ČSÚ (ČSÚ)
Makroekonomika  |  12.07.2016 09:03:33

ČR - inflace v červnu meziměsíčně i meziročně rostla o 0,1%Spotřebitelské ceny vzrostly v červnu proti květnu o 0,1 %. Tento vývoj ovlivnilo zejména zvýšení cen v oddíle doprava a oddíle rekreace a kultura. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v červnu stejně jako v květnu, tj. o 0,1 %.


Meziměsíční růst spotřebitelských cen v oddíle doprava způsobilo zvýšení cen pohonných hmot o 4,0 %. V oddíle rekreace a kultura se zvýšily zejména ceny dovolených s komplexními službami o 1,3 %.

Na snižování cenové hladiny působil zejména pokles cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde se snížily především ceny chleba o 1,6 %, vajec o 6,2 %, mléka o 2,0 %, sýrů o 1,1 %, ostatních mléčných výrobků o 1,9 %, másla o 3,7 %, nealkoholických nápojů o 0,8 %. Ceny zeleniny klesly o 2,9 %, přičemž ceny plodové zeleniny se snížily o 15,1 %, zatímco ceny brambor, v důsledku přechodu trhu z pozdních na rané brambory, vzrostly o 11,5 %. V oddíle odívání a obuv se snížily ceny oděvů o 1,0 % a ceny obuvi se nezměnily.

Ceny zboží úhrnem i ceny služeb vzrostly shodně o 0,1 %.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v červnu stejně jako v květnu o 0,1 %. Tento vývoj byl především důsledkem zmírnění poklesu cen v oddíle doprava a naopak vlivem prohloubení cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. V oddíle doprava zmírnil pokles cen pohonných hmot v červnu na 10,2 % ze 12,9 % v květnu. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje klesly zejména ceny ovoce o 5,7 % (v květnu o 3,2 %), chleba o 2,2 % (v květnu o 0,8 %), ostatních mléčných výrobků o 7,3 % (v květnu o 5,3 %), másla o 10,5 % (v květnu o 9,3 %), nealkoholických nápojů o 1,5 % (v květnu o 0,6 %). U zeleniny zpomalil cenový růst v červnu na 2,1 % ze 4,1 % v květnu vlivem vývoje cen brambor, které byly vyšší o 10,4 % (v květnu o 43,7 %).

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v červnu největší vliv ceny v oddíle alkoholické nápoje a tabák, kde vzrostly ceny tabákových výrobků o 5,1 % a alkoholických nápojů o 2,5 %. Vliv na zvyšování měly rovněž ceny v oddíle bydlení, kde vzrostly ceny čistého nájemného o 1,5 %, vodného o 1,6 %, stočného o 5,3 %, elektřiny o 1,2 %, tepla o 0,9 %. V oddíle odívání a obuv byly vyšší ceny oděvů o 0,4 % a ceny obuvi o 5,2 %. V oddíle rekreace a kultura vzrostly především ceny rekreačních a kulturních služeb o 2,1 %. V oddíle stravování a ubytování byly vyšší ceny stravovacích služeb o 1,3 %, zatímco ceny ubytovacích služeb se nezměnily. V oddíle ostatní zboží a služby se zvýšily především ceny kadeřníků a služeb osobní péče o 2,2 % a finančních služeb o 2,1 %.

Na snižování meziroční cenové hladiny nadále působil pokles cen zejména v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde klesly ceny mléka o 12 %, sýrů o 11 %, jogurtů o 11,6 %. V oddíle bydlení klesly ceny zemního plynu o 6,9 %. Snižující vliv pokračoval i v oddíle doprava (o 2,3 %).

Ceny zboží úhrnem klesly o 0,7 %, zatímco ceny služeb vzrostly o 1,2 %. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení imputovaného nájemného byl meziročně 99,9 %.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v červnu 0,3 %.

Meziroční změna průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP)[1]) 28 členských zemí EU byla podle předběžných údajů Eurostatu v květnu -0,1 %, což je o 0,1 procentního bodu více než v dubnu. Nejvíce vzrostly ceny v Belgii (o 1,6 %) a na Maltě (o 1,0 %). Naopak v šestnácti zemích EU ceny klesly, z toho nejvíce v Rumunsku (o 3,0 %) a Bulharsku (o 2,5 %). Na Slovensku klesly ceny v květnu o 0,7 % (v dubnu o 0,4 %). V Německu byla meziroční změna cen v květnu 0,0 % (v dubnu pokles o 0,3 %). Podle předběžných výpočtů byla v červnu meziměsíční změna HICP v ČR 0,1 % a meziroční -0,1 % (v květnu 0,0 %). Bleskový odhad meziroční změny HICP pro eurozónu za červen 2016 je 0,1 %, jak uvedl Eurostat. (Více informací na internetových stránkách Eurostatu: HICP.)

 

Poznámky:
Zodpovědný vedoucí pracovník ČSÚ: RNDr. Jiří Mrázek, ředitel odboru, tel. 274052533, e-mail: jiri.mrazek@czso.cz
Kontaktní osoba:   Ing. Pavla Šedivá, vedoucí oddělení, tel. 274052138, e-mail:
pavla.sediva@czso.cz
Metoda získání dat:  Přímé terénní zjišťování cen, centrální zjišťování cen a výkaznictví
Termín ukončení sběru dat:  20. kalendářní den příslušného měsíce/termín ukončení zpracování: 3. kalendářní den následujícího měsíce
Navazující publikace:  012018-16 Indexy spotřebitelských cen – základní členění (měsíční periodicita) a 012019-16 Indexy spotřebitelských cen – podrobné členění (roční periodicita)
Dokumenty na internetu:  012023-16 Indexy spotřebitelských cen – podrobné členění (měsíční periodicita)

https://www.czso.cz/csu/czso/inflace-spotrebitelske-ceny 
Termín zveřejnění další RI:  9. 8. 2016[1]) HICP dosud neobsahuje imputované nájemné.

 


Související analýza: Vývoj indexů spotřebitelských cen - 2. čtvrtletí 2016

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

ČR - inflace v červnu meziměsíčně i meziročně rostla o 0,1%

Diskuze a názory uživatelů na téma: ČR - inflace v červnu meziměsíčně i meziročně rostla o 0,1%

Na dané téma nejsou žádné názory.
Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | M Mobil verze
Menu Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Pojištění Koronavirus

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Uživatel:
Upravit profil
Přihlášení
Jméno:
Heslo:
Zapomenuté heslo ?
Registrace nového uživatele