Research (Česká spořitelna)
Akcie v ČR  |  11.12.2016 09:00:43

Moneta: Cíl 93 Kč, Akumulovat - štědrá dividenda přebíjí tlak na tržbyErste Group v pátek zahájila analytické pokrytí Monety s doporučením Akumulovat a cílovou cenou 93 . Poměr ceny k účetní hodnotě (P/B) je u Monety se 1,6 násobkem jedním z nejvyšších ve srovnání s ostatními bankami v regionu. Domníváme se však, že tento poměr je odůvodněný nadprůměrnou návratnosti kapitálu (ROE). Prémie vůči sektoru je způsobena i dividendovým výnosem, který je podle našich odhadů pro rok 2016 nejvyšší ze srovnávací skupiny. Domníváme se proto, že Moneta poskytuje solidní investiční příležitost.

I když jsou analytici Erste ve srovnání s tržním konsensem více konzervativní ohledně výhledu hospodaření banky, domnívají se, že vyplácené dividendy zůstanou velmi atraktivní. I v příštích dvou letech, kdy očekávají pokles zisku, by měla zůstat štědrá dividenda (6% dividendový výnos). K tomu je možné přičíst silnou kapitalizaci Monety, která představuje příležitost dodatečných dividendových výnosů pro investory, kterou v modelu neuvažuje.

Problémem pro Monetu je tržní tlak na prakticky celém spektru produktů Monety, zejména spotřebitelské úvěry, z kterých Moneta generuje značnou část zisku. Moneta má však v této oblasti dobrou pozici a domníváme se, že i při poklesu výnosů bude společnost schopná vykazovat díky dobré kontrole nákladů solidní profitabilitu.

Investiční příběh

Moneta Money Bank operuje výhradně na území České republiky skrze své dvě divize, retailovou a korporátní. Úvěrové portfolio je rozděleno téměř rovnoměrně mezi tyto dvě divize díky akvizici VB Leasing, čímž se společnosti podařilo zlepšit svou pozici v korporátním bankovnictví. Silná stránka zůstává nicméně v retailu, kde se jí podařilo vybudovat si pozici vedoucího hráče v oblasti spotřebitelských úvěrů. V korporátním bankovnictví se koncentruje na segment malých a středních podniků s cílem zlepšit svou pozici.

Moneta provozuje 230 poboček (4. největší počet), což umožňuje dosah do menších měst, kde je konkurence obecně menší. Počet zaměstnanců k září 2016 byl 3 081.

Před úspěšným IPO v květnu 2016 byla moneta (dříve GE Money Bank) vlastněna z 100% US General Electric Company. V několika krocích se GE zbavila svého podílu, až tzv. free float dosáhnul 100%. Po uvedení na burzu zahájila Moneta proces oddělení od GE a jeho dokončení je očekáváno v roce 2017.


Akcie Monety si od svého vstupu na pražskou burzu vedly dobře a nedávno se staly součástí i indexu MSCI Czech Republic. Erste nadále vidí investiční potenciál a zahajuje analytické pokrytí společnosti s cílovou cenou 93 a doporučením akumulovat.

 

Z pohledu analytiků Erste je trh v České republice jedním z nejpřívětivějších pro banky v rámci regionu především díky historickému a prognózovanému růstu úvěrů. Navíc se domnívají, že s ohledem na očekáváný růst sazeb v USA i Evropě se zvýší investorský zájem o finanční tituly. Na první pohled je Moneta atraktivní pro investory pro svůj dividendový výnos. I Erste se navzdory konzervativním odhadům se domnívá, že dividenda Monety nadále zůstává atraktivní. V příštích dvou letech, kdy očekává pokles zisku, by měla zůstat štědrá dividenda (6% dividendový výnos). K tomu je možné přičíst silnou kapitalizaci Monety, která představuje příležitost dodatečných dividendových výnosů pro investory a kterou Erste v modelu neuvažuje.

 

Očekáváme, že tržní tlak budou nadále tlačit na výnosy ze spotřebitelských úvěrů, z kterých Moneta generuje podstatnou část zisku.

 

Silné stránky/Příležitosti

- Jednoduchá struktura rozvahy, téměř celá financována depozity klientů
- Silná kapitalizace, s přehledem nad požadavky ECB
- Nízké náklady financování
- Silná pozice ve spotřebitelských úvěrech, které nesou vyšší výnos
- Přítomnost výhradně v ČR, jakožto zemi s atraktivním bankovním prostředím s optimistickou prognózou
- Velmi atraktivní dividenda, přebytek kapitálu umožňuje mimořádné výplaty
- Nízká rizikovost úvěrového portfolia
- Dobrá profitabilita s poměrem nákladů/zisku pod 50%


Slabé stránky/Hrozby

- Vysoce konkurenční prostředí a tlak na snižování cen napříč celým spektrem produktů
- Požadavky na kapitálovou přiměřenost by mohly vzrůst a snížit tak přebytek kapitálu Monety
- Slabý růst spotřebitelských úvěrů v posledních letech
- Náklady rizik s velkou pravděpodobností na svém minimu, mohlo by dojít k jejich nárůstu zejména v segmentu korporátního bankovnictví
- Zavedení bankovní daně či obecně regulatorní rizika
- Implementace IFRS 9 může mít nepříznivý efekt, může absorbovat kapitál
- Právní spor ohledně akvizice podnikání Agrobanky v roce 1998


Dividendová politika a její výhled

Moneta stanovila dividendovou politiku s cílem výplaty alespoň 70% čistého zisku. Výplatní poměr může růst podle toho, kolik kapitálu bude zapotřebí pro růst úvěrů. Přebytek kapitálu bude primárně použit k podpoře růstu, a pokud nebude využit, platí záměr vyplatit ho akcionářům. Moneta na základě konzultací s ČNB a vlastního rozhodnutí stanovila svůj potřebný kapitálový poměr na 15,5%, čímž se jakýkoliv kapitál nad touto hranicí stává přebytečným. Výše tohoto přebytečného kapitálu činila na konci 3Q16 asi 3,4 mld. . Část tohoto kapitálu (asi 90 b.p.) bude požito na implementaci IFRS 9. Pokud by došlo k potřebě zvýšit kapitálovou vybavenost, tak by to pochopitelně negativně ovlivnilo množství přebytečného kapitálu.

S ohledem na kapitalizaci společnosti je hlavním cílem Monety snížit poměr rizikově vážených aktiv k celkovým aktivům. To by zvýšilo kapitálové poměry a v důsledku zvýšilo i výplatu dividend. Na konci třetího čtvrtletí se poměr rizikově vážených aktiv k celkovým aktivům nacházel na 83%, přičemž nejbližší konkurenti na trhu mají tento poměr kolem 50% (údaje ke konci roku 2015). Výjimkou je UniCredit Bank (62%). Snížení poměru již bylo zahájeno a probíhá ve třech krocích, přičemž cílem je ho snížit k 75%.

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Moneta: Cíl 93 Kč, Akumulovat - štědrá dividenda přebíjí tlak na tržby

Diskuze a názory

Na dané téma nejsou žádné názory.
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Důchodová kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Podílové fondy

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Penzijní fondy

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - TÜV spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů