Patria (Patria Finance)
Investice  |  04.05.2016 15:58:42

Moneta Money Bank míří na pražskou burzu, obchodování odstartuje již tento pátek!Moneta Money Bank míří na Prime Market Burzy cenných papírů Praha. Bývalá GE Money Bank požádala v dubnu o přijetí všech svých kmenových akcií k obchodování a současně záměr svého jediného akcionáře, společnosti GE Capital International Holdings, učinit zamýšlenou nabídku většiny svých akcií institucionálním investorům. Tento pátek bude zahájeno obchodování s akciemi Moneta Money Bank na domácím burzovním parketu.

Veřejná nabídka je v souladu se strategií, kterou skupina General Electric oznámila již v dubnu 2015. Jejím cílem je prodat většinu aktiv ve finančním segmentu a zaměřit se na průmyslové podnikání. Součástí tohoto procesu je i rebranding GE Money Bank, tedy změna obchodní firmy i značky na Moneta Money Bank (MOMB) - banku financovanou z vlastních zdrojů která z provozního hlediska není závislá na skupině GE Capital.

„Moneta je bankou, jejíž ziskovost je tažena výrazně nadprůměrným podílem spotřebitelských úvěrů, které tvoří 28 procent celého úvěrového portfolia. Hlavní rizika z pohledu Monety spatřuji zejména v potenciálně pomalejším než očekávaném růstu české ekonomiky, potenciálně vyšším nákladům na riziko, silnějšímu a eventuálně delšímu tlaku na čisté úrokové výnosy banky a v neposlední řadě vyššímu než očekávanému zdanění bank a zavedení dalších regulací. Ocenění banky na základě upisovacího rozpětí s 9,2-11,5násobkem PE16 nicméně vypadá celkem zajímavě,“ říká analytik Patria Finance Václav Kmínek a dodává, že jeho model předpokládá 80procentní výplatní poměr, který by bance umožnil držet úroveň Tier I kapitálu poblíž 18 procent. Tento výplatní poměr by znamenal 8 až 8,7procentní dividendový výnos při ocenění na dolní hranici cenového rozpětí a 6,4 až 7procentní vynos na horní hranici rozpětí.

Dle navržené dohody (tzv. lock-up) si skupina GE Capital ponechá významný menšinový podíl v Moneta Money Bank po dobu nejméně šesti měsíců. Tento podíl se bude v průběhu času snižovat, přičemž skupina GE Capital a GE Money Bank již přijaly příslušná opatření, která napomohou k hladkému přechodu společnosti k úplné nezávislosti na skupině GE.

Cenové rozpětí primární emise určené institucionálním investorům bylo stanoveno na 68 až 85 za akcii a při střední hodnotě tohoto cenového rozpětí by tak znamenalo tržní kapitalizaci ve výši 39,1 miliardy . Podle Václava Kmínka by vzhledem k očekávané tržní kapitalizaci a velikosti free floatu měla váha banky v indexu PX dosahovat přibližně 9,6 procenta. Velmi pravděpodobné je dle jeho slov i zařazení titulu do dalších regionální indexů jako jsou CECE EUR nebo MSCI

Podobný business model jako Moneta Money Bank má podle Kmínka švýcarská Cembra Money Bank, kterou GE úspěšně poslala na burzu před 3 lety. Cembra se aktuálně obchoduje na 13-14násobku poměrového ukazatele PE, což by dle Václava Kmínka znamenalo 15-34procentnní diskont vůči cenovému rozpětí indikovanému pro Monetu.

Prodávající akcionář nabízí 51 procent neboli 260,61 miliónu akcií s tím, že k prodeji nebudou nabízeny žádné nově vydané akcie. Navíc, za účelem pokrytí případných nadlimitních úpisů či krátkých pozic veřejná nabídka zahrnuje i opci na nadlimitní úpis, kterou bude možné uplatnit ve 30 denní lhůtě počínající prvním dnem obchodování na pražské burze a to maximálně až do výše 15 procent nabízených akcií. Moneta Money Bank i GE Capital souhlasily s tím, že v období 180 dnů po zahájení obchodování na Burze cenných papírů Praah nepřevedou akcie na třetí osobu. Oznámení o stanovení výše konečné ceny se očekává ve čtvrtek 5. května 2016 s tím, že podmíněné obchodování s akciemi Moneta na pražské burze bude zahájeno v pátek 6. května.

„Moneta Money Bank představuje příležitost k diverzifikaci aktiv v bankovním sektoru v regionu střední a východní Evropy. Je solidně kapitalizovanou bankou s jednoduchou bilancí, náklady pod kontrolou, nadprůměrnou ziskovostí a šancí na výplatu relativně vysokých dividend na úrovni nejméně 70 procent čistého zisku. Na druhou stranu je Moneta mnohem více senzitivní na vývoj čisté úrokové marže v retailovém segmentu než ostatní konkurenční banky. To představuje v krátko a střednědobém horizontu jedno z největších rizik,“ komentuje Moneta Money Bank Václav Kmínek.

Akcie GE Money Bank se stanou vedle Komerční banky Erste bank a VIGu již čtvrtým zástupcem finančního sektoru a třetím bankovním titulem obchodovaným na BCPP.

Upřesňující informace k emisi:

• Název emise: Moneta Money Bank, a.s.
• ISIN: CZ0008040318
• Počet nabízených akcií: min. 260,6 milionu kmenových akcií
• Cenové pásmo pro úpis: 68 – 85
• Forma emise: Pro kvalifikované investory (prospekt je pouze v anglickém jazyce)
• Počátek upisovacího období: 25. dubna 2016
• Konec upisovacího období: 5. května 2016, 15:00 středoevropského času
• Zveřejnění upisovací ceny: 5. května 2016
• Podmíněné obchodování: od 6. května 2016
• Řádné obchodování: od 10. května 2016
• Poplatek Patria při úspěšném úpisu: na úrovni Call centrum, trh BCPP

Upozorňujeme investory zvažující investici do Moneta Money Bank, že
prostřednictvím Patrie lze podávat objednávky výhradně telefonicky již jen dnes 4. května do 17h.

Více zpráv k tématu Moneta money bank

Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Moneta Money Bank míří na pražskou burzu, obchodování odstartuje již tento pátek!

Diskuze a názory

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Investice:

Út   6:04  Města mohou produkovat až desetinu globální rostlinné produkce, říká studie Ekonomický deník (Ekonomický deník)
Po 17:30  European Closing Bell & výhled na nový týden Grant Capital (Grant Capital)
Po 17:13  Drábová: Politici budou muset řešit tlak na odstavení Dukovan Ekonomický deník (Ekonomický deník)


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Zákony Kalkulačka Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Důchodová kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Podílové fondy

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Penzijní fondy

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - TÜV spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů