Smart Companies (Smart Companies)
Okénko pro podnikatele  |  29.06.2015 09:12:34

Potřebujete se zbavit firmy? Raději čtěte…


 

Vlastnění či působení v takové společnosti může ovšem být velkým rizikem jak pro společníky, statutární orgány tak i jejich dědice. Mohou totiž být mmj. terčem útoku nekalého živlu, který jejich jménem „podniká“ a např. odebírá zboží. O tyto firmy se ale začínají aktivněji zajímat také finanční úřady a rejstříkové soudy, které je z rozličných důvodů mohou pokutovat, nebo je i tzv. „poslat do likvidace“. Likvidátorem pak bývá soudem ustanoven často společník či jednatel, který nereaguje či nekoná a to je hodně velký „pech“. I tzv. „spící firma“ totiž musí plnit své povinnosti vůči finančnímu, živnostenskému, statistickému úřadu, obchodnímu rejstříku a řadě dalších institucí.  

Horším aspektem je však to, že takovou likvidaci nemá vlastník pod kontrolou a tedy ani výši jejích nákladů a jiné důsledky (např. osud majetku), nemluvě o možných sankcích za neplnění zákonných povinností a odpovědnosti orgánů, které měly danou situaci řešit. Nároky na náhradu škody jsou pak samostatnou kapitolou. Řešit takovou situaci nelze v žádném případě nečinností.

  

Je však řada cest jak se z této situace dostat. Tou první je likvidace. Výsledkem likvidace je, že společnost má ukončeny všechny obchodní vztahy, nemá majetek a nikomu nic nedluží (závazky jsou řádně vypořádány) a je vymazána z Obchodního rejstříku, čímž zaniká. Zrušení společnosti s likvidací je výrazem toho, že její společníci mají zájem vše vyřešit seriózní cestou a likvidaci tedy lze považovat právě za výsostně poctivý a zákonný způsob, kterým se společníci rozhodli aktivity společnosti ukončit a společnost zrušit, ať už z důvodu že mají v podnikání úspěch, a je pro ně výhodnější rozdělit zisk a dále se podnikáním nezabývat, nebo právě naopak, nebo zkrátka mění obor podnikání a firmu nepotřebují.  

Ne každou společnost je však možné zlikvidovat. Zejména ty zadlužené nebo jinak problémové  firmy likvidovat často vůbec nelze! V takových případech je pak třeba využít jiných - specializovaných služeb, které společníky okamžitě zbaví starostí, což je možné např. i pro firmy v insolvenci, nepodařené likvidaci apod. Společnost je pak převzata, resp. odkoupena jako celek, ukončí se v ní účast vlastníka a veškerý dohled, starosti a povinnosti přebírá profesionál. A to je to nejdůležitější a klíčové. Na trhu se totiž vyskytuje řada tzv.   „pokoutníků“, kteří nabízejí „odkup či převzetí“ zadlužených s.r.o. Skutečných profesionálů na tak specifické služby, je ovšem málo. Každou společnost resp. její situaci je totiž předem nutné důkladně odborně analyzovat a řešení přizpůsobit tomuto stavu, což bez zázemí odborníků zejména v konkrétních oborech práva, daní a účetnictví, není seriózně možné. Důležité je totiž nepoškodit zájmy (nároky, práva apod.) třetích osob, a to řada subjektů nerespektuje.   

Ve specifických případech je také možné převzetí zadlužené společnosti a její následné zrušení v rámci insolvenčního řízení, po obdržení zprávy insolvenčního správce o splnění rozvrhového usnesení, nebo je-li zjištěno, že pro uspokojení věřitelů je majetek dlužníka zcela nepostačující.

  

Jak je patrné, cest jak se společnosti zbavit, je vícero. Důležité však je, aby ať už likvidace, nebo odkup či převzetí zadlužené společnosti, byly zásadně prováděny profesionálem a byly řízeny skutečnými odborníky, jelikož neodborné provedení může společníkům či jednatelům přinést dost potíží, ostatně stejně jako jejich nečinnost…

 
Michael Dobrovolný

Michael Dobrovolný

Vystudoval Vysokou školu aplikovaného práva. Studiu práva se i nadále věnuje, v současné době působí jako manažer ve společnosti SMART Office & Companies, s.r.o., kde využívá předchozích zkušeností získaných v právním prostředí, Risk managementu a společnostech zabývajících se finančními produkty a investicemi.
Logo SMART Office & Companies, s.r.o.

SMART Office & Companies, s.r.o.

Společnost SMART Office & Companies, s.r.o. je jedním z nejvýznamnějších tuzemských subjektů na trhu zakládání a prodeje společností. Její portfolio zahrnuje jak prodej ready-made s.r.o., a.s. a SE, tak jejich zakládání na míru klienta. Samozřejmostí jsou i zahraniční destinace a společnosti s vyšším základním kapitálem. Kontaktujte nás telefonicky na 800 276 278 nebo přes email info@smartcompanies.cz. Více informací naleznete na www.smartcompanies.cz.

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Potřebujete se zbavit firmy? Raději čtěte… (5)

Diskuze a názory uživatelů na téma: Potřebujete se zbavit firmy? Raději čtěte…
27.11. 19:40  Offshore (MarieH)
06.09. 13:04  Potřeba půjčit z jakéhokoli důvodu? (Brian Cain)
30.05. 16:28  sro (Tomáš)
29.05. 18:34  Firma (Jang)
29.07. 22:28  Volila bych jistotu (Petra N.)

Poslední zprávy z rubriky Okénko pro podnikatele:

07.12.2018  Přemýšlíte o outsourcingu? 5 nevýhod, s nimiž je nutné počítat (7.12.2018) Ing. Bc. Jiří Jemelka (J.I.P. pro firmy s.r.o.)
06.12.2018  Jak můžete svým zaměstnancům ukázat, že pro vás nejsou jen číslem Ing. Bc. Jiří Jemelka (J.I.P. pro firmy s.r.o.)
23.11.2018  DMS aneb velký pomocník pro každého personalistu Pavel Nykl (Onlio)
31.10.2018  Znáte MBO? 3 tipy, k čemu management by objectives využít v praxi Ing. Bc. Jiří Jemelka (J.I.P. pro firmy s.r.o.)


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Důchodová kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Podílové fondy

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Penzijní fondy

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - TÜV spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies