Patria (Patria Finance)
Investice  |  15.10.2015 13:57:57

Goldmani: Probíhá poslední vlna finanční krize


Finanční krize může být vnímána jako několik vln, které jsou sice oddělené, ale přesto spolu souvisejí. První vlnou byla krize v USA, která začala kolapsem hypotéčního trhu a skončila pádem Lehman Brothers, nastartováním programu TARP a kvantitativního uvolňování. Druhá vlna proběhla v Evropě. Začala v bankovním sektoru, který držel riziková americká aktiva. Skončila krizí na trzích vládních dluhopisů a rozjetím programu kvantitativního uvolňování. Třetí vlna vznikla na rozvíjejících se trzích (EM) a jde ruku v ruce s kolapsem cen komodit.

Popsané tři vlny jsou znázorněny v grafu spolu s vývojem indexu evropských, amerických a EM akcií:

gs

Zdroj: GS, FTAlphaville

Tato neustále se vracející krize má za následek to, že neprobíhá obvyklé oživení na akciových trzích. Během většiny cyklů můžeme totiž rozlišovat čtyři základní fáze, které můžeme nazvat následovně: Zoufalství, naděje, růst a optimismus. Během první vlny se trhy dostaly do fáze zoufalství. Když začal program kvantitativního uvolňování, americké trhy se dostaly do silné fáze optimismu, ale v Evropě nezačala ani fáze růstu, protože se objevila krize bankovního systému a vládního zadlužení. Rozvíjející se trhy se postupně pohybovaly směrem k optimismu, protože jim pomáhala akomodace v USA. Když se ovšem Evropa v roce 2012 konečně dostala do fáze růstu, rozvíjející se trhy se propadly do fáze zoufalství.

V současné době se pozornost trhů zaměřuje zejména na tyto rozvíjející se trhy, investoři ale stojí před dvěma základními scénáři. Je možné, že čelíme dlouhodobé stagnaci, což napovídá i vývoj na dluhopisových trzích. Nebo můžeme zpomalení na rozvíjejících se trzích vnímat jako konečnou část celkové finanční krize. Ta by postupně nutila příslušné země k tomu, aby posílily rozvahy stejně, jako se to stalo v USA a v Evropě. Nová rovnováha by pak měla vést k normalizaci ekonomiky, růstu zisků i sazeb.

Podle našeho názoru je dlouhodobá stagnace méně pravděpodobná a pravděpodobnost recese je v dohledné době velmi nízko. Vyvozujeme tedy následující závěr: Akcie by si v následujících 12 – 24 měsících měly opět vést lépe než dluhopisy. Návratnost generovaná akciovými trhy by ale měla být nižší než v předchozích letech, kdy díky uvolnění ekonomické politiky rostly valuace. Akciové trhy ve vyspělých zemích si také budou nadále vést lépe než akcie z rozvíjejících se trhů.

Zdroj: GS, FTAlphaville




Patria Online je investiční portál s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688