Patria (Patria Finance)
Akcie ve světě  |  08.05.2016 09:05:46

Cyklus se otáčí, EM jsou na začátku býčího trhu


Před dvaceti lety se tvrdilo, že akcie rozvíjejících se trhů (EM) jsou stejné jako akcie těžebních společností. Takový pohled naprosto ignoroval výjimečný růstový příběh, který s těmito akciemi souvisel. Prošly si obrovskou rally, pak ale začaly padat s tím, jak se propadl trh s komoditami. Přirovnání k těžařům tak nakonec poměrně sedí. Posledních dvacet let také jasně ukazuje, že akcie rozvíjejících se trhů jsou závislé především na tom, v jaké fázi se nachází ekonomický cyklus.

Před lety byl brán cyklický boom rozvíjejících se trhů jako něco, co bude trvat věčně. Byli jsme zaplaveni úvahami o růstu střední třídy, vysokých cenách komodit a také o tom, jak Čína nahradí Spojené státy na místě tahouna globální ekonomiky. Investiční portfolia byla nadvážena směrem k EM a podvážena na straně vyspělých trhů a dluhopisů. Pak se ale vývoj v americké ekonomice zlepšil a posílení dolaru negativně dolehlo na rozvíjející se trhy. Tehdejší konsenzus dostal tvrdou ránu.

Dnes je konsenzus také vychýlený jedním směrem, tentokrát opačným. Rozvíjející se trhy se podle něj nacházejí ve strukturálním poklesu a trpí špatným vedením firem, slabými institucemi, hluboce zakořeněnou korupcí, vysokými dluhy, neefektivními investicemi a nedostatečnými inovacemi. Západ prý také přestal nakupovat zboží, které se vyrábí v Asii. Investiční portfolia jsou tak nadvážena aktivy z vyspělých zemí a váhy akcií z rozvíjejících se trhů leží naopak na historických minimech.

Jenže i současný konsenzus se začíná bortit a příčinou je obrat na měnovém trhu. Dolar totiž začal oslabovat a tím spustil nový cyklus. Ten táhne EM nahoru, ceny akcií na těchto trzích rostou, investiční banky začnou poukazovat na to, že jsou stále levné. Objeví se analýzy poukazující na růst konkurenceschopnosti rozvíjejících se trhů daný oslabením jejich měn, klesne i inflace a centrální banky budou moci na těchto trzích snížit sazby. Dna dosáhne i komoditní cyklus a jeho obrat se stane hlavním tahounem akcií na EM.

Akcie těžebních společností i akcie na rozvíjejících se trzích mohou těžit z toho, že i valuace se během cyklu zas a znovu vracejí k průměru. Budou také růst jejich marže, které se nyní nacházejí na cyklických minimech. Celý býčí trh může trvat déle, než nyní předpokládají optimisté. S ním se začnou objevovat názory, že rozvíjející se trhy budou už navždy atraktivnější než trhy ve vyspělých zemích. V tu chvíli by investoři měli obrátit a z rozvíjejících se trhů se zase stáhnout.

Autorem je investor Plamen Monovski ze společnosti Ledger Capital.

Zdroj: BeyondBrics, FT

Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688