Osobní finance  |  02.09.2015 07:41:50

Mezi prodejci je mnoho mýtů o reklamacích. Řekneme vám, na co si dát pozor


Při prodeji zboží nebo služeb se jistě každý obchodník setkal s nespokojeným zákazníkem, který byl přesvědčen o tom, že je v právu. Právě v těchto případech musí každý obchodník přesně vědět, jaké jsou jeho povinnosti a práva. A měl by je umět vysvětlit i spotřebiteli. Vedoucí právního oddělení dTestu Lukáš Zelený vám prozradí 7 rad, na co si dát pozor při vyřizování reklamace.

Nový občanský zákoník je často nejasný a v některých případech se dá různě interpretovat. I z toho důvodu pořádá dTest kurzy pro podnikatele, které pomáhají předcházet zbytečným komplikacím či konfliktům se zákazníky.

1. Výrobek si musí zachovat své vlastnosti po dobu vyznačenou na obalu. Pokud není doba vyznačená, platí lhůta 24 měsíců.

Zakoupí-li si spotřebitel pračku, počítač, skříň, telefon či obuv a v záruční době se na věci objeví vada, jejíž vznik sám nezavinil, může ji reklamovat. Prodávající je totiž povinen spotřebiteli dodat věc (spotřební zboží) bez vad s vlastnostmi, které má mít běžný výrobek téhož druhu, nebo na kterých se domluvili. To například znamená, že výrobek dodá obchodník v domluvené barvě.

Doba, po kterou prodávající spotřebiteli odpovídá za vady u spotřebního zboží, činí 24 měsíců a začíná běžet dnem jeho převzetí. U věcí, které se rychle kazí (např. pečivo, lahůdky), musí být vyznačena doba použitelnosti, třeba na obale, na regálu, u košíku s pečivem. U ostatních věcí, které se běžným používáním spotřebovávají, musí být napsaná minimální doba trvanlivosti. Zjištěné vady u potravin musí zákazník vytýkat bez zbytečného odkladu, přestože si musí výrobky uchovat dané vlastnosti po dobu vyznačenou na obalu. Je třeba ještě poznamenat, že zákonem stanovenou dobu pro uplatnění práva z vad nelze zkrátit, vyjma věcí použitých.

2. Jako prodávající máte stejné povinnosti jako výrobce.

Jako prodávající musíte na požádání kupujícímu písemně potvrdit jeho práva, na která má ze zákona nárok v případě vady výrobku. Důležité je zejména to, jak dlouho tato práva trvají, jaký mají rozsah a kde je uplatnit. Pokud je to třeba, musí prodávající kupujícímu jeho práva také srozumitelně vysvětlit. Platí, že prodávající má stejné povinnosti jako výrobce. Pokud třeba prodává věc, na které je uvedena pětiletá záruka, má spotřebitel právo ji po celou tuto dobu u prodejce uplatnit.

3. Vystaveným záručním listem garantujete více, než je standard.

Pokud prodávající vystaví záruční list, poskytuje tím záruku za jakost, tedy garantuje zákazníkovi něco navíc oproti běžnému standardu. Stejnou váhu má také taková záruka uvedená ve smlouvě nebo na obalu výrobku. Příkladem je prodloužení záruky třeba o jeden rok. V žádném případě nemůže záruka vylučovat nebo omezovat odpovědnost prodejce v rozsahu, kterou mu ukládá zákon. Spotřebitel má svá práva, i když mu je prodejce písemně nepotvrdil. Práva spotřebitele nelze vyloučit ani omezit, a to ani kdyby s tím spotřebitel souhlasil. Takový souhlas by pak byl neplatný.

4. Zákazník může reklamovat zboží v provozovně, v sídle či místě podnikání obchodníka.

Samotné uplatnění reklamace vedle občanského zákoníku řeší podrobněji ještě zákon o ochraně spotřebitele. Spotřebitel zboží reklamuje v provozovně, ve které byla věc koupena, případně v provozovně, kde to dovoluje povaha prodávaného sortimentu (například nelze reklamovat zahradní sekačku v cukrárně), nebo v sídle či místě podnikání obchodníka. Pokud to má kupující blíže do záručního servisu, který je uveden v potvrzení či v záručním listu, může se obrátit i tam. Servis musí provést opravu ve stejné lhůtě, jako by to podle zákona musel udělat prodejce.

 5. O reklamaci musíte rozhodnout do tří dnů. Kupujícího musíte informovat, jak bude reklamace provedena.

 Při uplatnění reklamace musí prodejce (nebo servis) vystavit spotřebiteli potvrzení, kde uvede datum přijetí reklamace, popis vady a především požadovaný způsob vyřízení ze strany spotřebitele (vrácení peněz, oprava, výměna za nový kus, sleva z kupní ceny). Je rozšířeným omylem, že na rozhodnutí o reklamaci má obchodník třicet dní. Zákon říká, že prodejce musí rozhodnout o reklamaci ihned, nejpozději však do 3 dnů od převzetí. Odstranit vadu pak musí bez zbytečného odkladu, ale nejdéle do třiceti dnů.

 6. Zákon umožňuje, aby si prodejce domluvil se zákazníkem reklamační lhůtu delší, než je 30 dní.

 Obchodník si může se zákazníkem dohodnout lhůtu delší, než je 30 dní. Ovšem nelze tak učinit třeba skrytě v obchodních podmínkách či reklamačním řádu. Musí se jednat o vzájemnou dohodu. Vyprší-li zákonná či smluvená lhůta, považuje se to za podstatné porušení smlouvy a kupující může od kupní smlouvy odstoupit, požadovat výměnu za nový kus či přiměřenou slevu z ceny věci, je-li věc i přes vadu použitelná k původnímu účelu. Mohl by také ale stále trvat na odstranění vady opravou.

 Je užitečné vědět, že 30denní či jiná lhůta pro vyřízení reklamace určená ve dnech začíná běžet vždy den následující po uplatnění reklamace. Pokud její poslední den připadá na víkend či svátek, prodlužuje se lhůta až do následujícího pracovního dne.

 7. Vyřízením reklamace se myslí, že o ni obchodník informuje zákazníka. Jinak se to za vyřízení nepovažuje.

 Pokud prodejce neinformuje zákazníka o vyřízení reklamace, tak je to stejné, jako by ji nevyřídil. Obchodník se může se spotřebitelem domluvit i na jiném způsobu informování o reklamaci (například že si zákazník v dohodnutém termínu zatelefonuje). Pak platí tato dohoda.

 

 

dTest, o.p.s. je největší česká spotřebitelská organizace a vydavatel měsíčníku dTest. V časopise i na webových stránkách publikuje výsledky nezávislých testů produktů, informace o spotřebitelských právech i rady, jak tato práva účinně uplatňovat. Poradenská linka dTestu pomáhá řešit problémy desetitisícům spotřebitelů ročně. dTest pořádá kurzy určené majitelům a zaměstnancům malých i velkých firem, kteří se chtějí dozvědět, jaké povinnosti mají při prodeji, reklamacích a dalších často řešených situacích vůči spotřebitelům, a dozorovým orgánům. www.dtest.cz/kurzy

 
Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Mezi prodejci je mnoho mýtů o reklamacích. Řekneme vám, na co si dát pozor

Diskuze a názory

Na dané téma nejsou žádné názory.
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Důchodová kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Podílové fondy

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Penzijní fondy

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - TÜV spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů