BOSSA.CZ (BOSSA.CZ)
Investice  |  29.02.2016 15:12:14

Čelí Čína stejné úvěrové krizi jako USA v roce 2007?

Není tomu tak dlouho, co problémy na americkém hypotečním trhu vyústily v pád investiční banky Lehrman Brothers a odstartovaly finanční krizi, která způsobila paseku na všech světových trzích. Položila na záda nejednu finanční instituci a eurozóna, která to jen-tak-tak ustála v nezměněném složení, se dosud pere s jejími důsledky. Sice uplynulo několik let, ale problém s rizikovými půjčkami úplně nezmizel. Tentokrát vyvstal v Zemi Draka.

Čas na vytváření nějakých predikcí už dávno zmizel jako pára nad hrncem. Problém dluhové krizeČíně dosáhl stejných proporcí jako hypotekární krize ve Spojených státech před devíti lety. Hodnota rizikových úvěrů, včetně úvěrů které vykazují znaky rizika budoucího splácení, vzrostla na konci loňského roku na 4,2 bilionu jüanu (645 miliard dolarů). To představuje 5,45 % celkového objemu pohledávek. V roce 2006, těsně předtím, než stejná aktiva svrhla svět do nejhorší finanční krize od roku 1929, tvořily rizikové hypotéky ve Spojených státech balík o objemu 600 miliard dolarů.

Graf: Růstu objemu rizikových úvěrů v Číně



Zdroj: Bloomberg

Objem nesplácených úvěrůčínských komerčních bankách vyskočil na konci roku 2015 oproti předchozímu roku o 51 % na 1,27 bilionů jüanu. To je nejvyšší hodnota od června 2006. Čínská bankovní regulační komise trhy uklidňuje slovy, že jejich podíl na celkovém objemu úvěrů komerčních bank stoupl jen z 1,25 % na 1,67 %. Zároveň podíl krytí špatných průmyslových úvěrů, jednoduše řečeno míra schopnosti absorbovat potenciální ztráty, oslabil meziročně na 181 % z 200 % kvůli poklesu cen komodit.

Čínské úřady to ale viditelně nijak zásadně nevystrašilo. Nejen, že neomezily banky v množství půjčování peněz, ale ani je nenutí špatné úvěry odepsat. Bankám by se tím snížil kapitál a možnosti dalšího půjčování peněz, což nechtějí čínské autority, které preferují strategii zaplavit trh likviditou, protože to je jeden ze způsobů, jak udržet ukazatel poměru nesplácených úvěrů pod kontrolou. Přesto absolutní hodnota špatných úvěrů neustále roste. Čínští regulátoři naopak zamýšlejí dále snižovat povinné minimální rezervy (polštář bank pro potenciální ztráty) a masivněji podporovat nové půjčky.

A čínské banky poslouchají autority a půjčují vesele dále. Hodnota nových úvěrů v domácí měně se za leden 2016 vyšplhala na 2,51 bilionu jüanu, čímž předčila mediánový odhad analytiků 1,9 bilionu jüanu. Ze zprávy čínské centrální banky vyplynulo, že agregátní financování vzrostlo na rekordních 3,42 bilionu jüanu. Čínské špatné úvěry vzrostly za posledních šest let o 256 %, i když podíl na celkových poskytnutých půjčkách klesl. Skutečná výše peněz, které nejsou spláceny, je však zatím neznáma.

Graf: Růst celkového obejmu úvěrůČíně



Zdroj: Bloomberg

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688