Research (Česká spořitelna)
Dluhopisy  |  14.11.2016 10:42:47

US výnosy začaly růst na svém delším konci, rostou i německé a české výnosy


V USA se zvýšily výnosy 10Y vládních bondů. Výnosy na kratším konci křivky rostly také, ale v jejich případě šlo spíše o kompenzaci předchozího poklesu. Celkově tak roste sklon křivky.

Důvodem je pravděpodobně očekávaná politika D. Trumpa, která je proinf lační, ale projeví se až s odstupem (proto rostou především výnosy 10Y bondů).
- Zaprvé, pokud se D. Trumpovi podaří zvýšit protekcionismus, dá se očekávat vyšší inf lace, protože v USA jsou náklady na práci vyšší.
- Zadruhé se zvýšila šance na prosincový hike FEDu.
- Zatřetí, také fiskální expanze je obvykle spíše proinf lační, ačkoliv v jejím případě výrazně záleží na zvolených opatřeních.
- A za čtvrté, protekcionismus může negativně ovlivnit nabídkovou stranu ekonomiky (potenciální růst, produktivitu), což by byl také proinf lační faktor. Mimochodem, včera kolegové z Erste napsali analýzu na dopady zvolení Trumpa na CEE region.

Dalším důvodem pro růst výnosů v USA může být po uklidnění situace přechod od bondů k akciím. Tento vliv je ale dle nás jen relativně malý v porovnání s vyššími inf lačními očekáváními.

K růstu se odhodlaly také výnosy německých vládních bondů. A opět spíše na delším konci. Za vývojem stál především vývoj v USA.

Na Bloombergu se včera objevil i komentář, že část trhu může zvyšovat pravděpodobnost toho, že by ECB začala provádět tapering (postupné snižování nákupů QE) již od druhého čtvrtletí příštího roku. Jinými slovy, že by neprodloužila QE ve stejné výši. Z ekonomického hlediska jsem k tomu spíše skeptický, eurozóna není ve stavu, kdy by se měla začít utahovat měnová politika a tapering utahováním politiky je. Na druhou stranu bude ale rozhodnutí o tom, v jakém objemu se prodlouží QE (stejný objem vs. postupné snižování) také politické rozhodnutí a je možné, že jednotlivé země budou mít odlišný názor (Německo vs. jih EMU). Proto je v tomto ohledu nejistota vyšší.

Na vývoj německých výnosů reagovaly také ty české, které také stouply. V menší míře mohla za růstem českých výnosů stát také mírně vyšší než očekávaná inf lace. Jádrová inf lace totiž poskočila z 1% meziročně na 1,2%.



Jiří Polanský


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Dluhopisy:

Čt   9:30  Oznámení o aukci 3. tranše SPP 911 MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
St 15:43  Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy Fidelity International (Fidelity International)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688