Ekonomický deník (Ekonomický deník)
Ze světa  |  11.01.2016 06:00:59

Technologické priority nizozemského předsednictví EU


Nizozemí, kromě jiného, představilo 5 nejvyšších priorit v oblasti digitálních technologií na příštích šest měsíců svého předsednictví Evropské unii.

S novým rokem přišla také změna v čele Evropské unie. Od Lucemburska přejímá předsednictví Nizozemí. K jeho prioritám patří hospodářský růst a zaměstnanost, energetika a ochrana klimatu, a v neposlední řadě bezpečnost a ochrana hranic. Zejména u posledně jmenovaného chce Nizozemí využít digitální technologie. Hlavní priority nizozemského předsednictví v této oblasti shrnul portál Vieuws.eu.

Šifrování

Nizozemí se staví striktně proti jakémukoli omezování šifrování. Podle dokumentu ministerstva spravedlnosti a bezpečnosti by takové omezování pouze oslabilo bezpečnostní prvky při ochraně uchovávání dat a stejně by to nijak nezabránilo teroristům či jiným zločincům plánovat svou činnost.

„Chytré hranice

Již v minulosti se objevily návrhy na to, aby byl vytvořen systém, který by monitoroval pohyb přes vnější schengenskou hranici Evropské unie. Ten by se však týkal pouze lidí, kteří nejsou občany některé ze členských zemí EU. Nyní se však hovoří o tom, že by se takový monitorovací systém vztahoval na všechny, kdo cestují do nebo z Evropské unie, a to bez ohledu na to, zda daný člověk má nebo nemá občanství země, která je součástí schengenského prostoru. Přitom se nejedná o nijaký zcela nový návrh, ale jen o oprášení jednoho z opatření, které již v roce 2014 navrhovala Evropská komise.

Bezpečný přístav

Jednou z priorit je také vytvoření „bezpečného přístavu“ pro předávání dat mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Jde o jistou reakci na rozsudek Soudního dvora EU ze 6. října minulého roku. Tehdy Soudní dvůr EU prohlásil za neplatné rozhodnutí Evropské komiseroku 2000. Na základě tohoto rozhodnutí bylo možné předávat osobní údaje do Spojených států americkým společnostem, které se zavázaly dodržovat zásady „bezpečného přístavu“. Nizozemí se nyní chce zasadit o vybudování ještě bezpečnějšího „bezpečného přístavu“.

Jednotný digitální trh

Nizozemí bude také prosazovat další kroky při budování jednotného digitálního trhu. Budou se týkat především on-line obchodování a e-shopů, standardizace doručování balíků přes hranice členských států, předávání digitálního obsahu a duševního vlastnictví. V této souvislosti se očekává střetávání zájmů různých lobbistických skupin.

Reforma spektra

Vieuws.eu odhaduje, že letos v květnu by mohla být předložena konkrétní strategie, jak uspořádat jednotný digitální trh z hlediska širokopásmového připojení k internetu.

-usi-


Ekonomický deník přináší zpravodajství, analýzy a komentáře ze světa ekonomiky a technologií.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688