Patria (Patria Finance)
Investice  |  30.10.2015 11:19:07

Čeho se nejvíce bojí centrální bankéři?


Mervin King jednou řekl: „Centrální bankéři jsou často obviňováni z toho, že jsou posedlí strachem z inflace. Tak to ale není. Pokud jsou něčím posedlí, pak strachem z fiskální politiky.“ King se stal centrálním bankéřem poté, co působil na akademické půdě a dobře ví, o čem hovoří. Můžeme to také nazvat strach z fiskální dominace. Tedy z toho, že centrální bankéři budou nuceni monetizovat vládní dluh takovým způsobem, který povede k vysoké inflaci. Já se domnívám, že tento strach je klíčovým faktorem, proč centrální banky váhají s použitím „peněz z vrtulníků“.

Tvorba nových peněz není už nějakou dobu žádným tabu. Programy kvantitativního uvolňování jich vytvořily obrovské množství. Za tyto peníze se nakoupila finanční aktiva, která se mohou zase prodat v případě, že bude potřeba dříve vytvořené peníze opět zlikvidovat. Pokud jsou použity peníze z vrtulníků, centrální banka je prostě rozdá. Kdyby je pak chtěla zase stáhnout zpět, mohlo by dojít k tomu, že by neměla dost aktiv, která by prodávala. Můžeme tomu říkat „insolventní monetární politika“.

Tento problém lze ale vyřešit poměrně jednoduše. Vláda by se zavázala, že centrální bance vždy dodá aktiva, která potřebuje na to, aby udržela inflaci pod kontrolou. Pokud by centrální banka byla po použití peněz z vrtulníků tímto způsobem refinancována, staly by se peníze z vrtulníků v podstatě fiskální stimulací financovanou nově vydanými dluhopisy. Klíčové je ovšem to, že ono dluhopisové financování stimulace je zpožděné. Podle mého názoru může být právě toto zpoždění klíčovým nástrojem pro překonání fetišismu zaměřeného na fiskální deficity. Ten se totiž v poslední době ukázal být velmi silným. A centrální banky by získaly efektivnější nástroj, než je kvantitativní uvolňování.

Banky se ale tímto směrem vydat nechtějí. Hlavním důvodem je obava z toho, že vlády by nakonec svůj slib nedodržely a neposkytly by jim refinancování. Jde ale o obavy liché, a to ze dvou důvodů. Za prvé, už nyní čelí možnosti velkých ztrát v souvislosti s kvantitativním uvolňováním a pak by financování od vlády potřebovaly také. Například Bank of England už požadavek na takový krok vznesla a bylo jí vyhověno. V principu není mezi takovým refinancováním a refinancováním v rámci peněz z vrtulníků žádný rozdíl.

Druhý důvod je jednoduchý. Ve vyspělých ekonomikách dobře víme, že během boomu by mělo dojít k růstu sazeb, který by měl bránit zvýšení inflace nad přijatelnou míru. Je těžké si představit, že by nějaká vláda odmítla poskytnout během boomu své centrální bance potřebná aktiva. Jestliže by k tomu došlo, centrální banka by byla impotentní. Pokud by vlády měly v plánu takto zasahovat do politiky centrálních bank, už dávno by prostě omezily jejich nezávislost a tím by jim zabránily použít prodej aktiv, která v rozvaze mají. Jinak řečeno, pokud by byly obavy centrálních bankéřů realistické, banky by svou nezávislost ztratily dávno předtím, než by vlády porušily svůj slib financovat peníze z vrtulníků emisí dluhopisů.

Obavy z fiskální dominance nejsou samy o sobě iracionální. V moderní demokracii je ale stále méně pravděpodobné, že by taková dominance skutečně nastala. A iracionální obavy jsou v této oblasti problematické i proto, že sebou nesou také náklady. Když centrální banky začaly s programem kvantitativního uvolňování, překonaly tím jednu velkou psychologickou bariéru. Možná, že šlo o ten nejdůležitější krok směrem k překonání primitivního strachu z fiskální dominance. Bankéři ale musí jít dál a musí nastat racionální diskuse o alternativách kvantitativního uvolňování.

Autorem je Simon Wren-Lewis z Oxford University.


Zdroj: Mainly Macro

Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688