Patria (Patria Finance)
Investice  |  13.05.2016 11:53:30

Krugman: Jak správně porovnávat evropskou a americkou ekonomiku


Věnuji se nyní analýze evropské ekonomiky a narazil jsem přitom na řadu jejích porovnání s ekonomikou americkou. Některá z nich jsou poměrně zavádějící a důvod je stejný jako u negativních porovnávání s Japonskem. Jednoduše řečeno, tímto důvodem je demografický vývoj. V případě Japonska dochází k poklesu populace v produktivním věku už od devadesátých let. Pokud to vezmeme v úvahu, jeho ekonomické výsledky nevypadají ani zdaleka tak špatně, jak by se zdálo podle prostého pohledu na růst celé ekonomiky. Eurozóna čelí mírnému poklesu populace v produktivním věku od roku 2008, ale Spojené státy ne (a tempo růstu jejich ekonomiky přesto zpomaluje).

Když vezmeme výše uvedené v úvahu a porovnáme pokrizový vývoj v Evropě a USA, je na tom první jmenovaná ekonomika stále dost špatně, ale zase ne tak zle jako při pohledu na celkový růst (v grafu je vyznačen vývoj reálného produktu děleného populací v produktivním věku):

Vidíme také, že mezera mezi oběma ekonomikami se nezačíná rozevírat hned po finanční krizi, ale až v letech 2011–2012. Tedy v době, kdy oživení americké ekonomiky pokračovalo, zatímco eurozóna spadla do další recese. Šlo o stejné období, kdy inflace v eurozóně definitivně spadla hluboko pod inflační cíl, zatímco v USA byl vývoj rozdílný:

K čemu v letech 2011 a 2012 vlastně došlo? V Evropě probíhalo tvrdé fiskální utahování, ale to samé platilo v USA. Velký rozdíl ovšem nalezneme v oblasti monetární politiky. ECB naprosto pomýleně zvedla sazby a odmítala plnit svou roli věřitele poslední instance. Dluhová krize se tak změnila v paniku a strach z nedostatečné likvidity finančního systému. Vše se zlepšilo, když Mario Draghi promluvil o tom, že „udělá vše, co bude třeba“. Tím stabilizoval evropské dluhopisové trhy a následně došlo i ke zmírnění fiskální konsolidace.

Je tedy zřejmé, že negativní ekonomický vývoj v eurozóně lze jednoduše spojit s chybami na straně ekonomické politiky, které poslaly hospodářství eurozóny do kolen. A v pasti likvidity je zotavení z podobných chyb velmi složité. Pokud by pak v USA probíhala monetární politika podle rad těch, kteří kritizovali Bernankeho, vypadala by tam situace podobně.

Zdroj: NYTimes

Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Investice:

Pá   9:26  Graf dne - USDJPY (29.03.2024) X-Trade Brokers (XTB)
Pá   9:19  Milorad Mišković: Poptávka a nabídka na rezidenčním trhu (nejen) v Praze se... Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688