Jiřina Kavková (Kurzy.cz)
Podnikání  |  04.03.2016 15:24:16REKLAMA

Euler Hermes: Snižování globálních sektorových ratingů naznačuje problémy


Euler Hermes průběžně analyzuje 18 sektorů v 72 zemích (~1300 průmyslových odvětví), přičemž každé 4. průmyslové odvětví se z pohledu rizika v roce 2016 nachází v citlivé či vysoce rizikové oblasti

Sektor výroby a zpracování kovů a strojírenský sektor zaznamenaly v roce 2015 značné zhoršení plateb. Farmaceutický průmysl a IT si naopak vedly lépe.

Latinská Amerika, země GCC (země Perského zálivu) a Rusko čelily v roce 2015 největšímu zhoršení rizikových profilů. Evropa je jediným regionem s mírným zlepšením.

5 schopností, které firmy musí mít: odolnost vůči pokračujícím nízkým cenám komodit, preciznost při cílení na komplikované trhy v Číně, Brazílii a Rusku, síla čelit rostoucímu zadlužení a úvěrovému riziku, rychlost při řešení problémů, schopnost rychle se vyrovnat s blížící se vlnou fúzí a akvizic a narůstajícím tlakem na ceny.

Rok 2016 bude pro společnosti velmi těžký vzhledem k tomu, že podniky se musí vypořádat s mnoha krátkodobými i dlouhodobými problémy, analyzuje Euler Hermes, celosvětový lídr na poli úvěrového pojištění. Nová zpráva, která nese název “Zahajme sektorové hry – Firmy zažívají předčasný start na své vlastní Olympiádě“, nabízí pohledy do každodenního života společností po celém světě, které nečekaly až na olympiádu v Riu, aby mohly být podrobeny zatěžkávací zkoušce. Zpráva analyzovala změny sektorových rizik v 18 ekonomických sektorech v 72 zemích (~1,300 průmyslových odvětví).

“Manažerské týmy budou muset po návalech adrenalinu způsobených kolísáním na finančních trzích zachovat v následujících měsících chladnou hlavu”, říká Ludovic Subran, vedoucí ekonom Euler Hermes. “V roce 2015 byl 148 průmyslovým odvětvím zhoršen sektorový rating a pouze v 76 byl sektorový rating vylepšen. Výsledkem je to, že na začátku roku 2016 se každé 4. průmyslové odvětví z pohledu rizika nachází v citlivé či vysoce rizikové oblasti."

Tabulka 1: Ratingy sektorů na konci roku 2015 (osa y) & změny během 1 roku (osa x)                             

Tabulka 2: počet změn ratingů sektorů podle regionů

Euler Hermes na základě sektorových analýz identifikoval 5 makroekonomických oblastí, které budou výzvou pro podniky v roce 2016

1. Pokračující období nízkých cen komodit

Euler Hermes předpokládá, že klesající ceny ropy způsobí odhadem 25% propad investic v ropném sektoru, což se zásadním způsobem projeví v sektoru výroby strojů a strojních zařízení. Oproti tomu jednoznačným vítězem je sektor dopravy, a to opět kvůli nízkým cenám ropy – kde došlo v roce 2015 k vylepšení ratingu sektoru v 8 zemích, a to zejména v Evropě. U dalších komodit, jako je železná ruda, se očekává další pokles cen. Toto bude mít dopad i na sektor výroby a zpracování kovů, u kterého má většina sledovaných zemí (61 z 72 monitorovaných) dle upisovatelů Euler Hermes již rating v citlivé či vysoce rizikové oblasti.

2. Chaos na rozvíjejících se trzích

Rozvíjející se trhy zaznamenaly v roce 2015 nebývalé množství snížení ratingů (122) ve srovnání s pouze omezeným počtem ratingů zvýšených. Afrika, Střední východ a Latinská Amerika zaznamenaly 39, resp. 34 zhoršení ratingů. Ohniskem problémů je Brazílie, kdy 15 z 18 ratingů průmyslových odvětví se nachází v citlivé či vysoce rizikové oblasti. Naopak západní Evropa s 24 vylepšeními ratingů sektorů pomohla globální riziko sektorů vyrovnávat.

3. Narůstající zadluženost, splatnosti a úvěrové riziko

Obrátky pohledávek (DSO), které jsou klíčovým indikátorem stavu cash flow a hrozících insolvencí, celosvětově narůstají. V Číně vzrostl DSO v roce 2015 na 81 dní a dle předpovědi dále poroste až na 84 dní v roce 2016; očekává se, že insolvence v roce 2016 vzrostou o 20%. Alarmující je rovněž míra čistého zadlužení, která je 108% v sektoru výroby a zpracování kovů a 92% jak v sektoru výroby strojů a strojních zařízení, tak například v papírenském sektoru.

4. Narůstající riziko náhlého zvratu

Zatímco investiční cyklus zůstává v prostředí globální proměnlivosti a ekonomické nejistoty utlumený, riziko náhlých zvratů s sebou nese další hrozbu pro tradiční průmyslová odvětví. Jedním z alarmujících příkladů je retail, který již nyní se vzestupem internetového obchodu a mobilních technologií představuje 3,5 trilionu USD. Vzdálenost od spotřebitele, odklon od výzkumu a vývoje a závislost na infrastruktuře jsou tři faktory zvyšující riziko náhlého zvratu při porovnávání průmyslových odvětví po celém světě.

5. Další vlna fúzí a akvizic

Vzhledem k oslabení možností organického růstu se podniky stále více zajímají o akviziční příležitosti. Euler Hermes očekává, že objem fúzí a akvizic tento rok opět převýší 4 biliony dolarů, přičemž dojde k 10% nárůstu objemu transakcí na celkových 20 000. Tyto nárůsty jsou vyvolány rostoucí aktivitou v chemickém, farmaceutickém a technologickém sektoru. V roce 2015 byly obzvláště dynamické přeshraniční transakce vedené asijskými korporacemi, které se zaměřily na evropské firmy, kde došlo k nárůstu transakcí o 17%.

“V některých sektorech – jako jsou např. energetika, výroba strojů a strojních zařízení a oblast výroby a zpracování kovů – se podniky nacházejí v pasti, kdy musí na jedné straně čelit krátkodobým problémům, jako jsou nízké ceny komodit, volatilní tržní poptávka na rozvíjejících se trzích a zadluženost, a na druhé straně střednědobým problémům jako je hrozba náhlých zvratů nebo nežádoucí konsolidace, " uzavírá Subran .

Zdroj: www.eulerhermes.cz
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Zákony Kalkulačka Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Důchodová kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Podílové fondy

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Penzijní fondy

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - TÜV spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů