Ekonomický deník (Ekonomický deník)
Investice  |  27.06.2015 06:00:45

SFŽP vydal zprávu o hospodaření, zůstává v mínusuSFŽP v uplynulém roce na pokutách „vydělal“ 1,5 miliardy korun, na pokrytí jeho výdajů to přesto nestačilo. Vyplývá to ze zprávy o hospodaření této instituce.
 

Státní fond životního prostředí České republiky (SFŽP) je specificky zaměřenou institucí, která je významným finančním zdrojem pro podporu realizace opatření vedoucích k ochraně a zlepšování stavu životního prostředí v jeho jednotlivých složkách. Je jedním ze základních ekonomických nástrojů k uskutečňování Státní politiky životního prostředí České republiky 2012 – 2020 a k plnění závazků vyplývajících z mezinárodních úmluv o ochraně životního prostředí a z členství v Evropské unii. Byl zřízen v roce 1991 a fakticky funguje od roku 1992.

Příjmy Fondu jsou tvořeny především z plateb za znečišťování nebo poškozování jednotlivých složek životního prostředí, ze splátek poskytnutých půjček a jejich úroků, z dotací ze státního rozpočtu na úhradu výdajů vynaložených z technické asistence programů Evropské unie na jejich administraci. Příjmy Fondu netvoří součást státního rozpočtu České republiky.

O použití finančních prostředků z Fondu rozhoduje ze zákona ministr životního prostředí na základě doporučení poradního orgánu: Rady Fondu. Podpora z Fondu je směrována v souladu se Státní politikou životního prostředí České republiky 2012 – 2020 a se závazky vyplývajícími z mezinárodních úmluv především do oblasti ochrany vod, ovzduší, nakládání s odpady a oblasti ochrany přírody a péče o krajinu. K podpoře financování jednotlivých ekologických projektů jsou vydávána rozhodnutí ministra o poskytnutí podpory z Fondu. Formu a zaměření podpory stanoví podle vnějších a vnitřních ekologických a ekonomických podmínek přílohy ke směrnici.

Fond poskytuje přímou a nepřímou finanční podporu ve smyslu § 3 a § 4 zákona č. 388/1991 Sb., o Státním fondu životního prostředí, a to formou: dotace, subvence, půjčky, převzetí závazku nebo další pomoci fyzickým a právnickým osobám. Předmětem podpory jsou opatření podle programů vyhlašovaných Ministerstvem životního prostředí, a to v oblasti:

  • ochrany vod,
  • ochrany ovzduší a snižování emisí,
  • ochrany přírody, krajiny, ochrany půdy, využívaní přírodních zdrojů,
  • nakládání s odpady a odstraňování ekologických zátěží,
  • technologií a výrobků,
  • využití obnovitelných zdrojů energie,
  • omezování průmyslového znečištění a snižování environmentálních rizik,
  • rozvoj infrastruktury pro environmentální vzdělávání a osvětu.

Ačkoli SFŽP pracoval v roce 2014 výdaji ve výši 2,8 miliard korun, což bylo o nějakých 800 milionů korun více, než činily jeho příjmy, za celou dobu existence Fondu se jedná o ziskový podnik. V období let 1992 až 2014 činily celkové příjmy SFŽP přibližně 94 miliard korun, zatímco výdaje 88 miliard.

Dominantními příjmy Fondu jsou poplatky a pokuty, které souvisí se znečištěním životního prostředí. Například v roce 2014 dosáhly téměř 1,5 miliardy korun. K největším položkám patřily poplatky a pokuty z oblastí životního prostředí ve složkách: odpadní a podzemní voda (dohromady více než půl miliardy korun), dále pak ovzduší (320 milionů) a v neposlední řadě autovraky (270 milionů). Ze státního rozpočtu čerpal v roce 2014 Fond dotaci ve výši 312 milionů korun. K příjmům SFŽP náleží také poplatky za dočasné nebo trvalé vynětí zemědělské či lesnické půdy, které v roce 2014 dosáhly přibližně 190 milionů korun.

Nejvýznamnějšími výdaji Fondu jsou výdaje do ochrany vod a ovzduší. Dohromady tyto dva druhy výdajů činily v roce 2014 více jak 1,7 miliardy korun, což představuje 60 % z celkových výdajů roku 2014. Další téměř půlmiliarda směřovala do ochrany přírody a odpadového hospodářství.

SFŽP má stanoveny výdajové limity, které pro rok 2014 činily 4,1 miliard korun. Fond však v loňském roce utratil jen 2,8 miliard korun a tím pádem byly jeho výdaje o 1,3 miliardy nižší, než dle limitů mohly být.

SFŽP mimo jiné také financuje program Zelená úsporám. Na něj bylo v roce 2014 vynaloženo celkem 62 milionů korun. Největší podíl přitom směřoval do projektů, realizovaných v hlavním městě Praha (28 %) spolu se Středočeským krajem (28 %). Necelých 20 % z takto vyčleněných financí směřovalo do Jihomoravského kraje. Mezi zbylými kraji pak vyčnívá kraj Jihočeský a Plzeňský, kam směřovalo dohromady přibližně 15 % z prostředků programu Zelená úsporám.

Fond ke konci roku 2014 zaměstnával 560 zaměstnanců. Objem vyplacených mezd dosáhl necelých 287 milionů korun, z čehož vyplývá, že průměrný měsíční vyplacený plat dosáhl 42 700 korun hrubého.

Petr Musil

 


Ekonomický deník přináší zpravodajství, analýzy a komentáře ze světa ekonomiky a technologií.

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

SFŽP vydal zprávu o hospodaření, zůstává v mínusu

Diskuze a názory uživatelů na téma: SFŽP vydal zprávu o hospodaření, zůstává v mínusu

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Investice:

Ne 14:11  Na Primě o důchodech bez ministryně. Josef Trnka (TPS)
Ne 12:17  Poslední investiční kroky Warrena Buffetta odtajněny Jiří Zendulka (Kurzy.cz)
Ne 10:56  Investování do akcií: Mediánový vs. průměrný výnos Research (Investicniweb.cz)

Přečtěte si také:

15.02.2013ČNB vydala Zprávu o inflaci I/2013 Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)
10.08.2012ČNB vydala Zprávu o inflaci III/2012 Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Důchody

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Podílové fondy

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies