Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Akcie v ČR  |  02.05.2016 11:58:47

MONETA MB - Ocenění akcií vidíme v rozmezí 74 až 85 Kč


 


Strategií skupiny je nadále udržovat a rozvíjet aktivitu v retailovém segmentu a současně významně posílit postavení v segmentu malých a středních podniků. MONETA Money Bank (MMB) má za cíl postupně rozšířit celkový obchodní mix, diverzifikovat zdroje příjmů a dosáhnout postavení vedoucí banky pro malé podniky na českém trhu. Ve střednědobém horizontu chce navyšovat své úvěrové portfolio ve vyšších jednotkách procent, tj. v rozsahu převyšujícím současný tržní růst pohybující se v nižších jednotkách procent. Skupina MMB plánuje udržet a posílit svojí pozici v retailovém segmentu skrze pokračující úspěšnou cenovou politiku, akvizici nových klientů a rozvoj řízení rizik. Tím chce dosáhnout zejména podpory růstu v oblasti nezajištěných spotřebitelských úvěrů a rozvoje nabídky hypotečních produktů. Banka též plánuje zvýšit atraktivitu nabídky svých služeb pro retailové klienty rozšířením nabídky pojistných produktů a služeb v oblasti správy majetku. V segmentu středně velkých podniků chce využít svoji jedinečnou pozici v rámci zemědělského sektoru a využívat příležitosti ke cross-sellingu ve svém leasingovém segmentu. Rovněž klíčem organického růstu je rozvoj dlouhodobých bankovních vztahů a zajištění přístupu malých podniků k řešení a službám v oblasti platebního styku, řízení likvidity a financování.

Finanční situace a výsledky hospodaření: Ziskovost banky patří mezi nejvyšší v rámci celého regionu. Rentabilita aktiv je pak vůbec nejvyšší ve srovnání s konkurenty. Tržby v posledních dvou letech však klesaly, když na jejich vývoji se nepříznivě projevuje prostředí nízkých úrokových sazeb a vysoká konkurence, která se odráží na snižujících se příjmech z poplatků. Tržní podíl MMB v oblasti úvěrování v posledních letech mírně klesal, což bylo ovlivněno zhoršující se situací v retailovém segmentu jak u hypotečních, tak i nehypotečních úvěrů. Naproti tomu korporátnímu segmentu se díky akvizici VB Leasing v roce 2014 v loňském roce dařilo. Provozní náklady zůstávají v posledních třech letech prakticky na totožné úrovni, nicméně se podařilo snížit tvorbu opravných položek na úvěry v selhání. Díky tomu i čistý zisk v loňském roce vzrostl na 4,5 mld. CZK. 

 

V letošním i nadcházejícím roce očekáváme, že ziskovost celého bankovního sektoru bude nadále sužována nízkými úrokovými maržemi, když první zvýšení úrokových sazeb tuzemskou centrální bankou můžeme očekávat nejdříve v roce 2018. Vysoká konkurence bude dlouhodobě působit na snižování výše poplatků. K opětovnému růstu celkových tržeb by se tak Moneta mohla vrátit až v roce 2018, když by měla těžit především ze širší nabídky služeb. Na straně nákladů letos očekáváme nárůst v jednotkách procent kvůli výdajům na implementaci strategie firmy a jejich výše bude ovlivněna i jednorázovou položkou související se vstupem MMB na pražskou burzu. Rovněž další regulatorní požadavky budou zvyšovat celkovou úroveň nákladů.

Přestože se úroveň kapitálové vybavenosti výrazně snížila po vyplacení mimořádné dividendy v loňském roce, její výše zůstává nadále nadprůměrná. Objem rizikově vážených aktiv k celkovým ale patří mezi nejvyšší v rámci největších bank, což je dáno portfoliem úvěrů poskytnutých retailovému segmentu bez zajištění. Silné kapitálové postavení banky očekáváme i v následujících letech. Zároveň předpokládáme, že banka bude nadále schopna poskytnuté úvěry plně financovat svými vlastními zdroji a nebude závislá na externím financování. Poměr úvěrů k depozitům by tak měl zůstat pod hranicí 100 %.

 

Dividendová politika: S výše uvedeným scénářem by měla být firma schopna pravidelně vyplácet dividendu. Základním cílem managementu je platit 70 až 80 % čistého zisku. Dividendový výnos akcie by se tak mohl pohybovat při námi odhadovaném rozmezí ceny akcie mezi 7 a 8 %. 

 

Ocenění společnosti: Ocenění jsme provedli na základě tržního srovnání se skupinou veřejně obchodovaných bankovních domů v rámci střední a východní Evropy včetně Ruska a Turecka, porovnání s tržním oceněním Komerční banky a odhadovaného vývoje budoucích dividend. Srovnání jsme provedli na odhadovaných číslech pro letošní úroveň čistého zisku, tržeb a účetní hodnoty. Zároveň jsme zohlednili i to, že ocenění akcií Komerční banky je oproti trhu výrazně nadprůměrné. Domníváme se však, že tak či tak by se akcie Monety měly obchodovat oproti akciím Komerční banky s diskontem, který by měl zohledňovat výši bilanční sumy, rizikovost obchodních aktivit a fakt, že Moneta bude nováčkem na trhu oproti mnohaletému obchodování akcií Komerční banky. Naproti tomu vůči trhu by se akcie Monety mohly obchodovat s určitou prémií zejména díky vysoké kapitálové vybavenosti, nezávislosti na externím financování a atraktivnímu dividendovému výnosu. Pozitivní je i vysoký free float (51 %), který podpoří likviditu a obchodovatelnost akcií. Výši dividend jsme odhadli na pět let dopředu, přičemž jsme uvažovali postupný růst výplatního poměru až k úrovni 80 % čistého zisku. Za výše uvedených metod odhadujeme cenu akcie v rozmezí 74 až 85 CZK za kus, což indikuje hodnotu firmy v pásmu 37,8 až 43,4 mld. CZK.

 

Podrobnější analýzu se stanovením konkrétní cílové ceny a doporučení zveřejníme po úpisu v následujících týdnech.

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

MONETA MB - Ocenění akcií vidíme v rozmezí 74 až 85 Kč

Diskuze a názory uživatelů na téma: MONETA MB - Ocenění akcií vidíme v rozmezí 74 až 85 Kč

Na dané téma nejsou žádné názory.
Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | M Mobil verze
Menu Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Pojištění COVID Volby

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Uživatel:
Upravit profil
Přihlášení
Jméno:
Heslo:
Zapomenuté heslo ?
Registrace nového uživatele