Research (Česká spořitelna)
Makroekonomika  |  06.01.2017 09:52:36

S PMI vesele do nového roku


T
ento týden byl zveřejněn Purchasing Managers Index (PMI) za prosinec. A třebaže rok 2017 je dle některých zdrojů ten nejrizikovější od dob druhé světové války, tak data ukazují, že vstup do nového roku by nemusel být tak pesimistický, jak predikují některé krizové scénáře.

 

PMI je nejčastěji publikováno za výrobní sektor, sektor služeb nebo jako kombinace obou dvou. Nejsledovanější je ale PMI výrobní, které se skládá z pěti hlavních ukazatelů - nových zakázek, stavu zásob, produkce, rychlosti dodávek a zaměstnanosti. Při čtení indexu samotného je pak nejdůležitější hranice 50 bodů, která odděluje růst od kontrakce.

České výrobní PMI dosáhlo nejvyšších hodnot za posledních 9 měsíců (od března 2016) a vzrostlo na 53,8 (listopad 52,2), což potvrzuje dobrý stav českého hospodářství. Rovněž Eurozóna zažívá velice solidní sentiment, kdy výrobní PMI vystoupalo na 54,9 (listopad 53,7), což je nejvyšší hodnota za posledních pět a půl let, přičemž bylo taženo především růstem produkce (tovární výroba meziročně vzrostla o 4%). Pojďme se proto podívat, jak si vedly tři největší ekonomiky eurozóny - Německo, Francie a Itálie.

 Německé PMI vzrostlo oproti listopadovým 54,3 na 55,6 a dosáhlo nejvyššího měření za posledních 35 měsíců. To je v souladu s tím, co naznačoval index IFO. S vysokou pravděpodobností se tak ve čtvrtém čtvrtletí dočkáme výrazně lepšího růstu německého hospodářství, než jsme viděli za Q3, kdy si náš soused mezičtvrtletně polepšil jen o 0,2%. Také Francouzský sentiment atakoval několikaletá maxima a dosáhl 53,5, což odráží především zlepšující se podmínky na trhu práce. Mírný optimismus vyvolává i Italské PMI (53,2) a mohli bychom se tak dočkat o něco rychlejšího růstu, než původně predikovala italská vláda (0,8% y/y).

 

Údaje za Čínu (51,9) a Ameriku (54,3) jsou podobně pozitivní. Čínské PMI podpořil především růst produkce a nových zakázek. Panují avšak určité obavy o zdraví čínské ekonomiky. Jednak byl letošní růst tažený především úvěrovou expanzí, což vedlo k tvorbě cenových bublin (nemovitostní trh) a navýšení zadlužení. Hlavní obavy jsou ale spojené s protekcionismem v mezinárodním obchodě. Přesto můžeme říct, že vstup do nového roku je z pohledu PMI značně optimistický.

Roman Sedmera


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Přečtěte si také:

24.01.2024Do nového roku vstoupila ekonomika s obavami Moore Czech Republic (Moore Czech Republic)
02.01.2024Ranní okénko - Nový rok začne ve znamení dat PMI či inflace v eurozóně Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)



Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688