Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Akcie ve světě  |  23.11.2015 06:44:00

Dolar proti euru atakuje mnohaměsíční maxima


Euro spadlo v průběhu minulého týdne vůči americkému dolaru na nejslabší hodnotu za posledních sedm měsíců , když se kurz USD/EUR ve středu týdne krátce dostal dokonce pod hladinu 1,0620.

Kurz jednoznačně reflektuje rozdílné fáze, ve kterých se nacházejí centrální banky na obou stranách Atlantického oceánu , což potvrdily zveřejněné zápisy z posledních jednání těchto měnověpolitických institucí. Pokud jde o Fed, shodli se členové FOMC na tom, že prosincové zvýšení sazeb by mohlo být vhodné a další postup normalizace měnové politiky v USA bude postupný. Většina z nich si také myslí, že podmínky pro zpřísnění měnové politiky budou do prosincového jednání (16. prosince 2015) splněny. Konsenzus panuje na tom, že se budou pečlivě vyhodnocovat přicházející data. Ta z domácí ekonomiky zůstávají silná. A platí to jak o trhu práce, tak i o inflačním vývoji - poslední statistika poukázala na meziroční vzestup spotřebitelských cen po očištění o volatilní ceny potravin a energií o 1,9 % y/y. Rozpory ale panují ohledně hodnocení rizik plynoucích ze zahraničního vývoje. Právě vnější rizika stála za tím, že dosud dolarové úrokové sazby zvýšeny nebyly. Oproti FOMC se poslední jednání ECB neslo jednoznačně v holubičím tónu. Někteří členové rady guvernérů vyjádřili pochybnosti v souvislosti s dlouhodobými strukturálními výzvami, např. schopnosti ECB dosahovat plnění inflačního číle nebo vůbec schopnosti tlačit jádrovou inflaci směrem vzhůru. Proto si Governing Council pro svoje další rozhodování nechá hlouběji zanalyzovat možnosti dalšího upravení velikosti programů kvantitativního uvolňování (QE) a zahrnutí další aktiv do QE programů, stejně jako další snižování depozitní sazby. Ekonomové SG tak i nadále očekávají, že do QE programů budou zahrnuty další aktiva, bude vypuštěna zmínka o konci QE programů v září 2016 a dále snížena depozitní sazba o 10 pb.

První polovina tohoto týdne bude ve znamení plného ekonomického kalendáře v USA ; vše podstatné se tedy odehraje před čtvrtečním Dnem díkůvzdání. Zveřejněny budou objemové (říjnové prodeje stávajících domů) a cenové (zářijový vývoj cen nemovitostí ve 20 největších amerických městech) statistiky z trhu nemovitostí. Zatímco ceny zřejmě dále porostou, u aktivity očekáváme za říjen určité zpomalení. Jednou z klíčových událostí by mělo být zlepšení odhadu HDP za Q3 15. Od publikování rychlého odhadu ve výši 1,5 % mezičtvrtletně anualizovaně zveřejněné ekonomické indikátory překvapovaly spíše pozitivně, což by mělo vést ke vzestupné revizi; dle našeho názoru ke 2,2 %. V rámci struktury předpokládáme silnější spotřebitelské výdaje, investice podnikové sféry a výdaje veřejného sektoru. Pozitivně směrem již ke čtvrtému čtvrtletí by měla vyznít říjnová statistika objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, kde očekáváme nejlepší výsledek za poslední čtyři měsíce. A v neposlední řadě by se měla silná datatrhu práce projevit i v říjnových statistikách osobních příjmů a výdajů Američanů.

Celá řada zajímavých ekonomických indikátorů bude publikována i v Evropě. Hned úvod týdne přinese sérii předběžných listopadových PMI indexů průmyslové aktivity i aktivity ze sektoru služeb. Za eurozónu jako celek očekáváme stabilizaci na říjnových hodnotách, což by mělo být konzistentní se stabilní hospodářskou dynamikou (za Q4 15 očekáváme 0,3 % q/q). Pokud jde o nejvýznamnější evropské země, zatímco u Francie očekáváme určité zlepšení aktivity, u Německa naopak PMI klesnou. Obdobně jako PMI indexy by měly vyznít i indikátory sentimentu (spotřebitelského, podnikatelského i ekonomického) z dílny Evropské komise. Publikování struktury německého HDP za Q3 15 by mělo poukázat na návrat domácí poptávky, a to ve složce soukromé i veřejné spotřeby. Náběh investic bude zřejmě postupnější a bude směřovat až ke Q4 15. Jak moc nálada německých podnikatelů doplatila na kauzu Volkswagen či imigrační vlnu odhalí listopadový Ifo index.

Ve výsledku by tak ekonomické indikátory měly nadále hovořit spíše ve prospěch dolaru na úkor eura. A koneckonců trend oslabujícího eura byl patrný i v průběhu dnešní asijské seance, když kurz atakoval hladinu 1,06 USD/EUR.


Autor: Jan Vejmělek

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Přečtěte si také:

27.07.2020Euro proti dolaru atakuje nejsilnější hodnoty za téměř dva roky (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
12.11.2018Koruna atakuje mnohaměsíční minima (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
17.06.2013Euro proti dolaru atakovalo čtyřměsíční maximum Investiční bankovnictví (Komerční banka)
18.09.2012Euro se udrželo poblíž mnohaměsíčního maxima Investiční bankovnictví (Komerční banka)



Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688