mít v dozorčí radě zástupce zaměstnance vyhnout, ale existuje řešení. To spočívá ve volbě tzv. monistického systému řízení společnosti, představovaného správní radou a statutárním ředitelem, na který se staronové pravidlo vztahovat nebude. V monistickém systému není kodeterminace nejen uložena, ale ani umožněna.

Dále na podobné téma
  • Transparentněji, efektivněji, ale i přísněji. Tak má být nově nakládáno s majetkem státu
  • Novinky při zápisu zástavního práva do obchodního rejstříku
  • Co se změnilo v zadávání veřejných zakázek od 1. ledna 2016?
  • Pojištění cestovních kanceláří: Znovu se hledají limity ochrany zákazníků
  • Novelizace zákona o významné tržní síle II: Jaké konkrétní změny přinese?
  • Spotřebitelé mají novou variantu řešení sporů: Co vše novela přináší?
  • Bude zápis do veřejného rejstříku přes notáře pro „eseróčka“ ještě levnější?
  • Co přinese snížení mezibankovních poplatků za karetní transakce?
  • Máte v zástavě výrobní linky či obráběcí stroje v Rusku? Pozor na nová pravidla

Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Akciovek se znovu týká povinná volba části členů dozorčí rady zaměstnanci. Za jakých podmínek?

Diskuze a názory uživatelů na téma: Akciovek se znovu týká povinná volba části členů dozorčí rady zaměstnanci. Za jakých podmínek?

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:

St 10:55  Volkswagen dostal v Polsku rekordní pokutu kvůli emisím Grant Capital (Grant Capital)
St 10:23  Americký Boeing minulý rok dodal pouze 380 letadel Grant Capital (Grant Capital)

Přečtěte si také:

06.02.2012KB - člen dozorčí rady prodával akcie Researsch (Conectium s.r.o.)
23.12.2011ERSTE - člen dozorčí rady J.Stack nakoupil akcie Researsch (Conectium s.r.o.)Označení stránky: člen dozorčí rady za zaměstnance


Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Počasí

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2020

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies