Ekonomický deník (Ekonomický deník)
Investice  |  08.12.2015 06:00:41

Klimatický summit: Polsko si klade podmínky


Globální dohoda o boji proti změnám klimatu může narazit na odpor Polska. To si klade podmínky.

Polsko položilo další podmínku pro ratifikaci dohody boje proti klimatickým změnám. Prý ji podpoří jen tehdy, bude-li dohoda o omezení skleníkových plynů skutečně globální. Podle Mieczyslawa Ostojského, hlavního vyjednavače polského týmu, by měla dohoda stanovit mnohem ambicióznější hranici pro to, aby se stala platnou a závaznou.

Proto, aby tato dohoda byla přijata, se zatím počítá s tím, že by stačilo, pokud by ji ratifikovaly země, které dohromady vypouštějí 55 až 60 procent emisí skleníkových plynů. To se však zdá Ostojskému málo. „Navrhujeme, aby přijetí dohody bylo podmíněno tím, že se pro ni vysloví země, které jsou zodpovědné alespoň za 90 % světových emisí skleníkových plynů,“ sdělil agentuře Bloomberg Ostojski. „O tom podílu se dá diskutovat, nicméně pro nás existuje jistá hranice a 50, 55 nebo 60 % je z našeho pohledu pod ní,“ dodal Ostojski.

Že Polsko může činit problémy, se dalo tušit ještě před začátkem pařížského klimatického summitu. Nová konzervativní vláda v čele s premiérkou Szydlovou sice dala najevo, že dohodu z Paříže nebude apriori torpédovat, to ovšem nutně neznamená, že nebude hledat cesty k tomu, jak ochránit svůj průmysl a uhelné elektrárny.

„My v Polsku vidíme potřebu chránit klima, ale také velmi hlasitě hovoříme o tom, že naše ekonomika potřebuje jiná řešení, než která byla původně navržena,“ řekla Beata Szydlová portálu Politico.eu. „Přijeli jsme do Paříže s očekáváním, že dohoda, která bude uzavřena, uspokojí naše představy,“ dodala polská premiérka.

První polská podmínka k připojení se k dohodě o klimatu byla, že ta musí být vskutku globální. Varšava se obává, že ambiciózní plány Evropské unie snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 40 % v porovnání s rokem 1990, a současné zvýšení podílu obnovitelných zdrojů na 27 % a zvýšení energetické efektivnosti také o 27 %, by mohly být příliš nákladné a ochromit evropský i polský průmysl.

Druhou podmínkou, kterou si Polsko před summitem stanovilo, je, že jakákoli dohoda z Paříže musí brát v potaz potřeby jednotlivých národů a „chránit zájmy polské ekonomiky.“ Pokud budou tyto podmínky splněny, pak „je z polského pohledu možné k takové dohodě připojit podpis,“ řekla Beata Szydlová.

Polsko v současné době vyrábí elektřinu až z 80 % za pomoci hnědého uhlí. Je tedy logické, že Polsko je vůči jakýmkoli pokusům přijmout závaznou a přísnou dohodu a boji proti klimatickým změnám velmi ostražité.

-usi-


Ekonomický deník přináší zpravodajství, analýzy a komentáře ze světa ekonomiky a technologií.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688