Jiřina Kavková (Kurzy.cz)
Podnikání  |  25.04.2016 12:08:00

5 nejčastějších chyb při předání rodinného podniku

Až 40 % firem v České republice můžeme označit jako firmy rodinné. Každá třetí ovšem nepřežije více než jednu generaci. Druhou generační obměnu dokáže úspěšně uskutečnit již pouze každý dvacátý rodinný podnik. V praxi se můžeme setkat s několika zásadními chybami, které mohou předání firmy zkomplikovat a majitelům přinejlepším zajistit nejednu bezesnou noc. Které chyby to jsou a jak se jich vyvarovat?

1. Nedostatečné plánování

Klíčové je celý proces předání opravdu poctivě naplánovat. Plánování by však nemělo začít až v okamžiku, kdy má k předání dojít. „Odečtěte pět let od plánovaného data předání a tehdy byste měli zahájit přípravu předání firmy. Svého nástupce si pečlivě vychovejte,“ upozorňuje Jiří Jemelka, výkonný ředitel společnosti J.I.P. pro firmy působící v oblasti podnikového poradenství se zaměřením na revitalizaci malých a středních podniků. Výměna generací je totiž běh na dlouhou trať. Trvá často v řádu několika měsíců, nezřídka i několika let.

2. Podcenění výběru nástupce aneb sympatie nestačí

Koho zvolit za svého nástupce? Výběr vhodného kandidáta úzce souvisí se správným načasováním. Pokud budete mít času dostatek, máte větší šanci, že vyberete správně a zároveň si nástupce takříkajíc vychováte. Dvě třetiny zástupců rodinných firem uvádějí, že je cílem firmy, aby podnik převzal některý z rodinných příslušníků. U adepta z rodiny se ale vždy snažte objektivně zhodnotit, zda dotyčný zvládne nejen převzetí firmy, ale bude přínosem pro její další rozvoj. Jen sympatie by ve výběru určitě rozhodovat neměly. Může také nastat situace, že v rodině nenajdete vhodného kandidáta. Poté budete muset vymyslet náhradní řešení a nové vedení hledat v řadách zaměstnanců, úplně mimo firmu, případně podnik prodat.

3. Do jedné řeky dvakrát nevstoupíš

Důležité též je, abyste si ujasnili svoji roli po předání firmy. Můžete odejít do zaslouženého důchodu, anebo se dále podílet na řízení podniku jako člen dozorčí rady či předseda představenstva. „Každopádně jakmile jednou firmu opustíte, nevracejte se do její operativy. Důvěřujte novému vedení, důvěřujte vlastnímu rozhodnutí. Kontrolujte zpovzdálí, strategicky, s časovou periodou jednoho měsíce či kvartálu. Případné výtky a rady svému nástupci vždy říkejte mezi čtyřma očima,“ radí Jiří Jemelka. Jen nová, čerstvá krev totiž může firmu posunout dál.

4. Proces předání není průběžně vyhodnocován

Kandidáta máte vybraného a proces obměny začal. Dalším vitálním krokem je rozvržení tempa, jakým budete k cíli postupovat a jednotlivé pokroky vyhodnocovat. Tedy zda ve správných termínech všichni postupují do správných pozic. Stanovte si tudíž konkrétní termíny s konkrétními průběžnými cíli. Příkladem může být kompletní převzetí komunikace s klíčovými zákazníky vašim nástupcem do dvou let od zahájení předání.

5. Absence komunikace směrem k zaměstnancům i zákazníkům

Nepodceňujte komunikaci se svými pracovníky. Pokud budete záležitost držet dlouho pod pokličkou, zaměstnanci nastávající změny určitě vycítí a mohli by mít pocit ohrožení. Případné napětí ve firmě a práce ve strachu o svá pracovní místa či platové ohodnocení by pak mohly mít negativní vliv na jejich chování či přístup k práci. Neméně důležitá je i komunikace s klienty. Včasné seznámení klientů s novým vedením utuží obchodní vztahy a posílí důvěru ve vaši značku.

Tip navíc: Nechte si poradit

Rozvoj rodinného podnikání v České republice pozastavilo období socialismu. Přesto u nás funguje řada rodinných firem. Mnoho zakladatelů však narazí v okamžiku, kdy mají rozhodnout, komu těžce vydřený podnik na sklonku pracovní kariéry předat. V zemích, kde je rodinné podnikání plně rozvinuté, je zcela běžné, že podniky využívají speciální poradenské firmy, které se zabývají poradenstvím v oblasti následnictví a předáváním podniků v rámci generační obměny. Nestyďte se tedy obrátit na odborníky. S předáním firmy se každý potýká zpravidla jen jednou za život. Rady a zkušenosti odborníků v této oblasti tak mohou být nad zlato, jelikož celý proces usnadní a zvyšují šanci, že firma bude i po obměně úspěšně pokračovat ve svém byznysu.

O společnosti J.I.P. pro firmy, s. r. o.

J.I.P pro firmy, s. r. o. je společnost, která poskytuje klientům vysoce specializované služby v oboru podnikového poradenství se záběrem zejména na revitalizaci firem, generační obměnu a strategické řízení. Zabývá se vzděláváním a poradenstvím pro malé a střední podniky a jednotlivce ze sféry podnikatelů, manažerů a obchodníků. K tomuto záměru používá praktické rozvojové projekty, koučink v praxi, vzdělávací programy a specializované individuální kurzy.

Kontakty:

Jiří Jemelka

výkonný ředitel společnosti J.I.P. pro firmy

e-mail: media@jip-pf.cz
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář






?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688