Akcieatrhy (Akcieatrhy.cz)
Investice  |  02.09.2015 10:05:45

Čína ničí globální trhy

Ekonomické zpomalování Číny má dopad na globální růst, na měny rozvíjejících se zemí, na propad cen komodit a kolaps cen ropy a dalších energií. Tento negativní ekonomický vývoj by mohl urychlit snahu čínských orgánů o oslabení yuanu ve snaze o odvrácení drastického propadu cen akcií na tamním trhu.
 
V této souvislosti je úsměvné, že „černá labuť“, což je označení pro nenadálé události, které mají hluboký dopad na další vývoj, by mohla být přejmenována na „červenou labuť“, protože neblahé události přicházejí z Číny.
 
V posledních měsících začínají mít investoři obavy ohledně světového ekonomického růstu, posilování dolaru, vývoji na akciovém trhu a dalšího neblahého vývoje. Index S&P 500 nevykazuje známky růstu, společnostem z indexu nerostou příjmy, ani zisk, Evropa se neumí vypořádat s vývojem v Řecku jinak, než že „kope do plechovky dolů z kopce“ a poskytuje Řecku další a další úvěry.
 
Nicméně největší obavy z vývoje v posledních měsících vyvolává vývoj v Číně. I když čínští představitelé uvádějí, že ekonomika země roste „oficiálním“ tempem 7 % ročně, současný vývoj naznačuje, že HDP roste mnohem pomalejším tempem. Pokud to bude pokračovat, tak tento vývoj bude mít převážně negativní vliv na globální ekonomiku a na vývoj na světových trzích.

 
Současný vývoj v Číně
Během minulých několika měsíců oznámila Čína, že její průmyslová produkce roste nejpomaleji za poslední dva roky. V červenci se jak export, tak import dostal do záporných čísel. Tento vývoj byl jedním z klíčových faktorů, který vedl čínské představitele k rozhodnutí o znehodnocení měny, což vyvolalo na světovém trhu otřesy a zvýšenou volatilitu.
 
Dále přistoupili čínští představitelé k přijetí mimořádných opatření k zastavení masivního propadu na akciovém trhu, který začal uprostřed června. Uveřejněná ekonomická data a mimořádná opatření vlády rozhodně neukazují na to, že by ekonomka rostla podle oficiálních údajů a dodržela uváděný 7% růst. Spíš to vypadá na to, že skutečný růst bude někde na polovině oficiálního údaje.

 
Jaké to má důsledky:
Čína byla považována v posledních několika desetiletích za hlavního odběratele komodit a energií. Zpomalení ekonomického vývoje v Říši středu je hlavní příčinou propadu komoditních cen u mědi, železa a dalších komodit, které se pohybují cenově na svých historických minimech. Komoditní index agentury Bloomberg je na úrovních roku 2002. Čína je v důsledku nižší poptávky také částečně zodpovědná za rok trvající pokles cen ropy.
 

Pokračování a další grafy ZDE

 | sledujte nás přes Facebook |


Tyto zprávy pro vás vytváří Akcieatrhy.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688